Image
27.10.2017 0 Comments

P3: Telekom má najkvalitnejšie pokrytie, najvyššiu spoľahlivosť pri hovoroch a najväčšie prenosové rýchlosti

Telekom získal prestížne ocenenie Best in Test od P3 Communications, čo je nezávislá konzultačná spoločnosť realizujúca certifikované merania mobilných sietí na celom svete a ocenenie Best in Test udelila spoločnosti Slovak Telekom za mobilné siete na Slovensku už piaty raz po sebe za tri roky. Podmienky a metodiky testovania P3 sú čoraz náročnejšie – odráža to reálnu situáciu, pretože aj zákazníci sú čoraz náročnejší, a aby im Telekom mohol ponúknuť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť, za posledné roky zlepšil svoje siete, rozšíril ich pokrytie vrátane expanzie LTE-A do viacerých lokalít a implementoval technológiu VoLTE.


Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom, prezentuje výsledky P3 testov

Aktuálny test na Slovensku zahŕňal väčšie i menšie mestá aj vybrané hlavné trasy ciest. Pomer meraní bol 51 % vo veľkých mestách, 18 % v menších mestách a 31 % na cestách. Detailný test zhrnul merania a vyhodnotil viaceré parametre, ako napríklad sťahovanie a odosielanie súborov, čas načítania internetových stránok, prácu a načítanie videí z YouTube. Testy P3 Communications boli realizované v 2G, 3G a 4G sieťach štyroch operátorov počas septembra 2017.


Podmienky testovania

Do testu boli zapojené siete všetkých štyroch slovenských operátorov a Slovak Telekom získal v teste  887 bodov, ostatní operátori získali 829, 674 a 463 bodov.


Podľa meraní P3 Communications Slovak Telekom získal najvyššie skóre v oboch hlavných kategóriách: hlasové i dátové služby.

„Dosiahli sme úspech cez pokračujúce zlepšenia a rozšírenia i cez postupný pozicioning trhového inovátora uvádzajúceho nové technológie ako LTE-Advanced či špeciálne ukážky. Neinvestujeme iba do nových funkcií, ale berieme si poznatky z minulých testov a zlepšujeme zákaznícku skúsenosť,“ zdôraznil na podujatí pre novinárov Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom.


Spoľahlivosť hlasových hovorov

Telekom v teste preukázal, že má najkvalitnejšie pokrytie, najvyššiu kvalitu hlasu, najkratší čas spojenia hovorov, najvyššiu spoľahlivosť pri uskutočnení hovorov, najväčšie prenosové rýchlosti pri sťahovaní i odosielaní dát, najrýchlejšie reakčné časy, doby sťahovania či sledovania YouTube. V oblasti hlasových služieb Telekom dokázal, že má plnú funkčnosť VoLTE vrátane fungovania v náročných podmienkach a dosahovania veľmi krátkeho času spojenia. Merania dátových služieb priniesli najlepšie výsledky pre Slovak Telekom vo všetkých kategóriách: vo veľkých i malých mestách, ako aj na cestách. Navyše výsledky testu potvrdili:

  • Slovak Telekom získal najlepšie skóre v každej kategórii vo všetkých regiónoch (prezeranie stránok, sťahovanie a posielanie súborov, YouTube)
  • Slovak Telekom má najrýchlejšie dátové siete a v teste dosiahol maximá 240 Mb/s na downloade a 48 Mb/s na uploade
  • Slovak Telekom prekonal konkurentov v rýchlosti dát
  • v testoch YouTube má Slovak Telekom najkratší čas štartu videa a celkovo výborné výsledky v streamingu

Odkaz na test: p3-networkanalytics

Pokrytie verzus používateľská skúsenosť
Na tlačovej besede sa hovorilo aj o tom, aké kritériá používa Telekom na vyhodnotenie pokrytia LTE. Za pokryté považuje iba oblasti s používateľskou skúsenosťou >= 2M/512k. Používateľskú skúsenosť (a následne aj pokrytie) ovplyvňuje veľa parametrov, napríklad veľkosť bunky, výška a naklonenie antény a podobne.


Telekom považuje za pokryté iba oblasti s používateľskou skúsenosťou >= 2M/512k

Čím je bunka väčšia, tým sa v nej nachádza viac používateľov a majú slabšiu

používateľskú skúsenosť, pretože zdieľajú rovnaké zdroje, preto v husto obývaných oblastiach, kde by jediná bunka nedokázala poskytnúť dostatočnú používateľskú skúsenosť, treba mať viac buniek. Problematické sú železničné trasy, ich pokrytie je dôležité pre používateľskú skúsenosť, ale keďže v mnohých lokalitách pri trati nik nebýva, nezlepšuje pokrývanie okolia tratí v neobývaných oblastiach percento pokrytia.

 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button