Image
13.9.2016 0 Comments

PROFOTO B1 500 AIR TTL - zábleskové svetlo pre profíkov

Testovanie niektorých produktov môže byť niekedy značne návykové. Do tejto kategórie patrí aj zábleskové svetlo Profoto B1. 

Možno by to čitateľ ani nepovedal, ale testovanie produktov od popredných technologických firiem môže byť vec značne psychicky náročná. O tom sme sa mali možnosť presvedčiť na vlastnej koži, keď sme dostali do redakcie zábleskové svetlo Profoto B1.  Alebo aby sme boli úplne presní, vtedy, keď sme ho museli vrátiť. Pustiť z ruky toto úžasné zariadenie je totiž pre každého nadšenca fotografie také bolestivé, že by sme to azda nepriali ani najväčšiemu nepriateľovi.

Profoto vie, že tak ako v každom vzťahu aj v tom medzi človekom a technológiou je najdôležitejší prvý dojem. V prípade tohto svetla stavili výrobcovia na jednoduchosť, eleganciu a čisté línie, vďaka čomu celé balenie aj so svetlom pôsobí luxusne. Oproti predošlému radu D1 má B1 menej tlačidiel a väčší LCD displej, čo umožňuje ešte komfortnejšie ovládanie.

Čo dodať? Rozhodne je to partner na fotenie, za ktorého sa v spoločnosti nebudete musieť hanbiť. Ako sa však hovorí, výzor nie je všetko - oveľa dôležitejšie je totiž vnútro. Výkon blesku je nastaviteľný v rozsahu 2 až 500 Ws, po 1/10 stupňa, doba zotavenia je v závislosti od nastaveného výkonu 0,1 až 1,9 sekundy. Srdcom svetla je  batéria, ktorá vydrží až 220 zábleskov pri plnom výkone a až niekoľko desiatok tisíc pri tom najnižšom. Batériu pritom možno dobiť 2,8 A nabíjačkou dodávanou priamo so svetlom, a to iba za dve hodiny. Pri batérii takéhoto výkonu je to naozaj veľmi príjemný čas.

Prítomnosť batérie však znamená jednu veľmi kľúčovú výhodu tohto svetla. Je úplne bezkáblové. To fotograf ocení hlavne pri fotení na lokácii, kde mu umožní bezkáblovosť pohodlné narábanie so svetlom a otvorí mu možnosti rôznych druhov kreatívneho svietenia. Zároveň vôbec nie je ťažké, takže si s ním poľahky poradia aj menej fyzicky zdatné fotografky.

My sme sa rozhodli Profoto B1 otestovať aj v štúdiových podmienkach pri fotení beauty editoriálu, aby sme sa presvedčili o jeho univerzálnosti. Pri výkone 250 Ws B1 vydržalo niečo vyše 400 zábleskov. Ako doplnkové svetlá na svetelné kontúrovanie tváre zozadu sme použili tie z radu Profoto B2. Na B1 sme nasadili elegantný skladací beauty dish, ktorý nám svetlo krásne zjemnil. Počas celého fotenia pracovali svetlá bezchybne a pri prezeraní výsledných fotografií naše nadšenie ešte vzrástlo. 

Profoto B1 je schopné vypáliť až 20 zábleskov za sekundu, pričom dĺžka jedného záblesku je iba 1/19000 sekundy. Vďaka tomu možno zmraziť aj veľmi rýchly pohyb, ako je napríklad guľka vystrelená zo zbrane alebo kvapalina  rozptýlená vo vzduchu.  Čerešničkou na torte je ­systém TTL. Názov je odvodený z anglického „through the lens“ a spočíva v malom „predzáblesku“, ktorým sa zmeria intenzita okolitého svetla, vyhodnotia všetky dáta a výsledkom je správne nastavená expozícia. Ovládač pre túto funkciu však nie je súčasťou balenia, treba ho dokúpiť za pomerne vysokú sumu. Takisto nie je univerzálne použiteľný pre Nikon aj Canon – pre každú značku ho treba zadovážiť  osobitne. 

Vďaka všetkým uvedeným výhodám sa zdá toto svetlo ideálnou voľbou pri kúpe foto-techniky.  No jeden háčik to predsa len má – cenu. Tá značne zužuje okruh ľudí, ktorí by si ho mohli dovoliť. Existujú, samozrejme, aj podobne dobré (a hlavne lacnejšie) varianty od iných značiek, ale žiadna sa úplne nevyrovná Profoto B1. Pomerne obľúbený medzi fotografmi je napríklad Flashpoint Rovelight, ktorý takisto funguje na batériový pohon, ale nedisponuje funkciou TTL. Ďalej je to Phottix Indra 500 TTL, ktorý síce má funkciu TTL, ale nemá batériu zabudovanú priamo vo svojom tele, čo znamená, že je len čiastočne bezkáblový.

PARAMETRE:

Rozmery: 31 × 14 × 21 cm
Hmotnosť: 3 kg (vrátane batérie)
Maximálny výkon: 500 Ws
Kapacita batérie: do 220 zábleskov pri plnom výkone
Čas dobíjania batérie: 2 h
Dĺžka najdlhšieho záblesku: 1/1000 s
Dĺžka najkratšieho záblesku: 1/19 000 s
Čas recyklácie: 0,1 – 1,9
Zapožičal: Stella Integra    on, s. r. o.
Cena: 1607 EUR bez DPH

VERDIKT

Pre tých, ktorí majú dostatočný rozpočet na zábleskové svetlá, je bezkonkurenčne najlepšia voľba Profoto B1. Elegantné, výkonné, rýchle, ľahko ovládateľné svetlo, ktoré funguje bez káblov a navyše má funkciu TTL, je ideálne do ateliéru, ale predovšetkým do terénu, kde človek najviac docení jeho neodškriepiteľné kvality. Na prácu v exteriéroch ho predurčujú aj jeho rozmery, hmotnosť a nepochybne možnosti praktického balenia určeného na odkladanie a prenášanie, ktoré je vyrobené z odolného materiálu a vnútorne vystužené.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

Recenzie

Sigma 28mm F1.4 DG HS M Art pre Canon / Mierne širokouhlý objektív s vynikajúcou kresbou

12.06.2019 11:35

Prvý dojem z tohto vysoko svetelného objektívu je vďaka robustnej kovovej konštrukcii veľmi priaznivý. Ešte viac ho umocňuje slnečná clona s pogumovaným povrchom a poistkou proti uvoľneniu. Optickú sú ...

Recenzie

Zyxel Multy U s ocenením iF DESIGN AWARD 2019

12.06.2019 11:05

Model Multy U získal za svoj dizajn renomované ocenenie v kategórii telekomunikačných zariadení. Zariadenie Multy U, trojpásmový systém Wi-Fi štandardu AC2100, ­získalo cenu iF DESIGN AWARD, ktorá pat ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button