Image
16.10.2019 0 Comments

Patriot P200 (1 TB) / Najlacnejšie vysokokapacitné SSD

Patriot dobre vie, aký je recept na lacné SSD bez väčších kompromisov, čo dokázal výborným modelom Burst. Po novom však táto firma posúva latku ešte vyššie – kapacitne, výkonnostne aj výhodnosťou ceny.

Zatiaľ čo Burst končil na variante s 960 GB, nástupca (ak to môžeme tak nazvať, pretože Burst s dobrým renomé sa Patriot zjavne nechystá stiahnuť z trhu) je dostupný až do kapacity 2 TB. Do testu sme však objednali jednoterabajtové SSD P200. Má totiž v prepočte na jeden gigabajt najvýhodnejšiu cenu (9 centov) a na rozdiel od 2 TB (s QLC) sa stále drží trvácnejších pamätí NAND TLC.

Kto by čakal, že SSD bude skrývať najpomalší radič, je na omyle. Štvorkanálový Silicon Motion 2258XT je veľmi schopná a v tejto cenovej kategórii i nevídaná voľba. S bufferom DRAM však návrh SSD nepočíta.


Na PCB je radič Silicon Motion (SM2258XT) a dve pamäte, DRAM chýba

S lacným SSD s vysokou kapacitou nedávno vyrukoval i Samsung. QVO 860 však používa „len“ pamäte typu QLC. No pri takýchto veľkých SSD pre bežných používateľov, ktorí často neprepíšu dostupnú kapacitu za dobu používania ani raz (alebo nanajvýš iba párkrát), to nemusí predstavovať žiadnu hrozbu. Prítomnosť TLC je však pre Patriot rozhodne plus rovnako ako nižšia cena.

Na druhej strane treba poznamenať, že P200 má naprieč celým spektrom prenášaných súborov pomalší sekvenčný zápis o 7 – 34 %. Patriot najviac stráca pri menších (5 – 10 MB) a veľmi malých súboroch (12 – 59 kB). Pri sekvenčnom čítaní je to už vyrovnané a dokonca s veľmi malými súbormi si P200 poradí o trochu lepšie a aj prístupová doba čítaní najmenších blokov hrá do karát Patriotu. Vyšší výkon v tomto smere dokladá tak AS SSD, ako i HD Tune.

Výhodou P200 je i obrovský priestor (348 GB) na zápis algoritmom SLC, počas ktorého výkon neklesá a drží sa okolo 440 MB/s. Keď už klesne, ide naozaj do kolien a SSD sa trápi, rôzne skáče od 16 MB/s k 200 MB/s. S ohľadom na cieľovú skupinu používateľov sa však nepočíta s tým, že by mohol nastať stav, keď by sa P200 dostal do úzkych. Určený je pre bežných používateľov, ktorí z SSD prevažne čítajú, potrebujú veľa miesta za čo najnižšiu sumu. A toto Patriot namixoval perfektne, bez skrytých háčikov a nevýhod.

„Perfektné SSD pre masy, ktoré by si zaslúžilo stať sa bestsellerom.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najnižšia cena za gigabajt, slušný aplikačný výkon, nízka prístupová doba čítania, objemný buffer SLC
- Pomalší sekvenčný zápis veľmi malých súborov

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 100 %
Výkon: 85 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť: 90 %
Celkovo: 91 %

Cena: 85 EUR
 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Honor 9X – veľký displej bez výrezu a otvoru v strednej triede

25.01.2020 00:10

Vysúvateľný predný fotoaparát u smartfónu za 250 eur by sa na prvý pohľad mohol javiť ako prekvapenie, ale túto stratégiu testovania noviniek, u ktorých nie je isté ako ich používatelia príjmu u lacne ...

Recenzie 2

Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.01.2020 00:00

Reproduktory tejto série boli vyvinuté v spolupráci s firmou Sonos. Určite to prospelo aj elektronickej a hlavne akustickej konštrukcii, no hlavným prínosom je možnosť napojenia na služby Sonos, využí ...

Recenzie 2

Detské hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40 so 4G pripojením a funkciou videohovorov

20.01.2020 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 9 rokov. Umožňujú deťom komunikovať s rodičmi a rodičom poskytujú prehľad o aktuálnej polohe dieťaťa. Aplikácia pre rodičov je k disp ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá