Image
2.4.2018 0 Comments

Päť technologických predpovedí na ďalších päť rokov, SFI-fi je za rohom

S ročnou pravidelnosťou predstavuje IBM najväčšie novinky zo svojho globálneho výskumného laboratóriá - päť technológií, o ktorých sa spoločnosť domnieva, že počas nasledujúcich piatich rokov zásadným spôsobom zmenia ekonomiku i spoločnosť.

1) Nikto nemá rád pirátske kopírovanie. Riešenie, ktoré nás zjednotí proti falšovateľom, predstavujú kryptokotvy a blockchain.

V nadchádzajúcej blízkej budúcnosti dostanú všetky predmety a zariadenia, ktoré používame v bežnom živote, kryptografické kotvy s veľkosťou atramentovej bodky alebo  miniatúrneho počítača,menšieho než zrnko soli. Budú sa používať spolu s kontrolnou technológiou, distribuovanou blockchainom.

Ich úlohou bude zabezpečiť ochranu originality dotknutého objektu od chvíle, keď opustí miesto vzniku, až do doby, než dorazí k zákazníkovi. Tieto technológie vytvárajú podmienky pre nové riešenia, zameriavajúce sa na bezpečnosť potravín, autenticitu vyrábaných komponentov, geneticky upravované produkty, identifikáciu falšovaných predmetov a pôvod luxusného tovaru.

2) Hakeri budú pokračovať v hakovaní. Tak dlho, kým nenarazia na kryptografiu založenú na mriežkach.

IBM vyvíja šifrovacie metódy schopné držať krok s novými technológiami. Mali by byť súčasťou kvantových počítačov, ktoré budú jedného dňa schopné prelomiť všetky súčasné šifrovacie protokoly. Odborníci IBM už vyvinuli post-kvantovú šifrovaciu metódu pre americkú vládu - ide o tzv. mriežkové šifrovanie.

Túto šifru nedokáže prelomiť žiadny počítač, a to ani budúce kvantové počítače. S pomocou kryptografie založenej na mriežkach môžeme pracovať s určitým súborom, bez toho aby sme dali hakerom príležitosť, dostať sa k citlivým dátam.

3) Naše oceány sú špinavé. Zachrániť ich môžu robotické mikroskopy s umelou inteligenciou.

Do piatich rokov budú kvalitu jedného z najdôležitejších a najohrozenejších zdrojov na Zemi - vodu - monitorovať malé autonómne mikroskopy s umelou inteligenciou. Tie budú sieťovo prepojené prostredníctvom cloudu a rozmiestnené po celom svete. Odborníci IBM pracujú na prístupe, ktorý pre tieto účely využíva ako vzor planktón, akýsi prírodný biologický indikátor zdravia vodného prostredia.

Mikroskopy s umelou inteligenciou budú v moriach sledovať pohyb planktónu v ich prirodzenom prostredí, tieto informácie využijú na prognózovanie jeho správania a zdravotného stavu. Zistenia následne pomôžu v situáciách, ako sú ropné havárie alebo únik nebezpečných látok zo zdrojov na pevnine, pričom umožnia predvídať rôzne hrozby.

4) Problém ovplyvňovanie umelej inteligencie je ako časovaná bomba. Prežije iba taká umelá inteligencia, ktorá sa tohto ovplyvnenia zbaví.

Prichádzajúce nové riešenia majú zabrániť výraznému nárastu ovplyvniteľných systémov a algoritmov umelej inteligencie. Pri práci na vývoji dôveryhodných systémov AI je nesmierne dôležité tieto systémy rozvíjať a učiť využitím pomocou vyvážených a interpretovateľných dát, neobsahujúcich rasové, rodové alebo ideologické deformácie.

Výskumníci IBM na tento účel vyvinuli metódu obmedzujúcu deformácie, ktoré môžu byť prítomné vo výcvikovom súbore dát, takže akýkoľvek algoritmus AI, ktorý sa neskôr bude z tohto súboru dať učiť, bude maximálne objektívny. Výskumníci tiež navrhli spôsob na testovanie systémov AI pre prípady, keď nie sú k dispozícii výcvikové dáta.

5) V súčasnosti je kvantová výpočtová technika doménou predovšetkým výskumníkov. Za päť rokov to bude bežná technológia.

Počas piatich rokov budú kvantovú výpočtovú techniku ​​pravidelne využívať nové skupiny odborníkov a vývojárov. Pomôžu im riešiť problémy, predtým považované za neriešiteľné. Kvantové počítače sa stanú bežnou súčasťou univerzít a začnú prenikať aj do stredných škôl.

Už teraz sa odborníkom IBM podarilo na poli výskumu kvantovej výpočtovej techniky dosiahnuť významný pokrok. Úspešne nasimulovali kovalentnú väzbu hydridu berylnatého (BeH2), čo je najzložitejšia molekula, akú kedy kvantový počítač nasimuloval. V budúcnosti budú kvantové počítače riešiť čoraz zložitejšie problémy a v konečnom dôsledku prekonajú to, čo dnes dosahujeme pomocou klasických počítačov.

Tohtoročná prognóza "5 in 5" predstavuje viac než len revolučné inovácie. Potvrdzuje úlohu, ktorú technológia plní ako nositeľ dobra vo svete. Schopnosť ľudstva prekonávať chronické problémy a bezprecedentné hrozby závisí na stabilnom rozvoji technológií, ako je umelá inteligencia, blockchain, mriežková kryptografia a kvantová výpočtová technika.

Zdroj: computerworld.cz.

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Daimler predstavil elektrické nákladné autá Freightliner s dojazdom až 400 km

16.07.2018 00:00

Plne elektrický nákladný diaľkový ťažký Freightliner eCascadia a stredne ťažký Freightliner eM2 106 pre lokálnu dopravu prvýkrát predstavili (na júnovom podujatí Capital Market & Technology Days) ...

Technológie

Infografika: Ktorý smartfón dokáže najrýchlejšie dobiť svoju batériu?

13.07.2018 00:15

Skôr či neskôr sa každý dostane do situácie, že musí nechať nabíjať svoj smartfón práve vtedy, keď ho najviac potrebuje používať. Udržiavať telefón stále nabitý je ľahšie v prípade zariadení, ktoré ma ...

Technológie

Ďalšia generácia robotického švába zvládne prechod po hladine vody, ale aj potápanie

13.07.2018 00:10

V prírode môžu šváby prežiť pod vodou až 30 minút. No robotické šváby HAMR (Harvard’s Ambulatory Microrobot) majú ešte viac schopností – môžu chodiť po zemi, plávať na hladine vody, ale aj ponoriť sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button