ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Panasonic uvádza dvojicu Full frame bezzrkadloviek Lumix S1 a S1R na náš trh

0

V minulom roku Panasonic oslávil 10 rokov od uvedenia prvej bezzrkadlovky na svete, vo svojej veľmi úspešnej rade G a na výstave Photokina 2018 oznámil príchod novej generácie bezzrkadloviek rady S s Full frame senzormi.  Na prezentácii v Prahe si obchodný partneri a odborný novinári mohli vyskúšať predprodukčné vzorky oboch noviniek ktoré prídu na trh už v priebehu marca 2019.

Dvojica prístrojov vychádza z rovnakého základu avšak líšia sa primárnym určením. Model S1R so snímačom s rozlíšením 47,3 Mpx mieri predovšetkým k profesionálnym fotografom zatiaľ čo S1 s rozlíšením 24,2 Mpx je viac orientovaný na filmárov. Ako je však u Panasoniku zvykom, oba prístroje dokážu veľmi dobre zastať obe role.

Full-Frame systémový fotoaparát LUMIX S1R ponúka v súčasnosti vôbec najvyššie rozlíšenie 47,3 MPx v kategórii Full frame bezzrkadloviek. O spracovanie obrazových dát sa stará nový procesor Venus Engine. Prístroj využíva bajonet L-mount vyvinutý spoločnosťou Leica ktorý bol dohodnutý na základe uzatvorenia L-Mount Alliance medzi spoločnosťami Panasonic, Leica a Sigma. Vďaka tomu budú pre sériu Lumix S k dispozícii objektívy od tejto trojice výrobcov.   

Full-Frame snímač MOS s rozmermi 36x24 mm má rozlíšenie 47,3 MPx a zárukou špičkovej kresby detailov je aj absencia antialiasingového (low pass) filtra. Snímač má Nový typ mikrošošoviek ktoré zaručujú  kvalitnejšie zachytenie obrazového signálu, vysoký odstup signálu od šumu aj pri vysokej citlivosti ISO a vďaka vstavanému stabilizátoru snímača umožňuje režim Super vysokého rozlíšenia (High resolution mode) s rozlíšením až 187 MPx. Výsledkom je RAW snímka veľkosti 16 736x11 168 pixelov. V režime Super vysokého rozlíšenia možno dokonca aj potlačiť pohybové rozostrenie v prípade, že je potrebné zachytiť pohybujúce sa objekty. Prístroj ponúka rozsah citlivosti až do ISO 25 600 a hodí sa tak pre fotografovanie aj v slabých svetelných podmienkach. Päťosový optický stabilizátor snímača účinne kompenzuje chvenie prístroja a umožňuje fotografovať z ruky s časom o 5,5 EV dlhším ako bez stabilizácie, v kombinácii s dvojosovým optickým stabilizátorom v objektívoch radu LUMIX S vytvára duálny systém Dual I.S. 2 s účinnosťou až 6 EV pri fotografovaní aj pri natáčaní videa.  Stabilizátor využíva sofistikované technológie - o meranie a vyhodnotenie vibrácií sa nestará len gyroskopický senzor, ale aj samotný snímač a akcelerometer. Prístroj je vybavený aj funkciou I.S. Status Scope, ktorá na displeji zobrazí mieru chvenia v grafickej podobe, čo umožní lepšie odhaliť jeho pôvod. Túto funkciu sme doteraz mohli vidieť iba na o niekoľko násobne drahších strednoformátových prístrojoch.

Nový systém zaostrovania využíva k svojej práci umelú inteligenciu v spojení s výkonným obrazovým procesorom a presnými objektívmi. DFD systém komunikuje s objektívmi rýchlosťou až  480 sn/s a systém tak reaguje iba za 0,08 s, pričom funguje aj pri slabom svetle až do -6 EV alebo v scénach s nízkym kontrastom. Prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtáky vďaka identifikácii objektu dokáže lepšie predvídať jeho pohyby a tomu prispôsobiť ostrenie. K lepšiemu zaostreniu portrétov zasa napomáha systém rozpoznávania tváre, očí a zreničiek. Pri sériovom snímaní zvláda fotenie s frekvenciou až 9 snímok za sekundu pri jednorázovom zaostrení, prípadne 6 sn/s s kontinuálnym ostrením. V režime 6K Foto potom možno ako jednotlivé snímky v JPG použiť okienka videozáznamu nasnímaného rýchlosťou 30 sn/ s v rozlíšení 18 megapixelov, v režime 4K Foto potom až 60 obr/s v rozlíšenií 8 megapixelov. To všetko dokonca o 1 sekundu skôr, než užívateľ stihne stlačiť spúšť.

Unikátom je nový OLED hľadáčik s najvyšším rozlíšením na svete  5,76 megapixelov. Obraz v hľadáčiku má obnovovaciu frekvenciu nastaviteľnú na 60 alebo 120 obr/s a prakticky nulové oneskorenie zobrazenia (len 0,005 sekundy), čo umožňuje realistické prekreslenie pohybu. Vďaka vysokému rozlíšeniu s pomerom kontrastu 10000:1 je obraz verný a plný detailov. Pomer zobrazenia je možné nastaviť na 0,78x, 0,74x alebo 0,7x a prispôsobiť hľadáčik aj pre používateľov s okuliarmi.

Dotykový displej s uhlopriečkou 8,2 cm má rozlíšenie 2,1 MPix. Je upevnený na trojosovom kĺbe s vysokou odolnosťou , takže ho možno vyklápať a vykláňať pri fotografovaní alebo natáčaní na šírku i na výšku. Pri fotografovaní alebo natáčaní v šere či v tme ho možno prepnúť na "červený" Nočný režim. Umožňuje zobraziť zosvetlený obraz na displeji pre fotenie napr. nočnej oblohy (Live View Boost) a podsvietené tlačidlá pre ľahšiu orientáciu v tme. Na hornej strane sa nachádza podsvietený stavový displej, najväčší vo svojej triede . Na ňom sa zobrazia základné fotografické parametre a informácie. Informácie o stave batérie a pamäťových kartách sa zobrazuje trvale aj pri vypnutom prístroji.

LUMIX S1R je predovšetkým profesionálny fotoaparát, napriek tomu výborne zvláda aj natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K s rýchlosťou až 60/50p. Funkcia High Speed Video umožňuje 2x spomalený pohyb pri 60 sn/s vo 4K, prípadne až 6x spomalenie vo Full-HD s frekvenciou až 180 sn/s. Záznam je možné ukladať priamo vo fotoaparáte na kartu SD alebo XQD , prípadne externe pomocou plnohodnotného portu HDMI A. K dispozícii je aj linkový vstup pre 3,5 mm mikrofón a takisto 3,5 mm výstup pre slúchadlá. V prípade potreby je možné použitie mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 v pätici pre externý blesk. Do neho možno pripojiť profesionálne mikrofóny a ďalšie zdroje s konektorom XLR. Plnohodnotný HDMI konektor možno bezpečne prichytiť k telu S1 cez priložený adaptér a zabrániť tak nechcenému vytrhnutiu kábla, či poškodeniu konektora.

Panasonic LUMIX S1R je určený profesionálom. Z toho vyplýva pevná konštrukcia s predným a zadným šasi z horčíkovej zliatiny aj ochranné prvky na všetkých kĺboch a ovládacích prvkoch. Prístroj je odolný voči prachu a vlhkosti, funguje aj v mraze do -10 ° C. Závierka je stavaná tak, aby vydržala 400 000 cyklov. Umožňuje nastaviť expozičný čas až 1/8000 s, čo bohato stačí aj na veľmi rýchly pohyb. Veľkou prednosťou je aj mimoriadne krátky synchronizačný čas blesku 1/320 s. Veľmi poteľujúce je že výrobca ponúka dva sloty na pamäťové karty SD (UHS-II) a XQD, v blízkej budúcnosti sa počíta aj s kompatibilitou s formátom CFexpress. Podporované je aj vkladanie metadát o autorovi a copyrighte do každej snímky (Exif) potrebné pre profesionálnych a agentúrnych fotografov.

Medzi nové fotografické štýly patria režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma) s posilneným dynamickým rozsahom. Snímky zhotovené v týchto režimoch sa dajú zobraziť napríklad na obrazovkách nových televízorov Panasonic s rozlíšením 4K a podporou HLG (pri pripojení cez HDMI kábel) alebo na iných kompatibilných zariadeniach. Fotografie zhotovené v režime HLG možno uložiť v rozlíšení 8K vo formáte HSP, ale aj v konvenčnom formáte JPG či ako RAW súbor. Pri fotografovaní portrétov príde vhod nový prednastavený variant vyváženia bielej AWBw s ľahko červenkastým nádychom. Nový režim Highlight Weighted Light zachováva detaily v najjasnejších oblastiach snímky a bráni prepalom. Kreatívne možnosti rozširujú aj nové panoramatické pomery strán 65:24 (Film  Panorama) a 2:1.

LUMIX S1R podporuje softvérový systém LUMIX Tether, ktorý umožňuje fotoaparát ovládať diaľkovo z počítača cez USB. Okrem toho je k dispozícii živý streaming a prenos fotografií do PC priamo pri fotografovaní. K dispozícii je tiež nová aplikácia LUMIX Sync pre mobilné zariadenia s operačné systémy iOS alebo Android. Vďaka nej je možné fotoaparát ovládať priamo z telefónu alebo tabletu a tiež fotografie ihneď kopírovať z fotoaparátu do pripojeného zariadenia. Vďaka podpore Bluetooth 4.2 je možné pripojiť fotoaparát k mobilnému zariadeniu trvalo s minimálnou spotrebou energie. Cez Bluetooth možno tiež prenášať aktuálne nastavenie fotografických parametrov z jedného modelu LUMIX S1R do iného. Medzi ďalšie prednosti patrí Wi-Fi v štandarde 5 GHz (IEEE802.11ac) aj 2,4 GHz (IEEE802.11b / g / n) - vďaka nemu je spojenie s mobilnými zariadeniami ešte rýchlejšie a bezpečnejšie.

LUMIX S1R je kompatibilný s celým radom najrôznejšieho príslušenstva. Medzi neho patrí napríklad diaľková spúšť DMW-RS2, očnice DMW-EC6, batériový grip DMW-BGS1 alebo nabíjačka DMW-BTC14. Nabíjačka podporuje systém nabíjania cez USB, batériu so 7,4 V a kapacitou 3050 mAh dobije cca za 2 hodiny. Pri dobíjaní je možné fotoaparát bežne používať. Rovnako možno využiť externé blesky DMW-FL580L / FL360L / FL200L.

Druhý z modelov Panasonic LUMIX S1 je dizajnovo aj väčšinou funkcií zhodný s vyšším modelom. Základným rozdielom je snímač MOS s nižším rozlíšením 24,2 megapixelov. Snímač má vďaka tomu vyššiu citlivosť až do 51 200 ISO. Režim Super vysokého rozlíšenia (High Resolution Mode), umožňuje  vytvárať snímky s r rozlíšením 96 megapixelov. V takom prípade sa výsledná fotografia skladá z ôsmich zdrojových záberov nasnímaných v rýchlej sekvencii, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie. Výsledkom je RAW snímka vo veľkosti 12 000 x 8 000 pixelov. Prístroj využíva rovnaký stabilizátor obrazu s účinnosťou 5,5 EV respektíve 6EV v režime Dual I.S. 2. Rovnaký je aj systém zaostrovania. Sekvenčné snímanie zvláda s frekvenciou až 9 snímok za sekundu pri jednorazovom zaostrení, prípadne 6 sn./s s kontinuálnym ostrením. K dispozícii je režim 6K Photo aj 4K Photo. Rovnaké sú aj hľadáčik a displej.

Najviac rozdielov je v zázname videa. LUMIX S1 ponúka záznam v kvalite 4K 60/50p, pri rýchlosti 30p/25p sa využíva plná plocha snímača. Prístroj podporuje celý rad rôznych gama kriviek, vrátane profesionálnych štandardov Cinelike D/V či Like709. Ak chce používateľ ušetriť čas pri spracovaní, môže využiť nový režim so slabším kontrastom a farebnou sýtosťou, ktorý ponúka univerzálne využitie. Nový profil Hybrid Log Gamma (HLG) umožňuje natáčanie s širším dynamickým rozsahom a sýtymi farbami (Like2100), obraz potom svojim charakterom zodpovedá videniu ľudského oka.

LUMIX S1 umožňuje natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K rýchlosťou 60 / 50p v štandarde 4:2:0 8-bit priamo na kartu SD alebo XQD. Farebný sampling 4:2:2 je možné využiť pri pripojení cez štandardné HDMI. V roku 2019 dostanú užívatelia k dispozícii softvérový kľúč, ktorým bude možné odomknúť možnosť natáčať 4K 60/50p 4:2:2 10-bit cez HDMI výstup a 30p/25p/24p v 4:2:2 10-bit aj interne. Po tejto softvérovej aktualizácii bude možné využiť aj štandard V Log s profesionálnym dynamickým rozsahom. Pre záznam videa platí časové obmedzenie, v 4K/60p 29 min 59 s a pre funkciu High Speed Video 15 min, 4K/30p a Full-HD možno natáčať bez obmedzenia.Funkcia High Speed Video umožňuje 2x spomalený pohyb pri 60 sn/s vo 4K, prípadne až 6x spomalenie vo Full-HD s frekvenciou až 180 sn/s.

Ostatné funkcie a vlastnosti sú zhodné s modelom LUMIX S1R.

Oba prístroje majú prísť do predaja v marci 2019. Hneď pri uvedení prístrojov bude k dispozícii trojica objektívov aliančného štandardu L-Mount

•             LUMIX S PRO 50 mm F1,4

•             LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S.

•             LUMIX S 24-105 mm F4 MACRO O.I.S.

Panasonic v súčasnosti chystá či vyvíja najmenej desať nových objektívov, ktoré by sa na trhu mali objaviť do konca roka 2020. Sústreďuje sa najmä na špičkovú kategóriu LUMIX S PRO, ale svoju pozornosť dostane aj štandardný rad S.

Všetky tri objektívy radu S Pro sa vyznačujú prevedením odolným voči prachu i vlhkosti, takže sú schopné pracovať aj v drsných prírodných podmienkach - zvládnu aj mraz do mínus 10 stupňov a ich konštrukčná kvalita zodpovedá profesionálnym fotoaparátom S1 a S1R.

Ostriaci mechanizmus všetkých objektívov je motorizovaný a podporuje rýchlu elektronickú komunikáciu s fotoaparátmi radu S (až po 480 obr / s).Všetky objektívy tiež umožňujú rýchle manuálne doostrenie v automatickom režime v akejkoľvek situácii.Objektívy LUMIX S sa výborne hodia aj na natáčanie videozáznamov, pri preostrovaní sa totiž ani minimálne nemení ohnisko či uhol záberu (tzv. Focus breathing).

 

LUMIX S PRO 50 mm F1,4 (S-X50)

•             Vysoká svetelnosť f1,4

•             Clona s 11 lamelami a tým pádom mimoriadne jemný bokeh (oblasť mimo hĺbku ostrosti)

•             Výnimočne ostrá kresba v celom zábere

Svetelné sklo so štandardnou ohniskovou vzdialenosťou sa vyznačuje vynikajúcim optickým rozlíšením a tým pádom aj výnimočne ostrou kresbou uprostred záberu aj na okrajoch, dokonca aj pri minimálnych clonových číslach. Optická sústava a clona s 11 lamelami sú zárukou plynulého ostrenia a mimoriadne príjemného bokehu (teda oblasti mimo hĺbku ostrosti).

Optická sústava pozostáva zo 13 členov v 11 skupinách. Medzi ne patria 2 asférické členy a 3 členy s mimoriadne nízkou disperziou, ktoré účinne bránia chromatickej aberácii a sú zárukou ostrej kresby.

 

LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S. (S-R70200)

•             Objektív pre šport, akčné fotografovanie a zvieratá vo voľnej prírode

•             Stabilizátor s účinnosťou 6 EV

•             Krásne jemný bokeh

Zoomový teleobjektív LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S. sa vyznačuje vysoko kvalitnou kresbou a príjemným kontrastom v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti. Hodí sa do celého radu fotografických situácií, od portrétov po šport. Je kompatibilný s päťosovým stabilizačným systémom Panasonic Dual I.S. 2  s účinnosťou 6 EV  - tak intenzívny stabilizátor sa doteraz v kategórii Full-Frame bezzrkadloviek ešte nikdy nepredstavil.

Clona s deviatimi lamelami má kruhový otvor, čo znamená príjemnú kresbu v bokehu (rozmazané oblasti). Objektív patrí do prestížnej kategórie LUMIX S PRO a jeho obrazová kvalita zodpovedá prísnym požiadavkám značky Leica.

Optickú sústavu tvorí 23 členov v 17 skupinách, okrem iného jeden asférický člen a 3 členmi s mimoriadne nízkou disperziou, ktoré účinne bránia chromatickej aberácii a sú zárukou ostrej kresby. Záujemcovia sa môžu tešiť na krásny bokeh a prakticky nepostrehnuteľnú vinetáciu.

LUMIX S 24-105 mm F4 MACRO O.I.S. (S-R24105)

•             Znamenitý objektív pre každodenné použitie

•             Možnosť makrofotografie (pomer zobrazenia 0,5x)

•             Stabilizátor s účinnosťou 6 EV

Štandardný zoomový objektív LUMIX S 24-105 mm F4 MACRO O.I.S. pokrýva široký rozsah ohniskovej vzdialenosti od širokouhlého ohniska až po krátky teleobjektív. Kresba je nádherne ostrá v celom rozsahu zoomu, objektív sa tak hodí pre najrôznejšie účely od krajinárskej fotografie po portréty. Výbornú prácu odvádza aj v detailnej fotografii a makrofotografii - ponúka pomer zobrazenia 0,5x a minimálnu ostriacu vzdialenosť iba 30 cm.

Vďaka kombinácii optického stabilizátora (O.I.S) a stabilizátora na snímači modelov LUMIX S1 alebo S1R vzniká päť špeciálnych stabilizačných systémov Dual I.S. 2 s účinnosťou až 6 EV.

Optickú sústavu tvorí 16 členov v 13 skupinách, okrem iného dva asférické členy a dva členy s mimoriadne nízkou disperziou, ktoré účinne bránia chromatickej aberácii a sú zárukou ostrej kresby.

Okrem predstavených modelov je k dispozícii ďalších 13 objektívov Leica L.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať