Päťdesiat rokov. Asi toľko bude trvať, kým bezhotovostné platby prevalcujú hotovosť

2

Bezhotovostné platby nikdy úplne nevymažú hotovosť z nášho bežného života, avšak to, čo ovplyvní budúcnosť bezhotovostných platieb sú vzdelávanie verejnosti,  moderné technológie a spôsoby ich využitia. Na tomto sa zhodli odborníci, ktorí prednášali na 2. ročníku konferencie DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorú organizovalo Združenie pre bankové karty.

Dnes je realita taká, že až 60 % platieb je vykonaných v hotovosti. Aj napriek tomuto faktu patrí Slovensko k najdynamickejším krajinám, kde počet bezhotovostných transakcií neustále rastie. „Výraznejšie to vnímame najmä pri bezkontaktných platbách, ktoré predstavujú 60 %-ný medziročný nárast, pričom dnes prispieva k uvedenému počtu aj množstvo transakcií realizovaných mobilom,“ povedal  Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty.

Slovensko je v porovnaní s ostatnými krajinami jednou z najinovatívnejších krajín, kde sa ľudia neboja používať na platenie moderné technológie. Naša krajina je považovaná za akési laboratórium vo využívaní moderných technológií. Slovensko bolo napríklad prvou krajinou, kde sa zaviedli bezkontaktné platby či platby mobilom.

Ako sa však začne stierať pomer hotovostných a bezhotovostných platieb, ukáže budúcnosť. Podľa odborníkov je to vo veľkej miere generačná otázka. Podľa nich bude trvať minimálne 50 rokov, teda jednu až dve generácie, kým sa používanie bezhotovostných platieb zvýši natoľko, že budú vo výraznej prevahe oproti hotovosti. Pokrok bude v tomto smere závisieť od technológií a moderných nástrojov, ktoré budú podporovať bezhotovostné platenie. Napríklad Švédsko dnes uvažuje o zavedení národnej virtuálnej meny. Toto bude jedna z ciest, ako sa bude progres uberať.

Všetko však stojí a padá na vzdelávaní. Odborníci sa taktiež zhodli na fakte, že vzdelávanie finančnej gramotnosti je nutné zaviesť už v čo najskoršom veku, no zároveň ruka v ruke s tým je nutné edukovať aj ľudí v produktívnom veku, ktorí dnes častejšie siahajú po hotovosti.

Pred desiatimi rokmi sme si strážili svoje súkromie. Dnes ho vystavujeme navonok. Staršia generácia ľudí nie je zvyknutá a nechce zdieľať svoje údaje, pretože má obavy z ich zneužitia. Tu by mali zasiahnuť aj vlády krajín. Tak, ako hovoria o nebezpečenstve alkoholu za volantom, tak otvorene by sa mali postaviť aj k otázke vzdelávania verejnosti k financiám a bezhotovostnému plateniu,“ dodal Geronimo Emili, prezident asociácie CashlessWay.

Zobrazit Galériu

Nextina s.r.o.

Všetky autorove články
buducnost peniaze karta banking internet online smartfon

2 komentáre

Vysoké poplatky za paltbu kartou reakcia na: Päťdesiat rokov. Asi toľko bude trvať, kým bezhotovostné platby prevalcujú hotovosť

14.11.2018 16:11
Kto by sa dobrovoľne vzdal 2% príjmu v prospech zahraničnej kartovej spoločnosti?
Treba zaviesť SEPA okamžité platby (Instant Payments) https://www.sbaonline.sk/ProjectDetail?name=sepa
Vzor z Česka https://bit.ly/2wyHgOC

len ci reakcia na: Päťdesiat rokov. Asi toľko bude trvať, kým bezhotovostné platby prevalcujú hotovosť

14.11.2018 08:11
Je to zbozne zelanie kartovych spolocnosti, bank a politikov. Nad hotovostou nemaju taku kontrolu. Napriklad v Nemecku uprednostnuju niektore male obchody platby v hotovosti, a je to koli poplatkom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať