Image
27.3.2019 0 Comments

Parlament schválil návrh zákona o IT z dielne úradu vicepremiéra

Poslanci Národnej rady SR dnes 90 hlasmi schválili návrh zákona o informačných technológiách vo verejnej správe (zákon o ITVS). Návrh, ktorý pripravil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, má priniesť komplexnú úpravu pravidiel pre informačné technológie vo verejnej správe. Do účinnosti má zákon vstúpiť 1. mája 2019 s prechodným obdobím na dva roky.

V porovnaní s dnešným stavom sa novým zákonom rozšíria pravidlá pre informačné technológie. Kým súčasný zákon reguluje najmä prevádzku a bezpečnosť, nový zákon bude obsahovať pravidlá aj pre nastavenie vnútornej organizácie úradov v oblasti IT, plánovania a prípravy budovania IT, ako aj monitoringu a kontroly. Hlavné zmeny sa tak budú týkať na zákonnej úrovni celého životného cyklu IT v organizácii. Zákonom sa zmení aj postavenie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) z koordinačnej do riadiacej úrovne, čo znamená, že informačné technológie bude spravovať výlučne ÚPVII.

Doterajšia právna norma, ktorá je ešte z roku 2006, nezodpovedá globálnym trendom či zvýšeným nárokom na stupeň digitalizácie a informatizácie spoločnosti. „Nová právna norma reaguje na rýchly vývoj informačno-komunikačných technológií a s tým meniace sa potreby,“ uviedol podpredseda vlády SR Richard Raši.

Návrh zákona pokrýva aj oblasť bezpečnosti, logicky nadväzuje aj na zákon o kybernetickej bezpečnosti. Posilní činnosť vládnej jednotky CSIRT pri riešení a prevencii kybernetických hrozieb. Zákon tak umožní jednotke CSIRT napríklad zbierať, spracúvať a vyhodnocovať systémové informácie, vykonávať pravidelné hodnotenie zraniteľnosti služieb a bezpečnostné audity. Kybernetická bezpečnosť spadá do kompetencií Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

V zákone budú zakotvené aj princípy správy IT, ako je hospodárnosť a efektívnosť, hodnota za peniaze, využívanie už existujúcich riešení či zohľadňovanie požiadaviek a očakávaní užívateľov. „Tieto princípy budú povýšené na úroveň zákona a uplatňovať sa budú ako výkladové pravidlo pri rozhodovaní v každej konkrétnej situácii,“ vysvetlil vicepremiér R. Raši.

Upravené budú aj povinnosti vo vzťahu k dodávateľom a dodávkam IT. Je to napríklad povinnosť posudzovať alternatívy pri príprave veľkých projektov a manažovať ich dodávky spôsobom, keď ich je možné ukončiť aj po čiastkovom dodaní, v prípade, že to úradu stačí. Týkať sa to bude aj povinnosti využívať otvorenú licenciu pri softvéri, ktorý sa vyvíja pre verejnú správu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Huawei podporuje nadaných študentov prostredníctvom technológií umelej inteligencie

16.01.2020 17:53

Huawei podporuje mladé talenty naprieč celým svetom a neobišiel ani Slovensko. Pre rozvoj nových prelomových technológií ako 5G či umelá inteligencia bude spolupráca s akademickou obcou nevyhnutná aj ...

Tlačové správy

Sound Blaster G3: Konzolové hry dostanú podporu Sound Blaster

16.01.2020 17:45

Spoločnosť Creative Technology dnes oznámila vydanie Sound Blaster G3, prenosného herného USB DAC prevodníka so zosilňovačom, ktorý predstavuje najnovší prírastok revolúcie Sound Blaster, ktorá vznikl ...

Tlačové správy

CZ: NETGEAR predstavil svoje novinky pre rok 2020

16.01.2020 16:13

Společnost NETGEAR, globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy a poskytovatele služeb, představila své novinky pro letošní rok. Učinila tak v rámci 53. ročníku vele ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá