Patogény odolávajúce antibiotikám môžu byť horšie ako COVID-19

Bezpečnosť
2

Lekári v nemocnici v nevadskom Rene liečili sedemdesiatničku, ktorá spadla, zlomila si stehennú kosť a počas cesty do Indie sa nakazila bakteriálnou infekciou. No nech jej podávali akékoľvek antibiotiká (spolu ich vyskúšali 26), nemali nijaký účinok. Napokon dva týždne po prijatí do nemocnice pacientka zomrela. Problém spôsobila enterobaktéria rezistentná proti karbapenému (CRE - carbapenem-resistant Enterobacteriaceae).

Baktérie rezistentné na antibiotiká sú známe aj ako „superbugy“. Sú dôsledkom rozsiahleho používania antibiotík v poľnohospodárstve a chove hospodárskych zvierat, ako aj nadmerného predpisovania liekov na rôzne ťažkosti. Časť viny nesú aj farmaceutické spoločnosti, ktoré sa neusilujú vyvíjať nové antibiotiká. Stručne povedané, nadužívanie antibiotík spôsobuje imunitu na lieky používané celé desaťročia. Podľa odborníkov sa preto desiatky chorôb môžu stať nevyliečiteľnými. Pre odolnosť proti antibiotikám môže covid-19 zasadiť oveľa silnejší úder.

Ľudia, ktorí sú hospitalizovaní s týmto ochorením, často potrebujú antibiotiká. No čo ak tieto lieky nezaberajú? Alebo čo ak sa najskôr nakazíte koronavírusom a potom dostanete sekundárnu bakteriálnu infekciu? V tom prípade pre vás zrejme nebude fatálny covid, ale bakteriálna infekcia. Vírusová infekcia zaútočí na váš imunitný systém a oslabí ho, potom sekundárna bakteriálna infekcia zasadí knockout. Pritom baktérie prežívajú na povrchoch podstatne dlhšie, môžu prežiť aj vo vode. Vyvinúť pre ne vakcínu je navyše oveľa ťažšie.

Niektoré druhy baktérií môžu preniesť svoj genetický materiál na iné druhy a urobiť ich odolnými. Rezistenciu teda neodovzdávajú len ďalšej generácii, ale aj horizontálne. Podľa niektorých odborníkov nie je otázkou, či, ale kedy superbugy spôsobia katastrofu vo svete. Videli sme už skoré varovania. Spočiatku budú najviac ohrozenou kategóriou sociálno-ekonomicky znevýhodnení ľudia, ktorí majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti. No infekciu môžete dostať aj počas rutinného chirurgického zákroku. Preto treba vytvárať všeobecné povedomie o tom, že nadmerné používanie antibiotík spôsobuje takúto situáciu.

Rodičia detí a samotní pacienti by nemali požadovať od lekárov za každú cenu liečbu antibiotikami. Ďalej je potrebné viac investovať do objavovania nových a lepších antibiotík. Problém je však ekonomický model farmaceutických spoločností. Môžu investovať do vývoja antibiotík, ktoré ľudia užívajú napr. 10 dní, alebo do vývoja liekov na rakovinu, cukrovku či chronickú hypertenziu, ktoré budú užívať po celý zvyšok života a z ktorých môžu dosiahnuť oveľa väčší zisk. Dôležitá je aj požiadavka poľnohospodárstva bez antibiotík alebo aspoň obozretného používania antibiotík v poľnohospodárstve.

Zdroj: onezero.medium.com.

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid zdravie

2 komentáre

„superbugy“ reakcia na: Patogény odolávajúce antibiotikám môžu byť horšie ako COVID-19

13.5.2020 19:05
„superbugy“ su minimalne skomolenec mesiaca :-))

Chyba v texte reakcia na: Patogény odolávajúce antibiotikám môžu byť horšie ako COVID-19

13.5.2020 08:05
“ Rodičia detí a samotní pacienti by nemali požadovať od lekárov za každú cenu liečbu antibiotikami.”

Neviem ako redaktor, ale ja mám skôr skúsenosť, že doktor na náš návrh urobiť dieťaťu najskôr CRP test nijako nereagoval a rovno predpísal ATB. Keď som prišiel s príznakmi ja a chcel ho u obvodnej aj za cenu pár € doplatku, gúľala očami akoby som žiadal neviem akú službu. Pritom prístroj majú, len používanie nejako odmietajú. Nikdy nejdem k doktorovi aby mi dal ATB. Keď by mi povedal, že stačí sedieť doma, OK. Keby spravil testy, OK. Ale oni ako prvé predpíšu ATB s tým, že keď nezaberú, spravíme testy. WTF?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať