Image
12.5.2019 0 Comments

Pamäte s diabolskou frekvenciou v teste

Ceny operačných pamätí prudko klesajú. A hoci sa ešte stále nedostali na historicky najnižšiu úroveň z roku 2016, už i lepšie 16-gigabajtové súpravy kúpite pod sto eur, čo je veľmi dobrá ponuka.

Zatiaľ čo donedávna nebol takmer žiadny rozdiel v cene medzi najpomalšími modulmi DDR4 s 2133 MHz a rýchlejšími (s frekvenciou okolo 3000 MHz), teraz je to v cenníkoch zase pekne odstupňované. Aj keď väčšie úspory ako zopár eur nečakajte. Výraznejší rozdiel v cene v prepočte na gigabajt je potom pri rýchlejších (s 3600 MHz a viac) a efektnejších súpravách (napríklad aj s osvetlením RGB). Tie môžu prekvapiť dokonca dvojnásobnou a vyššou sumou.  Tentoraz však vysoko nepôjdeme a v teste preveríme pamäte, ktoré základnú frekvenciu výrazne nepresahujú. Definuje ich 2666 MHz a CL16.

Čo a ako testujeme

Pamäťová priepustnosť čítania/zápisu a reakčný čas sú testované v AIDA64. Z praktickejších testov je to potom rozbaľovanie a zabaľovanie 256 MB archívu v najnovšom 7-zipe (v19.00). To si môžete doma sami pohodlne vyskúšať (a porovnať): táto aplikácia je zadarmo a benchmark nájdete na karte nástrojov. Ďalší test je transkódovanie videa v HandBrake (čím viac fps, tým lepšie). Výsledky týchto dvoch posledných testov síce viac hovoria o procesorovom výkone, no na ten má rýchlosť RAM značný vplyv. Nakoniec sledujem minimálnu a priemernú snímkovú frekvenciu v 3D benchmarku Unigine Superposition (low/720p). Na čo najvyššiu presnosť je každý z testov opakovaný trikrát a do tabuľky je zapísaná priemerná hodnota.

Testovacia zostava je postavená na základnej doske ASRock Phantom Gaming 4 s čipovou súpravou Intel B365. Tejto platforme z nižšej strednej triedy sú pamäte s takýmito parametrami šité na mieru, pretože vyššie frekvencie ako našich 2666 MHz nepodporuje. Použitý procesor je Core i5-9400F, teda bez integrovaného grafického jadra. Zobrazovanie má tak na starosti GeForce GTX 1080.

Rozbor a hodnotenie

Obe súpravy RAM skrášľujú plechové kryty. Tie majú, samozrejme, aj chladiacu funkciu, no praktický význam je rýdzo estetický. Špeciálne v tomto prípade, keďže pamäte majú prevádzkové napätie iba 1,2 V a obzvlášť nízku spotrebu.

Pamäťové moduly GoodRAM IRDM X IR-X2666-D464L16S

Výškovo je rozdiel medzi GoodRAM a Silicon Power 4 mm, moduly GoodRAM (34 mm) sú nižšie, a tak majú o trochu lepší predpoklad, že nebudú kolidovať so širokými tradičnými procesorovými chladičmi s dvoma vežami.

Základom pamätí sú čipy SpecTek, hoci Silicon Power má na puzdre vytlačené svoje logo (odhalila to diagnostika). Ak ste o týchto čipoch ešte nepočuli, je to lacnejšia značka Micronu. Pre nízku cenu tieto pamäte používa do svojich modulov veľa firiem. Asi pre vás nebude prekvapujúce, že nejde o žiadne výberové kúsky. Dokonca nemajú ani bližšie označenie a škálovanie podľa kvality, ako to býva pri väčšine ostatných, prémiovejších čipov. Aké vysoké alebo nízke frekvencie budú môcť pamäte dosahovať, je tak lotéria. To sa potvrdilo i v našich pokusoch o manuálne nastavenie čo najvyššej frekvencie. Po zarovnaní na CL17-17-17-39 a zvýšení napätia na 1,35 V moduly prešli ­POSTom i na 3100 MHz (IRDM X), resp. 3200 MHz (Xpower Turbine). Na stopercentne stabilný chod je však maximum 2900/2933 MHz. Keby ste teda chceli ušetriť, neoplatí sa vám kúpiť pamäte s profilom s nižšou frekvenciou s tým, že sa na viac megahertzov „pretaktujete“. Manuálnym ladením sa na lepšie hodnoty, ako ponúka prednastavené XMP, nedostanete. Ani frekvenčne, ani čo sa týka časovania. Obidve súpravy sa správajú podobne a ani jedna nepočíta so zvýšením výkonu nad rámec špecifikácií, ako to je často možné pri drahších moduloch, ktoré majú prednastavené nižšie frekvencie len z dôvodu širšej kompatibility.

Silicon Power Xpower Turbine SP016GXLZU-266BDA

Dobrá správa je však úplná kompatibilita aj s procesormi AMD APU Ryzen. Je známe, že ich pamäťový radič je pomerne prieberčivý a s niektorými (najmä dual-rank) modulmi si nerozumie ani s posledným mikrokódom (AGESA). S testovanými pamäťami GoodRAM IRDM X i Silicon Power Xpower Turbine je prevádzka bezproblémová aj v záťaži integrovaného grafického jadra (testované s Ryzen 5 2400G na viacerých základných doskách).

Výkonnostné testy sú ako cez kopírku. Štatisticky majú navrch moduly Silicon Power, no v najzanedbateľnejšej možnej miere. Natíska sa tak otázka, ktorú z týchto dvoch takmer identických testovaných súprav uprednostniť. Za súčasných podmienok je to jednoduché. Moduly GoodRAM sú o dvadsať eur lacnejšie a majú i lepšiu dostupnosť. Tá sa však môže čoskoro zmeniť, pretože pamäte Silicon Power sú pomerne čerstvá novinka. A keby sa upravila aj cena a Xpower Turbine by boli za rovnaké peniaze alebo lacnejšie, vyberte tie. Alebo v tomto prípade sa môžete rozhodnovať i podľa vzhľadu.

Zobrazit Galériu
RAM

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Panasonic Lumix S1R / Profesionál bez kompromisov

14.05.2019 12:35

Panasonic so svojimi modelmi Lumix S1 a S1R spôsobil medzi fotografmi veľký rozruch. My sme sa obom modelom venovali už v marcovom čísle PC REVUE, kde som vám prístroje podrobne opísal a priniesol prv ...

Recenzie

Univerzálne USB nabíjačky s rýchlym nabíjaním

14.05.2019 11:10

Nové modely rýchlych nabíjačiek Hama s výstupom USB-C sú naozaj univerzálne, podporujú obe používané technológie – Qualcomm Quick Charge 3.0 aj USB Power Delivery. To ich predurčuje na to, aby boli vh ...

Recenzie

Samsung 860 QVO (1 TB) / Prvé SSD s QLC NAND Začiatok konca HDD?

15.05.2019 10:55

Magnetické disky drží pri živote najmä nízka cena za gigabajt vyšších kapacitných variantov. Tá je stále podstatne výhodnejšia než pri vysokokapacitných SSD. Ukazuje sa však spôsob, ako už aj tak výra ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button