Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Palantir: Najtajomnejšia firma v Silicon Valley

0

V posledných mesiacoch sa jeden z najvýznamnejších startupov v Silicon Valley Palantir spomínal v mnohých médiách. Nie je však presne známe, čím sa táto firma zaoberá.

K spoluzakladateľom Palantiru patrí jeden z najmocnejších VC investorov Peter Thiel a firma získala investície vo výške takmer 2 miliárd dolárov. Investori oceňujú spoločnosť na 20 miliárd dolárov, takže je to po Uber a Airbnb tretí najvyššie cenený technologický startup. Palantir vlastne už ani nie je startup, ale zavedená spoločnosť. Vznikol v roku 2004 a v roku 2015 mal asi 1500 zamestnancov. Ponúkame vám pohľad na prácu v spoločnosti, ktorý vznikol na základe recenzií zamestnancov na Glassdoore a príspevkov na webe Quora.


Spoluzakladateľ a investor Palantiru Peter Thiel

Je to jedna z najtajomnejších firiem v Silicon Valley. O jej činnosti je známe len to, že pomáha mnohým organizáciám spracovať obrovské množstvá dát. Jej služby využívajú vlády i spravodajské agentúry na hľadanie teroristov a zločincov, ako aj veľké korporácie na odhaľovanie podvodov a zaistenie počítačovej bezpečnosti.

Medzi jej klientov patrí CIA, NSA i FBI. Keďže v oblasti bezpečnosti, vymáhania práva a práce s utajovanými informáciami sa cení schopnosť udržať tajomstvo, pri náboroch majú prednosť skôr tajnostkári. V náborovom videu ich jeden zo zamestnancov charakterizoval ako „geekov“ a „tak trochu čudákov“.


CEO Palantiru Alexander Karp


Zamestnanci Palantiru

Zamestnanci hovoria, že ich prácou je boj proti terorizmu, otroctvu, praniu špinavých peňazí a chronickému bezdomovstvu. Tvrdia, že ich poslaním je „zachrániť grófstvo“ (odkaz na Pána prsteňov), a nosia aj také tričká. Pokladajú sa za hobitov bojujúcich proti Mordoru.

Palantir je povestný tým, že zamestnáva mladých programátorov, často rovno zo školy, a dáva im vysoké platy, hoci nie také vysoké ako Facebook či Google. Programátor stážista tu zarobí asi 7645 dolárov mesačne. Ponúka im aj množstvo ďalších výhod, napr. bezplatné raňajky, obedy a večere, čistenie šatstva a vstup do posilňovne.
Zamestnanci sa však sťažujú na nevyváženosť pracovného a osobného života. Väčšina z nich pracuje 60 hodín týždenne. Palantir uprednostňuje, ak zamestnanci bývajú blízko kancelárie, platí im na to aj príspevky, no nie vysoké.
Zamestnanci Palantiru hovoria, že pracujú na „meritokracii“, kde sa oceňuje talent a úspech. Niektoré tímy majú zábavnú a bláznivú prácu, iné nie natoľko. Sú ľudia, ktorí startup nikdy neopustia, iní tu nevydržali ani dva mesiace.
Vcelku sú však zamestnanci skôr spokojní, na Glassdoore dosiahla firma hodnotenie 4,1 z 5 možných hviezdičiek.  
Titulná fotografia: Sídlo spoločnosti v Palo Alto

Zdroj: businessinsider.com

 

 

Zobrazit Galériu
palantir

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať