Image
12.6.2018 0 Comments

PR: 7 tipov ako byť linuxový expert

Aj vy rozmýšľate nad tým, ako pozitívne zmeniť váš život? Chceli by ste robiť svoju vysnívanú prácu, ale chýbajú vám skúsenosti? Nestrácajte čas! Začnite už dnes.

I.Dostaňte sa zdola hore
Začiatky sú najťažšie. Svojím si prešiel aj náš solution architect Radek z českého Veracompu. Ten sa kedysi učil za kuchára/čašníka. Keď navštevoval hotelovú akadémiu, ani by mu nenapadlo, že raz bude robiť technika: „Ako tínedžer som brigádoval na helpdesku vo webhostingovej a serverhostingovej spoločnosti. Tam mi začal svet open source vŕtať hlavou,“ opisuje Radek.

II.Pracujte na sebe
Viete ako sa s chuťou zahryznúť do svojho cieľa? „Linux ma každým dňom zaujímal viacej. V študentskej knižnici som bol varený pečený. Moje vzdelávanie mi spomaľovala doba. Internet vtedy nebol samozrejmosťou. Každý inštalovací balíček som rozbaľoval z diskety. Viete si predstaviť tú trpezlivosť, ktorú som musel vynaložiť,“ dodáva Radek s úsmevom.

III.Choďte ruka v ruke s úspechom
Mnohí z nás začínajú na základných pozíciách. Postupne sa dostanú na úroveň, v ktorej sa cítia pohodlne a svoje skúsenosti ďalej nedopĺňajú: „Nestačilo mi, že som pokročil od brigádnika na full‑time, neskôr som robil admin šéfa pre webhosting. Postupne ma to však nudilo. Chcel som skúsiť niečo nové. Odporučili ma do spoločnosti, ktorá distribuovala Red Hat. Tam som videl ďalšie možnosti môjho rozvoja,“ upresňuje Radek.

IV.Nečakajte, že to pôjde ako po masle
Sme zvyknutí na rýchlu dobu. Platíme bezkontaktne alebo využívame aplikácie na objednanie taxíka. Aby sme nemuseli čakať. „Nešlo to hop-šup. Chodníček som si musel vydupať sám. Za prvé tri mesiace som si spravil prvú certifikáciu pre Red Hat. Ten pôsobil na trhu krátko. Robili sme osvetu pre Red Hat najmä seminármi,“ hovorí Radek. Dnes má už ďalších 8 certifikátov. Stal sa z neho plne certifikovaný školiteľ pre Red Hat.

V.Nepodľahnite stereotypu, pestrosť je pán
Občas mávame klapky na očiach. Vidíme len to, čo chceme vidieť. Obrovskou výhodou je byť otvorený novým veciam. „Som rodený introvert. Nebavili ma ľudia, nerád som sa s nimi stretával. Časom našu divíziu odkúpil Veracomp a ja som si cestu v ňom k ľudom našiel. Teší ma, že som sa neuzavrel. Pomohlo mi to vyšplhať sa vyššie a nabrať nové skúsenosti,“ zamýšľa sa Radek.

VI.Nebojte sa neznáma
Nové veci vedú ľudí k prirodzeným obavám. „Prvé týždne vo Veracompe boli zvláštne. Prišli sme z veľkého tímu do malého. To však kolegom z Veracompu nezabránilo v tom, aby nás prijali s otvorenou náručou. Bol to veľmi príjemný pocit. Na Veracompe si vážim pohodu, ktorú tu máme. Svoju prácu by som robil kľudne aj zadarmo. Myslím tým, že ju nerobím pre peniaze. Vážim si, že ju môžem robiť.

VII.Naučte sa vypnúť
Otázka, či oddeľovať pracovný a súkromný život je čoraz aktuálnejšia. Radek prácu oddeľuje. Svoje záľuby popisuje takto: „Bavia ma rôzne veci: jachting, počúvanie starých platní, ale aj kreatívnejšie veci ako ručné práce – či už ide o bežnú prácu s vŕtačkou alebo maľovanie. Baví ma tiež spoznávať svet. Precestoval som viac ako 30 krajín. Od USA cez Európu až po Áziu. Z každého rožku trošku.

Staň sa aj ty našim Radkom na Slovensku
Na Slovensku si brúsime zuby na pre-sales technika z open source sveta. Prečítaj si viac na webe: kariera.veracomp.sk

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle

Apple Pay je už dostupný v susednom Česku. Slovensko stále čaká

22.02.2019 00:20

Apple predstavil iPhone 6 s funkciou Apple Pay v roku 2014. Po takmer piatich rokoch sa tento spôsob platenia pomocou iPhonu či Apple Watch teraz dostáva do Česka. Podporovať ho budú fintech služba Tw ...

Lifestyle

Huawei P Smart 2019 - Smartfón inšpirovaný generáciou Z

21.02.2019 00:05

Mladí ľudia, narodení po roku 1994 a často označovaní ako generácia Z, sú najintenzívnejšími uživateľmi mobilných technológií vôbec. Smartfón je pre nich doslova prenosný počítač, fotoaparát s videoka ...

Lifestyle

General Motors klesá predaj automobilov, preto pripravuje na predaj svoj prvý e-bike už od 3200 USD

20.02.2019 00:10

Vlani v novembri spoločnosť General Motors oznámila, že začne vyrábať elektrické bicykle. Vyhlásila aj kampaň na výber názvu, víťazným návrhom sa stal Ariv. Teraz GM povedal, že naň začne prijímať obj ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button