Image
12.6.2018 2 Comments

PR: 7 tipov ako byť linuxový expert

Aj vy rozmýšľate nad tým, ako pozitívne zmeniť váš život? Chceli by ste robiť svoju vysnívanú prácu, ale chýbajú vám skúsenosti? Nestrácajte čas! Začnite už dnes.

I.Dostaňte sa zdola hore
Začiatky sú najťažšie. Svojím si prešiel aj náš solution architect Radek z českého Veracompu. Ten sa kedysi učil za kuchára/čašníka. Keď navštevoval hotelovú akadémiu, ani by mu nenapadlo, že raz bude robiť technika: „Ako tínedžer som brigádoval na helpdesku vo webhostingovej a serverhostingovej spoločnosti. Tam mi začal svet open source vŕtať hlavou,“ opisuje Radek.

II.Pracujte na sebe
Viete ako sa s chuťou zahryznúť do svojho cieľa? „Linux ma každým dňom zaujímal viacej. V študentskej knižnici som bol varený pečený. Moje vzdelávanie mi spomaľovala doba. Internet vtedy nebol samozrejmosťou. Každý inštalovací balíček som rozbaľoval z diskety. Viete si predstaviť tú trpezlivosť, ktorú som musel vynaložiť,“ dodáva Radek s úsmevom.

III.Choďte ruka v ruke s úspechom
Mnohí z nás začínajú na základných pozíciách. Postupne sa dostanú na úroveň, v ktorej sa cítia pohodlne a svoje skúsenosti ďalej nedopĺňajú: „Nestačilo mi, že som pokročil od brigádnika na full‑time, neskôr som robil admin šéfa pre webhosting. Postupne ma to však nudilo. Chcel som skúsiť niečo nové. Odporučili ma do spoločnosti, ktorá distribuovala Red Hat. Tam som videl ďalšie možnosti môjho rozvoja,“ upresňuje Radek.

IV.Nečakajte, že to pôjde ako po masle
Sme zvyknutí na rýchlu dobu. Platíme bezkontaktne alebo využívame aplikácie na objednanie taxíka. Aby sme nemuseli čakať. „Nešlo to hop-šup. Chodníček som si musel vydupať sám. Za prvé tri mesiace som si spravil prvú certifikáciu pre Red Hat. Ten pôsobil na trhu krátko. Robili sme osvetu pre Red Hat najmä seminármi,“ hovorí Radek. Dnes má už ďalších 8 certifikátov. Stal sa z neho plne certifikovaný školiteľ pre Red Hat.

V.Nepodľahnite stereotypu, pestrosť je pán
Občas mávame klapky na očiach. Vidíme len to, čo chceme vidieť. Obrovskou výhodou je byť otvorený novým veciam. „Som rodený introvert. Nebavili ma ľudia, nerád som sa s nimi stretával. Časom našu divíziu odkúpil Veracomp a ja som si cestu v ňom k ľudom našiel. Teší ma, že som sa neuzavrel. Pomohlo mi to vyšplhať sa vyššie a nabrať nové skúsenosti,“ zamýšľa sa Radek.

VI.Nebojte sa neznáma
Nové veci vedú ľudí k prirodzeným obavám. „Prvé týždne vo Veracompe boli zvláštne. Prišli sme z veľkého tímu do malého. To však kolegom z Veracompu nezabránilo v tom, aby nás prijali s otvorenou náručou. Bol to veľmi príjemný pocit. Na Veracompe si vážim pohodu, ktorú tu máme. Svoju prácu by som robil kľudne aj zadarmo. Myslím tým, že ju nerobím pre peniaze. Vážim si, že ju môžem robiť.

VII.Naučte sa vypnúť
Otázka, či oddeľovať pracovný a súkromný život je čoraz aktuálnejšia. Radek prácu oddeľuje. Svoje záľuby popisuje takto: „Bavia ma rôzne veci: jachting, počúvanie starých platní, ale aj kreatívnejšie veci ako ručné práce – či už ide o bežnú prácu s vŕtačkou alebo maľovanie. Baví ma tiež spoznávať svet. Precestoval som viac ako 30 krajín. Od USA cez Európu až po Áziu. Z každého rožku trošku.

Staň sa aj ty našim Radkom na Slovensku
Na Slovensku si brúsime zuby na pre-sales technika z open source sveta. Prečítaj si viac na webe: kariera.veracomp.sk

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle 4

Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

22.06.2018 00:20

Nadšenci digitálnych mien sú presvedčení, že svet bude jedného dňa oslobodený z jarma peňazí vydávaných a kontrolovaných vládami a centrálnymi bankami. No Bank of International Settlements (BIS), 90-r ...

Lifestyle 2

Výskumníci naučili umelú inteligenciu tvoriť mémy. Otestujte sa, či ich dokážete odhaliť

22.06.2018 00:15

Umelá inteligencia dokáže v dnešnej dobe robiť takmer čokoľvek. Najnovšie sa ukázalo, že je prekvapujúco dobrá aj pri vytváraní mémov. V dokumente s názvom Dank Learning niekoľko študentov zo Stanford ...

Lifestyle

Sampo – zaujímavé zariadenie pre muzikantov

21.06.2018 00:00

Na konferencii Techsummit 2018 boli prezentované zaujímavé riešenia nielen počas prednášok a na sprievodnej výstave, ale aj podvečer na konferenčnej párty. Prezentáciu prístroja Sampo podporilo občian ...

q

2 Comments

 1. neuveritelny odpad reakcia na: PR: 7 tipov ako byť linuxový expert
  14.6.2018 20:06
  ako je mozne, ze ste nieco taketo dokazali vypustit ? redakcia serte nato, zbalte pocitace a rozpustite to
  Reagovať
 2. a tento skvost reakcia na: PR: 7 tipov ako byť linuxový expert
  7.6.2018 18:06
  ste preco nezamkli?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Smart Industry

Najnovšie videáPC forum button