Image
11.1.2017 0 Comments

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU.

Vo svojom výskume sa zamerali na najnovšiu generáciu pamäťových čipov RAM, označovanú ReRAM (Redox-based resistive switching random access memory). Čipy ReRAM v súčasnosti vyvíjajú a testujú firmy, ako je Panasonic či SanDisk, a čoskoro by sa mali dostať na trh.

Čipy ReRAM využívajú ternárny systém namiesto binárneho. To znamená, že dáta môžu byť uložené vo viacerých stavoch než v dvoch (0 a 1), čo otvára dvere ukladaniu väčšieho množstva dát. Medzi ďalšie vlastnosti ReRAM patria dlhodobé skladovanie, nízka spotreba energie, ako aj možnosť ich výroby v nanorozmeroch.

Tieto prelomové vlastnosti lákajú nielen výrobcov hardvéru, ale aj výskumné tímy, aby experimentovali s novými spôsobmi využitia ReRAM. Vedci z Nanyang Technological University v Singapure a z nemeckej RWTH Aachen University a Forschungszentrum Juelich vytvorili nový počítačový obvod, ktorý využíva ReRAM na vykonávanie výpočtových úloh.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že tím presunul binárne výpočtové operácie z CPU do voľného priestoru pamätí ReRAM. Podľa výskumníkov by výrobcovia hardvéru mohli používať čipy ReRAM na úlohy, ktoré v súčasných zariadeniach vykonávajú CPU. Pritom by mohlo ísť nielen o stolové počítače a notebooky, ale aj menšie zariadenia, ako sú smartfóny, tablety či prístroje z oblasti internetu vecí.

Nová technológia by zvýšila rýchlosť počítačov, pretože dáta by nemuseli putovať medzi RAM a CPU. Zároveň by sa znížila spotreba energie, pretože namiesto dvoch zložiek bude  treba k napájaniu pripojiť len jednu.

Vedci sú presvedčení, že koncept použitia rôzneho elektrického odporu na ukladanie informácií v pamäťových čipoch by mohol byť rozšírený, aby sa na ukladanie dát v ReRAM využili viac ako štyri stavy, ktoré oni použili vo svojom experimente.

Zdroj: bleepingcomputer

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Umelé neuróny bude možné využiť ako implantáty pri Alzheimerovej chorobe

10.12.2019 00:10

Tím vedcov z britskej University of Bath našiel spôsob, ako replikovať vo forme elektronických obvodov to, čo prirodzene robia nervové bunky (neuróny). Úlohou neurónov je prenášať signály medzi mozgom ...

Výskum

IKEA navrhla, ako by mohol vyzerať interiér základne na Marse

09.12.2019 00:20

Pred dvoma rokmi poslala IKEA svojich dizajnérov na základňu Mars Desert Research Station (MDRS), čo je biotop v púšti v Utahu, ktorý napodobňuje podmienky na Červenej planéte. Jeho cieľom je pomôcť v ...

Výskum 2

Solárny satelit môže prenášať koncentrovanú energiu zo Slnka na Zem. Dokonca aj vtedy, keď prší

09.12.2019 00:05

Na začiatku roka skupina divákov v Marylande sledovala zaujímavý pokus amerického námorníctva v zariadení David Taylor Model Basin. Na každom konci krytého jaskynného bazéna bola štvormetrová tyč, na ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá