Panasonic LUMIX S5, nová plnoformátová bezzrkadlovka s 10 bitovým záznamom videa

0

Spoločnosť Panasonic rozširuje svoj rad plnoformátových fotoaparátov  Lumix S o model S5.  Rad Panasonic LUMIX S  je medzi fotografmi a filmármi veľmi obľúbený a pozostáva dosiaľ z trojice profesionálnych prístrojov označených  S1 S1R a S1H.  modelom LUMIX S5 sa tentoraz rozširuje  ďalšiu hybridnú plnoformátovú bezzrkadlovku. 

Novinka je určená predovšetkým pre samostatne pracujúcich fotografov s presahom do videotvorby pre menšie produkcie štúdia alebo ako B kamera pri väčších produkciách. 

 LUMIX S5je najmenším a najlacnejším z radu Lumix S.  Napriek tomu prichádza s množstvom funkcií a vlastnosti za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani  podstatne  drahšie prístroje. Prichádza s rovnakým 24 megapixelovým senzorom ako jeho väčší kolega S1 ku ktorému však pridáva funkciu Dual Native ISO  známu z profesionálnych kamier Panasonic  Varicam alebo Lumix S1H. Pre fotografiu ponúka vysokú citlivosť na úrovni ISO 100 až 51200, v rozšírenom režime 50 až 204 800, vysokú rýchlosť a presné zaostrenie. Vďaka implementácii algoritmov strojového učenia bola vylepšená možnosť detekcie tváre, očí, hlavy a tela, naviac systém detekuje viacero zvierat. Pokročilá stabilizácia obrazu v tele prístroja pracuje samostatne na úrovni piatich clonových čísel, v kombinácii s optickou stabilizáciou vstavanou objektíve v režime Dual I.S.2 dokáže stabilizovať až na úrovni 6,5 clonového čísla.  

 Používateľov pracujúcich s videom určite poteší že napriek tomu že ide o lacnejší variant prístroja zostáva zachovaný interný záznam 4K 60p aj keď v tomto prípade s limitom 30 minút a 4K 30p bez limitu záznamu. Tiež sú k dispozícii záznamové režimy 4K 60p 4:2:0 bit alebo 4:2:2 10 bit  s interným záznamom.  Kamera poskytuje  dynamický rozsah viac ako 14 clonových čísel a podporuje  plnohodnotné režimy V-Log a V-Gamut. HDR video možno nahrávať v režime HLG. Dispozícii sú aj režimy HFR v 4K rozlíšenie do 60p, vo Full HD rozlíšení až do 180p. Kameraman môže s výhodou využívať profesionálne nástroje pre kontrolu záznamu počas natáčania ako Waveform monitor, Luminance Spot Metering a pri používaní režimov s plochou gama krivkou  možno priamo do kamery nahrať svoje užívateľské tabuľky ktoré umožňujú priamy náhľad výsledných farieb. Prístroje Panasonic už od časov GH4 dokážu  pracovať tiež s takzvanými anamorfickými  ktorých obraz dokážu korektne zaznamenať vrátane korekcie  skreslenia a stabilizácie.

Novinkou vo foto režimoch je možnosť fotenia statických snímkov s rozlíšením až 96 megapixelov ktoré sa skladajú z ôsmich samostatných snímkov vytvorených pomocou automatického posunu senzora. Všetky snímky sa pochopiteľne môžu ukladať súčasne vo formátoch jpg aj  RAW. Zaujímavosťou je tiež nová funkcia  Live View composite ktorá  umožňuje nočné  fotenie so zaujímavými efektmi z pohybujúcich sa svetelných objektov. Táto funkcia je vo fotoaparátoch Panasonic úplnou novinkou že kreslenie svetlom na tmavom pozadí.  nejde Však o klasické fotenie s dlhou uzávierkou ale vytváranie množstvo fotografií ktoré zaznamenávajú iba svetlé časti v obraze pričom zbytok obrazu zostáva exponovaný rovnako. Výrobca tiež v blízkej budúcnosti sľubuje softvérovým updatom pridať nahrávanie vo formáte Cinema 4K a RAW videa  rozlíšení až 5,9K 30p  cez HDMI má externý rekordér Atomos Ninja 5. 

Novinka, rovnako ako všetky modely radu LUMIX S využíva bajonet L-mount ktorý je výsledkom spolupráce spoločností Panasonic, Sigma a Leica. Vďaka tomu je k dispozícii veľké množstvo objektívov. Pri predstavení LUMIX S5 Panasonic oznámil uvedenie ďalších 5 objektívov, pre tento systém v blízkom čase.

Kľúčové vlastnosti:

 • Technológia Dual Native ISO (Auto) pre lepšie výsledky za všetkých svetelných situácií
 • 5-osová duálna stabilizácia s účinkom až 6,5EV optimalizovaná pre foto i video
 • Fotografie z ruky s rozlíšením High-Resolution až 96Mpx
 • Dynamický rozsah väčší ako +14 EV
 • Predinštalovaný V-Log + LUT assist
 • Interný záznam 4K v 10-bitovej kvalite z celej plochy snímača
 •  Farebné podvzorkovanie 4 : 2 : 2
 • Rad farebných profilov a úplná personalizácia s identickou reprodukciou pre foto i video
 • Simultánny interný (SD) aj externý záznam (HDMI)
 • HLG foto, HDR video Like2100 a časozberné video 4K/60p
 • Anamorfný záznam videa vrátane Desqueeze zobrazenia
 • V-Gamut farebná reprodukcia
 • Neobmedzená dĺžka záznamu (8-bit) pri 40 °C
 • Zrýchlené a slow-motion video VFR 1-180 fps F-HD/1-60 fps 4K vrátane AF ostrenia
 • Časový kód
 • Významne zlepšený AF pre foto i video (tvár/oči/hlava/telo/zviera detekcia) so superrýchlym AF-S ostrením 0,08s
 • Extrémna citlivosť AF -6EV
 • X synchronizácia 1/250 s
 • Dva sloty pre SD karty (UHS II, UHS I)
 • Konektory 3,5 mic /3,5 slúchadlá/2,5 remote/HDMI-D/USB-C/podpora XLR mikrofónov
 • Napájanie aj nabíjanie za prevádzky cez USB-C, WiFi 5GHz, Bluetooth
 • Dotykové ovládanie cez selfie LCD displej, nočný režim a diskrétny režim
 • Objektív odolný proti nepriaznivému počasiu a horčíkové telo
 • Profesionálne podporné funkcie, L-Mount bajonet

Panasonic LUMIX S5 bude v predaji od septembra 2020 ako telo alebo v kite s objektívom LUMIX S 20-60 mm F3,5-5,6 (S-R2060). Cena pre lokálny trh nie je v čase uvedenia stanovená.

Zákazníci, ktorí si zakúpia LUMIX S5 do 30. septembra 2020, môžu získať ZADARMO objektív Sigma 45mm F2.8 DG DN v hodnote až 549 eur.

Spoločnosť Panasonic tiež oznámila, že do konca roka 2020 vydá aktualizácie firmvéru pre Full-Frame bezzrkadlovky LUMIX S1H, S1R a S1.

S novou verziou firmvéru tak dostanú majitelia bezzrkadlovky S1R možnosť robiť video v 5K kvalite a naplno využiť obrazový snímač s vysokým rozlíšením. Pre modely S1R, S1H a S1 bude k dispozícii aj najmodernejšia technológia automatického ostrenia. Modely S1R, S1H a S1 získajú výkonové parametre tohtoročnej novinky LUMIX S5. Zlepšená funkcia automatického ostrenia vyniká najmä vo funkcii detekcie človeka a jeho pohybu. Okrem očí, tváre a tela teraz systém rozpoznáva samostatne v reálnom čase aj hlavu pre ešte presnejšie zaostrenie. Systém sleduje osobu, aj keď sa rýchlo pohybuje, otočí sa chrbtom k objektívu, skloní hlavu alebo sa pohybuje vo väčšej vzdialenosti od fotoaparátu. Zdokonalenie  technológie DFD zlepšilo aj výkon AFC, čo tiež umožňuje používateľom sledovať malé alebo rýchlo sa pohybujúce objekty a zachytiť ich ostro, kedykoľvek stlačia spúšť. Používatelia si tieto zlepšenia užijú tak v režime fotografovania, ako i v zázname videa.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať