Image
11.1.2017 0 Comments

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU.

Vo svojom výskume sa zamerali na najnovšiu generáciu pamäťových čipov RAM, označovanú ReRAM (Redox-based resistive switching random access memory). Čipy ReRAM v súčasnosti vyvíjajú a testujú firmy, ako je Panasonic či SanDisk, a čoskoro by sa mali dostať na trh.

Čipy ReRAM využívajú ternárny systém namiesto binárneho. To znamená, že dáta môžu byť uložené vo viacerých stavoch než v dvoch (0 a 1), čo otvára dvere ukladaniu väčšieho množstva dát. Medzi ďalšie vlastnosti ReRAM patria dlhodobé skladovanie, nízka spotreba energie, ako aj možnosť ich výroby v nanorozmeroch.

Tieto prelomové vlastnosti lákajú nielen výrobcov hardvéru, ale aj výskumné tímy, aby experimentovali s novými spôsobmi využitia ReRAM. Vedci z Nanyang Technological University v Singapure a z nemeckej RWTH Aachen University a Forschungszentrum Juelich vytvorili nový počítačový obvod, ktorý využíva ReRAM na vykonávanie výpočtových úloh.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že tím presunul binárne výpočtové operácie z CPU do voľného priestoru pamätí ReRAM. Podľa výskumníkov by výrobcovia hardvéru mohli používať čipy ReRAM na úlohy, ktoré v súčasných zariadeniach vykonávajú CPU. Pritom by mohlo ísť nielen o stolové počítače a notebooky, ale aj menšie zariadenia, ako sú smartfóny, tablety či prístroje z oblasti internetu vecí.

Nová technológia by zvýšila rýchlosť počítačov, pretože dáta by nemuseli putovať medzi RAM a CPU. Zároveň by sa znížila spotreba energie, pretože namiesto dvoch zložiek bude  treba k napájaniu pripojiť len jednu.

Vedci sú presvedčení, že koncept použitia rôzneho elektrického odporu na ukladanie informácií v pamäťových čipoch by mohol byť rozšírený, aby sa na ukladanie dát v ReRAM využili viac ako štyri stavy, ktoré oni použili vo svojom experimente.

Zdroj: bleepingcomputer

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Terraskop – planetárny ďalekohľad využívajúci atmosféru ako obrovskú šošovku

15.08.2019 00:10

Teleskopy sú drahé zariadenia. Obrovský Magellanov teleskop, ktorý sa práve pripravuje v púšti Atacama v Čile, bude mať 25-metrové zrkadlo za cenu približne 1 miliardy dolárov. Navrhovaný tridsaťmetr ...

Výskum

3D tlačené mini roboty môžu byť užitočné, hoci sú takmer neviditeľné

15.08.2019 00:02

Vedci usilovne pracujú na malých robotoch, ktoré môžu vykonávať rozličné činnosti. V spoločnosti Georgia Tech napríklad vytvorili drobné roboty, ktoré budú môcť jedného dňa pracovať v skupinách a napr ...

Výskum

Ako bioatrament na 3D tlač srdca poslúži kolagén

14.08.2019 00:15

Zasa sme o krôčik bližšie k splneniu sna o 3D tlači transplantátov zachraňujúcich ľudské životy. Tím z Univerzity Carnegie Mellon v USA vyvinul technológiu na 3D tlač z kolagénu, čo by mohlo viesť k ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá