Panasonic AG-UX90: Lacný 1" profesionál

0

Panasonic na minuloročnom IBC 2016 v Amsterdame predstavil dvojicu dlho očakávaných videokamier s 1" snímačom najnovšieho radu UX. My sme mali možnosť otestovať lacnejší z modelov AG-UX90. Ako názov napovedá, kamera pochádza z profesionálnej línie AG. UX90 je model mierený predovšetkým malých štúdii či do rúk sva­dobným kameramanom, kde je dôležitá možnosť úplne manuálneho nastavenia všetkých parametrov, vysokého stupňa personalizácie, robustnosť a v neposlednom rade prijateľná cena.

Kamera dizajnovo vychádza z modelov AG-AC30 či AG-DVX200, základné ovládacie prvky nájdete na podobných miestach ako na týchto modeloch a veľmi podobné je aj ovládacie menu. Je veľmi dobré, že Panasonic zbytočne neexperimentuje s vecami, ktoré fungujú, takže ak budete mať v štúdiu viacero takýchto modelov, nie je problém vziať ktorýkoľvek z nich a hneď pracovať. Ako je pri týchto kamerách zvykom, prednej časti dominuje mohutná slnečná clona s mechanickou ­záklopkou. Na objektíve nájdete trojicu ovládacích prstencov na ovládanie zaostrenia, zoomu a clony. Kamera využíva novo vyvinutý objektív Leica Dicomar s ekvivalentným rozsahom 24,5 – 367,5 mm pre full HD a 35,4 – 531 mm pre 4K rozlíšenie so svetelnosťou F2,8-F4,5 s 15-násobným rozsahom zoomu. Napriek tomu, že ­kamera dokáže natáčať aj v 4K rozlíšení, aj keď iba s frekvenciou 25p, jej doména je full HD záznam 1080p50. Na ten sa využíva časť snímača s rozlíšením 17,78 Mpx a obraz je downsamplovaný. To zabezpečuje vyššiu ostrosť a nižšiu hladinu šumu. 4K rozlíšenie využíva výrez snímača s natívnym rozlíšením 8,59 Mpx. Vo výbave nájdete dvojicu vstupov XLR na pripojenie externých mikrofónov s malým mixážnym pultom na ovládanie zvuku. Využiť tak môžete dvojicu interných mikrofónov, externé XLR alebo linkové vstupy. Hlavná prednosť je možnosť kompletného manuálneho ovládania. Vyklápací 3,5" dotykový displej sa dá otáčať v rozsahu 270° a umožňuje aj natočenie dopredu na kontrolu záberu napríklad pri reportáži bez ďalšieho kolegu.

Pri natáčaní vo dne je užitočnejší hľadáčik s veľkou gumovou očnicou,  ktorý umožňuje vyklopenie smerom nahor až o 90°. Kamera napriek svojim rozmerom je pomerne ľahká, takže istý čas sa dá používať aj z ruky. To oceníte hlavne pri natáčaní akčnejších scén, napríklad športu. Nahráva tomu aj najnovšia generácia optického 5-osového stabilizátora, ktorý umožňuje udržanie záberu aj na najdlhšom konci objektívu. Podľa výrobcu je účinnosť stabilizácie o 900 % vyššia ako pri staršom modeli AG-AC160. Tento model sme netestovali, ale systém stabilizácie podľa našich skúseností má pôvod najskôr v high-end modeli AG-DVX200 a ide o jeden z najúčinnejších stabilizátorov na trhu. Nový je aj systém autofókusu, ktorý využíva najnovšiu ostriacu jednotku s mikroposuvom, ktorá zabezpečuje podstatne rýchlejšie a plynulejšie zaostrovanie. V praxi sa nám zaostrovanie veľmi osvedčilo a fungovalo presne a rýchlo aj v extrémnych svetelných podmienkach. Ani raz sa nám nestalo, že by kamera počas záberu rušivo preostrila. Veľkosť zóny zaostrenia možno meniť. Samozrejmá je možnosť presného ručného zaostrovania s asistenciou. Veľmi užitočná je rukoväť, vďaka ktorej môžete pohodlne natáčať z podhľadu. Pomáha vám v tom aj otočný displej a zdvojené ovládanie spúšte a zoomu na vrchnej strane. Vstavané mikrofóny poskytujú kvalitný zvuk so smerovou charakteristikou, takže pri nahrávaní hlasu spredu je utlmený okolitý ruch. Vďaka vysoko posadeným vstavaným mikrofónom neprenikajú zvuky z mechaniky objektívu ani z aktívneho chladenia kamery do záznamu. Objektív má veľmi dobre potlačené optické chyby. Pri používaní hlavnej kolísky zoomu je rýchlosť plynule riaditeľná, pričom tou najvyššou preletíte celý rozsah za moment. Je to výhodné hlavne pri akčných záberoch. Na druhej strane môžete veľmi plynulo zoomovať malou rýchlosťou.

Ďalšia možnosť je, samozrejme, použiť manuálny prstenec, s ktorým možno robiť plynulé nájazdy. Rovnako ako zaostrovanie je zoom ovládaný servomotorom, mechanizmus je však natoľko rýchly, že nemáte šancu potočiť prstencom tak rýchlo, aby vám nestačil. Na tele je rozmiestnených až 13 programovateľných tlačidiel, na ktoré môžete priradiť niektoré zo 44 funkcií. V objektíve je vstavaný štvorúrovňový mechanický filter ND s denzitou 0, 1/4, 1/16 a 1/64. Zosilnenie je nastaviteľné v rozsahu -3 dB – 30 dB. Kamera obsahuje dvojicu slotov na karty SDXC. Záznam sa uskutočňuje v kodeku H.264/AVC Long-GOP 8bit 4:2:0 s dátovým tokom 50 Mb/s pri full HD a 100 Mb/s pri 4K, zvuk je zaznamenávaný nekomprimovane v LPCM. Na externý rekordér umožňuje záznam 8bit 4:2:2. Interne je možný aj záznam do archaického AVCHD so zvukom AC3 do dátového toku 25 Mb/s. Na 4K je nevyhnutné použitie kariet SDXC UHS-I U3. Dvojica slotov umožňuje postupný striedavý záznam na dve karty tak, že po zapísaní jednej sa automaticky zaznamenáva na druhú a prvú možno vymeniť (záznam má limit 96 GB), prípadne sa dá simultánne zapisovať na obe karty. V ponuke je aj niekoľko ďalších špeciálnych režimov ako Pre Rec, keď kamera trvale na pozadí zapisuje a po spustení nahrávania sa zaznamenajú aj 4 s pred spustením, intervalové nahrávanie s nastaviteľným intervalom 1 s, 10 s, 1 min, 2 min či  zmrazenie záberu aj záznam variabilnou rýchlosťou 2 - 50 sn./s, to však iba pri zázname 1080p25. 

Vzhľadom na to, že kamera patrí do profesionálneho radu, nájdete tu viacero špeciálnych nastavení, ktoré by ste v bežných komerčných modeloch hľadali márne. Sú to napríklad nastavenie detailov, nastavanie vykreslenia pokožky, 8 gama módov, scénické programy či profesionálne nastavenia obrazu ako voliteľná matrica zahŕňajúca módy Cine Like, úroveň farby, fáza farby, teplota farby a veľa ďalších. Kamera umožňuje použitie batérie s kapacitou až 11 800  mAh, my sme s dodávanou 5900 mAh batériou natáčali 3 hodiny a zobrazovala stále 80 % energie. Batérie majú vstavaný indikátor so 4 LED a kontrolné tlačidlo, takže úroveň nabitia zistíte aj bez vloženia do kamery. Používané batérie sú nového typu AG-VBR, ktoré majú možnosť rýchleho nabíjania a väčšiu kapacitu, ale možno použiť aj staršie VW-VBD.

Z výstupov na kamere nájdete plnoformátový HDMI aj USB 3.0 host a micro USB 3.0 device. Ku kamere možno pripojiť externé USB adaptéry Wi-Fi AJ-WM50/WM30, ktoré umožnia diaľkové ovládanie pomocou aplikácie AG ROP, dostupnej však iba pre iOS. Kvalita obrazu je vynikajúca a vďaka vysokej natívnej citlivosti snímača možno natáčať aj v horších svetelných podmienkach. Do zosilnenia 18 dB je obraz s iba nízkou hladinou šumu. Pri vyšších hodnotách sa v ňom prejavujú fľaky spôsobené prehnanou snahou automatiky o odšumovanie, prijateľnejšie by bolo ponechanie vyššieho šumu. Zaostrovanie bezpečne pracuje aj pri 30 dB. Veľmi oceňujeme dobre zvolený rozsah objektívu vo full HD rozlíšení aj s ohľadom na možnosti stabilizátora. Stabilizácia obrazu je jedna z najlepších, s akou sme sa pri kamerách stretli, a aj na najdlhšom ohnisku sme boli schopní bezpečne držať záber. Ergonómia je veľmi dobrá. Kamera vďaka nižšej hmotnosti umožňuje bez problémov aj natáčanie z ruky. Výborný hľadáčik aj veľký displej spríjemňujú prácu. Na vrchnej strane rúčky nájdete súbor závitov na prídavné príslušenstvo. 

Parametre:

• Model: Panasonic AG-UX90, snímač: MOS 1" , 17,78 Mpx, objektív: ekv. rozsah k 35 mm: 24,5 – 367,5 mm pre full HD a 35,4 – 531 mm pre 4K, F2,8-F4,5, stabilizátor obrazu: optický 5-osový, priemer filtra: 67 mm, filter ND: Off, ¼, 1/16, 1/64, nastavenie GAIN (zisku): -3 dB – 30 dB po 1dB, ­SuperGain 30 alebo 36 dB, časy uzávierky: 1/2 s – 1/8000 s, variabilná snímková rýchlosť: 2 – 60 sn./s, formát záznamu videa: MOV, MP4, AVCHD (iba FHD), H.264/AVC, formát záznamu zvuku: stereo LPCM 48 kHz/16 bit (MP4, MOV), Dolby Digital (AVCHD), dátový tok záznamu max.: UHD 4K 25p – 100 Mb/s, FHD 50p Long GOP – 100 Mb/s, záznamové médium: 2× slot SDHC/SDXC, pri režime 100 Mb/s  SDXC UHS-1 U3, hmotnosť: 1,9 kg bez slnečnej clony, batérie a príslušenstva (2,3 kg pohotovostná), batéria: Li-Ion 7,2 V, 5900 mAh

•  Zapožičal: Panasonic Business
•  Cena: 2568 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná kvalita obrazu vo full HD, úplne manuálne ovládanie, ­obrovské možnosti nastavení a personalizácie, veľká výdrž
- 4K video iba pri 25p

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 90%
Kvalita zvuku: 100 %
Ovládanie: 100 %
Výbava: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

 

 

»  René Hubinský

Model: Panasonic AG-UX90, snímač: MOS 1" , 17,78 Mpx, objektív: ekv. rozsah k 35 mm: 24,5 – 367,5 mm pre full HD a 35,4 – 531 mm pre 4K, F2,8-F4,5, stabilizátor obrazu: optický 5-osový, priemer filtra: 67 mm, filter ND: Off, ¼, 1/16, 1/64, nastavenie GAIN (zisku): -3 dB – 30 dB po 1dB, ­SuperGain 30 alebo 36 dB, časy uzávierky: 1/2 s – 1/8000 s, variabilná snímková rýchlosť: 2 – 60 sn./s, formát záznamu videa: MOV, MP4, AVCHD (iba FHD), H.264/AVC, formát záznamu zvuku: stereo LPCM 48 kHz/16 bit (MP4, MOV), Dolby Digital (AVCHD), dátový tok záznamu max.: UHD 4K 25p – 100 Mb/s, FHD 50p Long GOP – 100 Mb/s, záznamové médium: 2× slot SDHC/SDXC, pri režime 100 Mb/s  SDXC UHS-1 U3, hmotnosť: 1,9 kg bez slnečnej clony, batérie a príslušenstva (2,3 kg pohotovostná), batéria: Li-Ion 7,2 V, 5900 mAh

 Zapožičal: Panasonic Business

 Cena: 2568 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná kvalita obrazu vo full HD, úplne manuálne ovládanie, ­obrovské možnosti nastavení a personalizácie, veľká výdrž

  • 4K video iba pri 25p

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 90%

Kvalita zvuku: 100 %

Ovládanie: 100 %

Výbava: 90 %

Vyhotovenie: 100 %

Celkovo: 96 %

 

 

»  René Hubinský

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať