Panasonic Lumix LX15: Nočný lovec do vrecka

0

Vo viacerých článkoch venovaných perspektívam vývoja fotoaparátov sme konštatovali trend úplného ústupu lacných kompaktov, ktoré postupne nahradzujú fotoaparáty v mobiloch, a výraznejší nástup kategórie high-end kompaktov s 1" a väčšími snímačmi. Práve z tejto kategórie prichádza aj novinka od Panasonicu Lumix DMC-LX15. Panasonic má v tejto kategórii už pomerne bohatú históriu a novinka je menším bračekom modelu LX100, ktorý však využíva väčší snímač systému 4/3.  LX15 je osadený novým 1" snímačom s rozlíšením 20 Mpx, ktorému robí dôstojného partnera objektív Leica s ekvivalentným rozsahom 24-70 mm (k 35 mm políčku) a výbornou svetelnosťou F1,4 – 2,8. Konštrukcia prístroja je, ako sa v tejto kategórii patrí, celokovová, v prednej pravej časti s nevýrazným, ale užitočným gripom.

Trojpalcový displej s rozlíšením 1,04 Mpx je výklopný okolo horného pántu o 180°, čo poteší predovšetkým milovníkov selfie. Trochu nám však chýbala možnosť sklopenia dole, ako je to napríklad pri RX100 V. Na vrchnej strane nájdete vyskakovací blesk, hľadáčik však chýba. Tým je použitie fotoaparátu za slnečného dňa odkázané na automatiku. I keď má displej vysoký jas a je viditeľný aj za takýchto podmienok, na precíznejšie ručné nastavovanie je to už málo. Na druhej strane prístroj je určený predovšetkým na dovolenkové a rodinné fotenie a automatiky svoju prácu zvládajú naozaj výborne.  Na zadnej strane nájdete tlačidlá fn1 (v predvolenom stave spúšťa najrôznejšie 4K režimy), ďalej fn2 (v predvolenom stave Post Focus) a vstup do režimu ­prehliadania. Tlačidlám fn1 a fn2 môžete, samozrejme, priradiť iné funkcie podľa svojich preferencií. Nižšie je štvorsmerný ovládač, ktorý nastavuje smerom nahor korekciu expozície, vpravo je vyváženie bielej, dole sekvenčné snímanie a samospúšť, vľavo potom ostriace režimy alebo manuálne ostrenie. Uprostred je tlačidlo na vstup do hlavného menu, ktoré slúži aj na potvrdzovanie.

Potvrdenie sa však dá vykonať aj stlačením spúšte. Dole je ešte fn3 (v predvolenom stave quick menu, ktoré možno konfigurovať) a DISP na prepínanie zobrazenia displeja. Horná strana okrem blesku patrí dvojici ­mikrofónov. Na pravej strane nájdete prepínač prevádzkových režimov s pomerne tuhým chodom. Vďaka tomu však nehrozí náhodné prepnutie. Pod ním je páčka hlavného vypínača. Tlačidlo spúšte je obklopené prstencom ovládania zoomu. Okrem toho tu nájdete ešte samostatnú spúšť videa a viacrežimový otočný ovládač. Pre kreatívnejších používateľov je k dispozícii aj dvojica prstencov v koreni objektívu. Prvý od tela slúži napevno na ovládanie clony, prednému možno priradiť rôzne funkcie, napr. zoom, korekciu expozície či ručné zaostrovanie. Prstence sú však pomerne úzke a napriek tomu, že ten zadný je vybavený dvojicou výstupkov, pre ľahký chod predného sa občas pri nastavovaní clony nevyhnete jeho náhodnému pootočeniu. To je však daň za malé rozmery. Zaostrovanie pracuje so 49 zónami a na výber je viacero režimov vrátane priebežného zaostrovania. Ostriacu zónu môžete jednoducho meniť pomocou dotykového displeja. Veľmi užitočné a spoľahlivé je sledovanie tváre a očí alebo sledovanie objektu.

Pri poslednom menovanom je sledovaný objekt farebne odlíšený. Sledovanie objektu pracuje veľmi presne a nezaskočí ho ani približovanie či vzďaľovanie. LX15 podporuje aj natáčanie videa v 4K rozlíšení, a teda aj režimy 4K photo, známe aj z iných modelov tejto značky. Zaujímavý je napríklad Postfocus, ktorý vytvorí sekvenciu snímok v 4K rozlíšení tak, že postupne preostrí cez celú scénu. Vy si potom môžete vybrať snímku so zaostrením podľa vašich predstáv a uložiť ju. Ešte zaujímavejšia je funkcia Focus Stacking, ktorá vie z tejto sekvencie vytvoriť fotografiu s veľkou hĺbkou ostrosti. Môžete si dokonca dotykom na jednotlivé zóny vybrať, aký rozsah zaostrenia chcete. Vo väčšine prípadov pracovala táto funkcia veľmi dobre, ale niekedy sa stalo, že v členitejších scénach vznikli obrazové artefakty. To sa vám však môže stať aj pri spájaní fotiek na PC. Výsledná fotka je, samozrejme, iba v 4K rozlíšení. Fotoaparát umožňuje pomocou zaostrovacieho bracketingu takúto sériu fotiek vytvoriť aj v plnom rozlíšení, tie však už v ňom nespojíte, musíte to urobiť až pri postprocese v PC. K dispozícii máte aj expozičný bracketing či HDR.

Ako sme už spomínali, prístroj podporuje natáčanie videa do rozlíšenia 4K 30p. Trochu nezvyčajne sú v ponuke formátov videa režimy 24p, 25p, 30p aj 50p a 60p na full HD video a dokonca 50i a 60i pri zvolení AVCHD. Navyše je v ponuke režim vysokorýchlostného videa, ktoré sa sníma rýchlosťou 100p a ukladá v rozlíšení 1080 25p. 4K video je ukladané v kodeku H.264/AVC s dátovým tokom 100 Mb/s a s kontajnerom MP4, na full HD sa využíva maximálne 28 Mb/s.  Pri natáčaní môžete využiť automatiku alebo režimy PASM. Zaostrovanie najlepšie pracovalo so sledovaním tvárí. Nastavovanie clony počas natáčania je trochu problematické, prstenec má totiž krokovú aretáciu, takže každé ­prepnutie sprevádza rušivý zvuk. Hybridný stabilizátor pracuje pomerne slušne hlavne vo full HD rozlíšení. V režime 4K videa sa digitálna časť vypína, pretože prístroj používa celosnímačový odpočet, takže stabilizácia videa je menej účinná. Video má vysokú ostrosť aj výborné podanie farieb, treba si však dávať pozor na rozhýbanie kamery. Rovnako ako konkurenčné modely je hlavne v 4K režime veľmi náchylná na rolling shutter.

Citlivosť na svetlo je veľmi slušná, k čomu prispieva aj svetelný objektív. Fotoaparát sa dá používať aj na fotenie nočného mesta z ruky. Do ISO 1250 sú fotky takmer bez šumu. Pri hodnotách ISO 1600 – 3200 už je šum pozorovateľný, v JPEG sa prejavuje rozmývaním detailov vplyvom silného odšumovania. V každom prípade pri postprocese z RAW možno ešte pri  ISO 1600 získať pomerne kvalitné fotky s veľkým množstvom detailov. Kvalita fotografií je veľmi dobrá. Objektív má dobrú kresbu až ku krajom a výraznú súdkovitosť na najširšom konci úspešne koriguje procesor aj v  snímkach RAW. Ostriaca automatika sa nedá zaskočiť ani pri nočnom fotení a funguje spoľahlivo. Fotoaparát má širokú ponuku expozičných časov, takže poskytuje veľký priestor na kreativitu. Nie je problém vyskúšať si efektné nočné fotenie na dlhých časoch alebo zaujímavé časozberné videá v 4K rozlíšení. Vďaka veľkému snímaču a svetelnému objektívu si užijete aj pekné portréty s prirodzeným bokehom, žiadne digitálne mazanice ako v mobiloch. Vo výbave fotoaparátu nájdete aj pripojenie Wi-Fi, ktoré ďalej rozširuje kreatívne možnosti. Okrem rýchleho prenosu fotografií do smartfónu je zaujímavá hlavne možnosť diaľkového ovládania v režime fotenia aj videa, takže už nebudete na dovolenke odkázaní na selfie palice, ale môžete si urobiť normálnu spoločnú fotku. Keby vás selfie mánia predsa zlákala, stačí vyklopiť displej a hotovo.

Vzhľadom na to, že prístroj je určený hlavne na dovolenkové a rodinné fotenie, skonštatovali sme, že by bolo dobré počuť aj názor bežných používateľov. My prístroje predsa len hodnotíme hlavne z pohľadu fotografa, čo je síce dôležité hľadisko, ale požiadavky bežného používateľa sú často na hony vzdialené. Preto sme využili našich cestovateľov Petra a Zuzku a požičali im fotoaparát na ich cestu na Bali. Po návrate sme sa ich spýtali na skúsenosti s ním.

„ V Indonézii sme strávili 3 týždne a pohybovali sme sa na troch ostrovoch v okolí Bali. Naše predstavy o fotoaparáte na dovolenku sú asi také, že by mal byť malý, skladný, ľahko ovládateľný, poskytovať čo najlepšiu kvalitu fotiek a pokiaľ možno byť vodotesný. LX15  okrem poslednej podmienky spĺňal všetko, takže sme sa celkom tešili, že budeme mať možnosť si ho vyskúšať. Fotoaparát sme dostali dva dni pred odletom, takže pri predcestovnom zhone nebolo veľa času sa s ním oboznamovať. Dostali sme sa k tomu až pri dlhej ceste lietadlom. V Indonézii počas nášho pobytu panovalo typické tropické počasie, vysoká vlhkosť, teploty sa šplhali cez tridsiatku, a tak sme boli zvedaví, ako to bude fotoaparát znášať. Pravda je, že s týmito podmienkami sa vyrovnal bez akýchkoľvek problémov. Nie sme síce fotografi, ale radi experimentujeme s technikou. Bežné fotky sme však väčšinou fotili na automatiku, zistili sme, že to fotoaparát bez problémov zvláda a v tom teple sme na veľké pokusy ani nemali chuť. Zaujalo nás však, že večer sa s LX15 dajú fotiť naozaj efektné zábery večerného mesta, a tak sme trošku experimentovali aj s dlhšími časmi.

Veľmi sme ocenili jednoduché a intuitívne ovládanie. Napriek tomu, že sme fotoaparát od Panasonicu nikdy predtým nepo­užívali, nemali sme s jeho ovládaním žiadne problémy. Displej bol obstojne viditeľný aj pri silnom tropickom slnku a veľmi dobre fungovalo automatické zaostrovanie. Jediné, čo nás trochu hnevalo, bolo otáčanie displeja. Keď sme si chceli zhotoviť klasickú selfie, zobrazenie sa po vyklopení displeja neotočilo, boli sme tam hore nohami, fotka však bola dobrá. Asi chyba daného kusa. Nakoniec sme to vyriešili diaľkovým ovládaním z mobilu. Wi-Fi vo fotoaparáte je úžasná vec. Kedykoľvek sme si mohli do mobilu stiahnuť fotky a poslať ich kamarátom či rodine. Bez Wi-Fi by sme si už fotoaparát určite nekúpili. Super bolo aj to, že fotoaparát je maličký, takže sme ho mohli nosiť vždy so sebou. Batéria nám bez problémov vydržala celý deň, napriek tomu, že večer ukazovala zvyšok asi 50 %, dávali sme ju vždy večer nabíjať. Páčilo sa nám, že fotoaparát možno dobíjať klasickou mobilnou nabíjačkou alebo z powerbanku, takže nie je nevyhnutné nosiť so sebou ďalšiu nabíjačku. Okrem malého problému s displejom sme boli s týmto Panasonicom veľmi spokojní, myslíme, že sa výrobcovi fakt vydaril.“

Toľko naši cestovatelia, asi k tomu netreba nič dodávať. Opisovaný problém s otáčaním displeja sa nám potvrdil a išlo pravdepodobne o chybu konkrétneho kusa, problém sme reportovali technickej podpore. Ináč s cestovateľmi môžeme iba súhlasiť. Fotky z cesty si môžete pozrieť pri článku, viac ich nájdete v galérii na našej stránke.  

Parametre:

• 1" snímač CMOS, 20,1 Mpx (13,2 × 8,8mm) s primárnym filtrom RGB, objektív Leica DC VARIO-SUMMILUX 24-72mm f/1.4-2.8, procesor Venus Engine, natívna citlivosť snímača ISO 125 – 12 800, rozšírená citlivosť  ISO 80 – 25 600, 49-zónový snímač AF s kontrastnou detekciou TTL,  sekvenčné fotografovanie: 10 obr./s, rozsah expozičných časov  1/4000 – 60 s nastaviteľný po 1/3, 1/2 krokoch EV, Bulb a Time, s elektronickou uzávierkou 1/16 000 – 60 s, dosah blesku: 12,1 m, výklopný dotykový displej TFT LCD, 3,0" (7,5 cm),  1,040 Mpx (3:2), rozlíšenie videa 4K 3840 × 2160 /30p /25p /24p, full HD 1920 × 1080 /60p /50p /50i /30p /25p /24p, HD 1280 × 720 /30p /25p, maximálna dĺžka videa 30 – 35 min podľa formátu, Wi-Fi IEEE802.11b/g/n, konektory: mini HDMI, USB2.0 micro B, 1× slot na SD/SDHC/SDXC (UHS-I UHS Speed Class 3), akumulátor 7,2 V, 680 mAh,  rozmery: 105,5 × 60 × 42 mm, hmotnosť: 310 g s batériou a pamäťovou kartou (280 g telo)

• Cena: 697 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita fotiek a videa, jednoduché ovládanie, kvalitný displej, vysoká citlivosť, Wi-Fi, svetelný objektív, kvalitné zaostrovanie
- Bez hľadáčika, slabšia výdrž batérie

HODNOTENIE:

Foto: 90 %
Video: 100 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 93 %                

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic Lumix

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať