Panasonic DMP-UB700EGK: Ultra HD Blu-ray smerom k masám

0

Panasonic je jeden z lídrov v zavádzaní formátu Ultra HD Blu-ray. Po minuloročnom top modeli DMP-UB900EGK, ktorý však mal aj top cenovku, prichádza teraz s cenovo dostupnejším DMP-UB700EGK. Formát Ultra HD Blu-ray je nasledovníkom štandardu Blu-ray. Je s ním spätne kompatibilný, ale bežné Blu-ray prehrávače neprehrajú disky Ultra HD Blu-ray.  Okrem podpory 4K UHD rozlíšenia 3840 × 2160 bodov prináša Ultra HD Blu-ray aj 10-bitovú hĺbku farieb (rozlíši až 1024 odtieňov každej farby oproti doterajším 256 pri použití 8-bitovej hĺbky), snímkové frekvencie až do 60p oproti 24p pri starších diskoch, podporu širšieho farebného gamutu WCG podľa štandardu ITU BT.2020 a podporu obrazu HDR (High Dynamic Range) s veľkým dynamickým rozsahom. Práve rozšírenie farebného gamutu a podpora HDR patria ku kľúčovým prvkom na podstatné zlepšenie obrazu.

Nový štandard používa hlavne kompresiu H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding) pre rozlíšenia HD aj Ultra HD a s maximálnym dátovým tokom 100 Mb/s. Na porovnanie, satelitné UHD 4K vysielanie používa maximálne 25 – 30 Mb/s. Podporované sú aj nové priestorové ­audioformáty DTS: X, Dolby Atmos a Auro-3D. Ako nosič je použitý nový typ médií s kapacitou 66 GB v dvojvrstvovej a 100 GB v trojvrstvovej verzii. V súvislosti s týmto treba upozorniť,  že Ultra HD Blu-ray disky prehrajú iba prehrávače Ultra HD Blu-ray. Žiadny iný prehrávač tieto disky neprehrá. Panasonic DMP-UB700EGK pokračuje v dizajnovej línii vyššieho modelu. Celú prednú stranu zakrýva odklopný panel z tmavého polykarbonátu. Pod ním je umiestnený vozík mechaniky, fluorescenčný alfanumerický displej bielej farby, port USB a čítačka kariet SD. Ak vysuniete vozík pomocou diaľkového ovládača, dvierka sa čiastočne otvoria a po zasunutí sa zase zavrú. Pri pripájaní kľúča USB alebo karty SD ich možno celkom sklopiť. Zadný panel je orientovaný iba na digitálne prepojenie, nájdete tu dvojicu portov HDMI, jeden z nich je audio-video alebo iba video a druhý vyhradený iba na audio. Okrem toho je k dispozícii ešte výstup S/PDIF a eternet. K sieti sa dá pripojiť aj cez vstavané Wi-Fi. Vďaka pripojeniu k internetu možno využívať najrôznejšie internetové služby, ako je Netflix, Vimeo, YouTube a ďalšie, a to vrátane podpory prehrávania 4K 25p obsahu. Takýto obsah možno prehrávať aj z miestnej siete, kľúča USB či karty SD.

Okrem toho poslúži sieť aj na aktualizáciu firmvéru, inštaláciu aplikácií a sťahovanie prídavného interaktívneho obsahu k UHD Blu-ray alebo Blu-ray diskom. Na tento účel treba vložiť do čítačky kartu SD s voľnou kapacitou aspoň 1 GB. Napriek tomu, že prehrávač na HDMI podporuje výstup až 4K 60p do vzorkovania 4:4:4/8 bitov alebo 4:2:2/12 bitov, takže využíva celý dostupný dátový tok 18 Gb/s štandardu HDMI 2.0a, tento formát možno prehrávať natívne iba z UHD Blu-ray disku (aj keď tie aktuálne najčastejšie používajú 24p). Zo siete, karty SD aj kľúča USB zvláda maximálne 4K 30p. Pri prehrávaní streamu 4K 50p 150 Mb/s z kamery Panasonic HC-X1 prehrávač automaticky downsamploval obraz na 1080 50p. Rolu tu môže hrať aj použité rozhranie USB iba vo verzii 2.0, cez ktoré pravdepodobne pracuje aj čítačka kariet. Je to škoda, pri týchto prehrávačoch by sme predpokladali, že by to mohli zvládať. Ináč sú však možnosti prehrávania veľmi zaujímavé. Z webových služieb, miestnej siete alebo z kľúča USB či karty SD môžete prehrávať videá, fotografie aj hudbu. Videá do 4K 30p sa prehrávajú v natívnom rozlíšení a v spojení s kvalitným 4K TV alebo monitorom je to skutočne zážitok. Ak budete prehrávať kvalitný full HD materiál, či už z Blu-ray disku, internetu, alebo ďalších zdrojov, prehrávač ho dokáže v naozaj špičkovej kvalite upscalovať na 4K rozlíšenie. Síce na natívne 4K nebude mať, ale výstup je naozaj veľmi kvalitný. Slúžia na to firemné technológie, hlavne 4K Direct Chroma, ktorá dokáže priamym prevodom dopočítavať farebné informácie a zachovať tak maximálnu kvalitu výstupu. Upscalovanie obrazu poskytuje rovnakú kvalitu ako vo vyššom modeli UB900. Špičková kvalita výstupu je pri prehrávačoch Panasonic povestná. Prístroj je rovnako ako celý modelový rad UHD Blu-ray prehrávačov nositeľom certifikátu UHD Premium, ktorý zaručuje dodržanie všetkých podmienok štandardu Ultra HD 4K. Excelentné je aj prehrávanie fotografií, v 4K rozlíšení vidíte aj tie najmenšie detaily. Na svoje si však prídu aj milovníci kvalitnej hudby, prehrávač podporuje prehrávanie HiRes audia vrátane bezstratových formátov FLAC, WAV, ALAC, DSD a ďalších.

Pri testovaní sme mali k dispozícii niekoľko Ultra HD Blu-ray diskov s podporou HDR a WCG, ako aj niekoľko titulov Blu-ray diskov. Prehrávač si so všetkými poradil bez najmenšieho zaváhania. Menu Ultra HD Blu-ray diskov je podobne ako pri niektorých Blu-ray vytvorené pomocou rozhrania Java. Preto treba počítať s tým, že jeho úvodné načítanie chvíľu trvá, v našom prípade to bolo asi 40 sekúnd. Po načítaní sú už pohyb v menu aj jeho obsluha veľmi svižné. Disky obsahujú veľké množstvo jazykových mutácií zvuku aj titulkov. Niektoré disky majú možnosť on-line sťahovania prídavného obsahu. Na využitie tejto funkcie prehrávač potrebuje kartu SD s veľkosťou aspoň 1 GB. Prehrávač umožňuje aj inštaláciu aplikácií z obchodu Panasonic, všetky sú bezplatné. Menu obchodu je rovnaké ako na staručkých plazmách spred niekoľkých rokov, je však pravda, že je prehľadné a jednoducho ovládateľné. Jedinú výhradu sme mali k diaľkovému ovládaču. Ten používa trojicu tlačidiel Top Menu, Netflix a Home, rozmiestnenú okolo kurzorového kríža, takže pri sledovaní v prítmí izby sa ľahko pomýlite a prepnete sa do Netflixu. ­Takisto nerozumieme tomu, z akého dôvodu má služba Netflix najvýraznejšie samostatné tlačidlo uprostred ovládača. Dalo by sa to pochopiť, keby ste s prehrávačom dostali predplatné zadarmo, ale to sa nedeje.   

DMP-UB700EGK patrí v súčasnosti k špičke medzi Ultra HD Blu-ray prehrávačmi a v portfóliu firmy ide o druhý najvyšší model. Oproti vyššiemu modelu tu nenájdete certifikáciu THX a 7.1-kanálový analógový výstup, zato však ponúka takmer o 200 eur nižšiu cenu, čo sa tiež počíta. Panasonic má v súčasnosti v ponuke päť modelov  Ultra HD Blu-ray prehrávačov, čo je najviac na trhu, a všetky vyhoveli certifikácii Ultra HD Premium. 

Parametre:

• Podpora médií: BD ROM: Ultra HD Blu-ray, Full HD 3D, BD Video, BD-RE/BD-RE DL ver.3, BR-R /BD-R DL ver.2 (BDAV, AVCHD, AVC HD 3D, MKV, JPEG, MPO), DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, CD médiá, zvukové formáty: DD, True HD, DD+, DTS HD Master Audio, DTS-HD HighRes Audio, FLAC, WAV, ALAC, DSD; porty: 2× HDMI 2a + Audio, Eternet, Wi-Fi, S/PDIF optický, USB 2.0, slot SD; podpora funkcií: DLNA, Mirror link, CEC, BD-Live TM; spotreba prehrávanie/stand-by:  24 W/0,2 W

• Cena: 496 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, široká podpora prehrávaných formátov, certifikácia Ultra HD Premium
- Menej prehľadné ovládanie

HODNOTENIE:

Obraz: 100 %
Zvuk: 100 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie:  90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 97 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic Ultra HD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať