Image
16.10.2019 0 Comments

Patriot P200 (1 TB) / Najlacnejšie vysokokapacitné SSD

Patriot dobre vie, aký je recept na lacné SSD bez väčších kompromisov, čo dokázal výborným modelom Burst. Po novom však táto firma posúva latku ešte vyššie – kapacitne, výkonnostne aj výhodnosťou ceny.

Zatiaľ čo Burst končil na variante s 960 GB, nástupca (ak to môžeme tak nazvať, pretože Burst s dobrým renomé sa Patriot zjavne nechystá stiahnuť z trhu) je dostupný až do kapacity 2 TB. Do testu sme však objednali jednoterabajtové SSD P200. Má totiž v prepočte na jeden gigabajt najvýhodnejšiu cenu (9 centov) a na rozdiel od 2 TB (s QLC) sa stále drží trvácnejších pamätí NAND TLC.

Kto by čakal, že SSD bude skrývať najpomalší radič, je na omyle. Štvorkanálový Silicon Motion 2258XT je veľmi schopná a v tejto cenovej kategórii i nevídaná voľba. S bufferom DRAM však návrh SSD nepočíta.


Na PCB je radič Silicon Motion (SM2258XT) a dve pamäte, DRAM chýba

S lacným SSD s vysokou kapacitou nedávno vyrukoval i Samsung. QVO 860 však používa „len“ pamäte typu QLC. No pri takýchto veľkých SSD pre bežných používateľov, ktorí často neprepíšu dostupnú kapacitu za dobu používania ani raz (alebo nanajvýš iba párkrát), to nemusí predstavovať žiadnu hrozbu. Prítomnosť TLC je však pre Patriot rozhodne plus rovnako ako nižšia cena.

Na druhej strane treba poznamenať, že P200 má naprieč celým spektrom prenášaných súborov pomalší sekvenčný zápis o 7 – 34 %. Patriot najviac stráca pri menších (5 – 10 MB) a veľmi malých súboroch (12 – 59 kB). Pri sekvenčnom čítaní je to už vyrovnané a dokonca s veľmi malými súbormi si P200 poradí o trochu lepšie a aj prístupová doba čítaní najmenších blokov hrá do karát Patriotu. Vyšší výkon v tomto smere dokladá tak AS SSD, ako i HD Tune.

Výhodou P200 je i obrovský priestor (348 GB) na zápis algoritmom SLC, počas ktorého výkon neklesá a drží sa okolo 440 MB/s. Keď už klesne, ide naozaj do kolien a SSD sa trápi, rôzne skáče od 16 MB/s k 200 MB/s. S ohľadom na cieľovú skupinu používateľov sa však nepočíta s tým, že by mohol nastať stav, keď by sa P200 dostal do úzkych. Určený je pre bežných používateľov, ktorí z SSD prevažne čítajú, potrebujú veľa miesta za čo najnižšiu sumu. A toto Patriot namixoval perfektne, bez skrytých háčikov a nevýhod.

„Perfektné SSD pre masy, ktoré by si zaslúžilo stať sa bestsellerom.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najnižšia cena za gigabajt, slušný aplikačný výkon, nízka prístupová doba čítania, objemný buffer SLC
- Pomalší sekvenčný zápis veľmi malých súborov

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 100 %
Výkon: 85 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť: 90 %
Celkovo: 91 %

Cena: 85 EUR
 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Test: Dosky pre procesory AMD okolo 200 EUR

10.11.2019 11:06

Chystáte sa na stavbu počítača, ale nemáte jasno v tom, na akej základnej doske to bude? Ak ste si zvolili platformu AMD a budete sa uberať smerom strednej triedy s procesormi Ryzen 5 alebo Ryzen 7, t ...

Recenzie

Recenzia: AOC G2868PQU / Lacné herné 4K

07.11.2019 00:00

Nie je to tak dávno, keď sa ceny herných 4K monitorov pohybovali v ráde tisícok eur. Doba však pokročila, a ako sa dalo čakať, dnes tu máme kvalitné 4K monitory s cenovkou okolo 300 eur za 28-palcovú ...

Recenzie

Recenzia: JBL Pulse 4 / Efektný dizajn s výborným zvukom

06.11.2019 00:03

To, že sú bluetoothové reproduktory JBL medzi používateľmi obľúbené, netreba zdôrazňovať. Pre tých, ktorým nestačí kvalitný a výkonný zvuk, je tu rad Pulse, ktorý pridáva aj svetelné efekty. A treba d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá