Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Patriot Viper VP4100 (1 TB) / SSD, ktoré posúva rýchlostné limity

0

Ultimátne SSD dlho narážali na možnosti komunikačnej zbernice PCI Express 3.0 ×4. S aktuálnou generáciou procesorov AMD (Ryzen 3000) však základné dosky s čipovou súppravou X570 prinášajú podporu PCI Express 4.0 s dvojnásobnou priepustnosťou, čím vzniká priestor práve na zvyšovanie výkonu SSD.

Patriot Viper VP4100 je jedna z prvých lastovičiek. Takéto vysokorýchlostné SSD má v predaji už niekoľko firiem, treba však dodať, že všetky sú postavené na rovnakom radiči Phison E16 (PS5016-E16). Ten je zatiaľ jediný existujúci pre high-end s podporou PCIe 4.0 a konkurujúce si SSD sú také podobné ako vajce vajcu. Malé výkyvy vo výkone môžu byť spôsobené odlišným prístupom firmvéru, no stále viac zaváži to, ktoré SSD je práve lacnejšie alebo aké sú k nemu poskytované služby (záruka, softvér, iná pridaná hodnota), prípadne vyhotovenie chladiča. Ten má každý iný. VP4100 ho má pekne členitý, ale pritom s výškou 6 mm je dostatočne nízky na to, aby zo slotu M.2 nekolidoval so žiadnou rozširujúcou kartou okolo.


Chladič je dostatočne nízky na to, aby nekolidoval ani v slote pod grafickou kartou

Osadenie 80-milimetrového PCB je obojstranné. Zospodu sú dve zo štyroch pamätí a rýchly gigabajtový buffer DRAM DDR4 od Hynixu.


Dva pamäťové čipy a DRAM buffer na spodnej strane SSD

Sekvenčné rýchlosti čítania presahujú magickú hranicu 4 GB/s, zápis je na jej úrovni. Mimoriadne vysoký je aj viacvláknový výkon, aký sme doteraz nevídali. Špičková je takisto prístupová doba k maličkým súborom, od ktorých sa odvíja výborný aplikačný výkon.

Keďže ide o SSD s pamäťami TLC, na urýchľovanie zápisu sa používa pSLC cache. Vyhradené sú na ne dve tretiny z celkovej kapacity SSD. V praxi teda najskôr k žiadnym obmedzeniam a poklesom výkonu dochádzať nebude. V  hernom alebo pracovnom počítači naraz presúva 670-gigabajtový balík dát bežne nepresúva. Ale keby náhodou, vedzte, že potom výkon zápisu klesá na rýchlosť zodpovedajúcu približne 600 MB/s.

V porovnaní s najvýkonnejšími SSD PCIe 3.0 s TLC NAND je percentuálne drahší zhruba o toľko, o koľko je výkonnejší. Priamu konkurenciu, t. j. podobné SSD od konkurenčných firiem, však Patriot znovu podlieza – Viper VP4100 je najlacnejší. Mínusy sa lovia len ťažko, aj chladič je efektívny, radič sa ani v intenzívnej záťaži v zhoršených podmienkach (bez airflow) nepodarilo zahriať nad 85 °C.

„Najvýkonnejšie SSD za súčasne najvýhodnejšiu cenu na trhu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon, v high-end výhodný pomer cena/výkon (lacnejší než konkurenčné riešenia), účinný pasívny chladič, bezodný buffer SLC
- Úplný potenciál využijete iba na platforme AMD

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 90 %
Výkon: 100 %
Prev. vlastnosti: 95 %
Vyváženosť: 100 %
Celkovo: 96 %

Cena: 225 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať