Image
30.6.2017 1 Comments

PR: Ako nahradiť starú batériu v notebooku?

Vydrží váš notebook pracovať na batériu len niekoľko minút? Stal sa z neho desktop, ktorý neprestajne musí byť zapojený v elektrickej sieti? Nastal čas na výmenu batérie.

Zatiaľ čo pri bežnej elektronike alebo iných zariadeniach sme zvyknutí na povinnú dvojročnú záruku, ktorá sa nevzťahuje na kapacitu batérie. Kapacita sa postupne znižuje, čo sa považuje za bežné opotrebovanie prevádzkou a ide o nevyhnutný stav vyplývajúci z princípu jej fungovania. Tento komponent pracuje na chemickom princípe a látky, ktoré ho tvoria, postupom času prichádzajú o svoje vlastnosti a podliehajú aj určitej skaze. Výrobca obyčajne kapacitu batérie garantuje po dobu 500 nabíjacích cyklov alebo šesť mesiacov – podľa toho, ktorá skutočnosť nastane skôr. Pod garanciou sa rozumie to, že batéria za tento čas alebo počet nabíjacích cyklov neklesne pod 80 % svojej pôvodnej kapacity.

Nie je nič nezvyčajné, ak pri veľmi vyťažovanom troj- či štvorročnom notebooku je batéria v takom žalostnom stave, že zariadenie vydrží napájať napríklad len desať až tridsať minút. Ak notebook stále slúži dobre a jeho výkonové parametre vám úplne postačujú, určite vám napadne batériu nahradiť novou. Pri notebookoch klasickej konštrukcie to vo väčšine prípadov nie je problém. Stačí ho vo vypnutom stave otočiť a na jeho zadnej strane nájsť mechanický jazdec na odistenie batérie. Ten je veľmi často označený obrázkom visacieho zámku, stačí ho prepnúť do odomknutej pozície a batéria sa po zatlačení oddelí od tela zariadenia. Batéria nikdy nie je priskrutkovaná, a ak jazdec neuvidíte a rovnako ani nerozoznáte zlomy v konštrukcii, kde by telo prechádzalo do batérie, batéria je neprístupná v útrobách zariadenia. To je časté v ultrabookoch, respektíve v notebookoch s veľmi tenkým telom. Takéto batérie sú z bežnej používateľskej stránky nevymeniteľné a výmenu treba zveriť servisnému stredisku.

Ak je batéria vyberateľná klasickou cestou, na jej vnútornej strane obvykle nájdete štítok, na ktorom sa dozviete jej parametre a modelové označenie. Vďaka tomu je výmena pomerne jednoduchá záležitosť. Napríklad batériavmá na štítku údaj DC 14,8V 4400mAh/65wh. Znamená to, že batéria poskytuje notebooku jednosmerný prúd s napätím 14,8 V a pri plnom nabití sú články batérie dovedna schopné vstrebať náboj 4400 miliampérhodín, teda 4,4 ampérhodín. Inak povedané, nová batéria dokáže poskytovať konštantný prúd 4,4 ampéru počas jednej hodiny alebo napríklad 1 ampér počas 4,4 hodiny. Z hľadiska bežného používateľa je pochopiteľnejšia hodnota vo watthodinách, pretože spotrebu zariadení poznáme vo wattoch. Batéria na obrázku má uvedenú kapacitu 65 Wh, čo znamená, že by zvládla napájať 65 W žiarovku jednu hodinu, 32,5 W strojček dve hodiny a napríklad nejakú LED so spotrebou 1 W po dobu 65 hodín. V prípade, že je uvedený len jeden údaj, konverziu vykonáte tak, že vynásobíte ampérhodiny s napätím vo voltoch (4,4 × 14,8) a výsledkom je hodnota vo watthodinách. Čím vyššia je táto hodnota, tým dlhšie vydrží batéria napájať notebook.

Keby ste na batérii nenašli jej modelové označenie, pri nákupe sa riaďte modelovým označením notebooku, teda napríklad Acer Aspire XY01. Batérie majú rôzny tvar, pričom môžu zaberať napríklad celú zadnú hranu dĺžky notebooku a inokedy oveľa menej. Všetko závisí od vnútorného usporiadania článkov a takisto použitých materiálov. Do vášho zariadenia bude, pravdaže, pasovať len tá, ktorá má požadovaný tvar a podobu konektorov. Vždy teda vyhľadávajte primárne podľa jej modelového označenia. Pred nákupom sa pritom vždy aj podľa fotografie uistite, že má rovnaký tvar ako tá vaša. Nie je nezvyčajné, že sa vám podarí zohnať aj batériu s vyššou kapacitou, ako má tá vaša súčasná. To nie je problém. Dôležitý je len správny tvar, poloha konektorov a takisto výstupné napätie.

Pri nákupe máte dve možnosti. Buď si kúpite originálnu batériu, alebo dáte prednosť neoriginálnej náhrade od dôveryhodného predajcu, napríklad https://www.lacne-baterie.eu/baterie-do-notebookov. Ak kúpite batériu z nejakého e-shopu v Číne za desatinu ceny, koledujete si o problém. Jedna vec je byť obeťou podvodu pri falošnom SSD alebo HDD, ktorý nemá udanú kapacitu, a druhá vec je stať sa obeťou zlej batérie, ktorá spôsobí vo vašom dome požiar.

Pri výmene netreba vykonávať nijaké špeciálne úkony. Novú batériu stačí zasunúť a nabiť na plnú kapacitu. Pokiaľ používate nejaký pokročilejší softvér na meranie spotreby a času do vybitia batérie, bude vhodné spustiť jeho kalibráciu. Vo väčšine prípadov sa však nemusíte o nič starať a môžete si okamžite začať užívať obnovenú plnú kapacitu

Zdroj: www.lacne-baterie.eu

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Biznis

Apple kúpi hudobnú aplikáciu Shazam. Chce dobehnúť konkurenciu

13.12.2017 00:10

Americký gigant Apple kúpi obľúbenú aplikáciu na rozpoznávanie hudby Shazam za 400 miliónov dolárov. Správu o plánovanej dohode priniesol v piatok web zameraný na aktuality z oblasti technológie TechC ...

1 Comments

  1. jednosmerný prúd s napätím 14,8 V? reakcia na: PR: Ako nahradiť starú batériu v notebooku?
    30.6.2017 09:06
    jednosmerný prúd s napätím 14,8 V???
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá