Image
27.10.2017 0 Comments

P3: Telekom má najkvalitnejšie pokrytie, najvyššiu spoľahlivosť pri hovoroch a najväčšie prenosové rýchlosti

Telekom získal prestížne ocenenie Best in Test od P3 Communications, čo je nezávislá konzultačná spoločnosť realizujúca certifikované merania mobilných sietí na celom svete a ocenenie Best in Test udelila spoločnosti Slovak Telekom za mobilné siete na Slovensku už piaty raz po sebe za tri roky. Podmienky a metodiky testovania P3 sú čoraz náročnejšie – odráža to reálnu situáciu, pretože aj zákazníci sú čoraz náročnejší, a aby im Telekom mohol ponúknuť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť, za posledné roky zlepšil svoje siete, rozšíril ich pokrytie vrátane expanzie LTE-A do viacerých lokalít a implementoval technológiu VoLTE.


Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom, prezentuje výsledky P3 testov

Aktuálny test na Slovensku zahŕňal väčšie i menšie mestá aj vybrané hlavné trasy ciest. Pomer meraní bol 51 % vo veľkých mestách, 18 % v menších mestách a 31 % na cestách. Detailný test zhrnul merania a vyhodnotil viaceré parametre, ako napríklad sťahovanie a odosielanie súborov, čas načítania internetových stránok, prácu a načítanie videí z YouTube. Testy P3 Communications boli realizované v 2G, 3G a 4G sieťach štyroch operátorov počas septembra 2017.


Podmienky testovania

Do testu boli zapojené siete všetkých štyroch slovenských operátorov a Slovak Telekom získal v teste  887 bodov, ostatní operátori získali 829, 674 a 463 bodov.


Podľa meraní P3 Communications Slovak Telekom získal najvyššie skóre v oboch hlavných kategóriách: hlasové i dátové služby.

„Dosiahli sme úspech cez pokračujúce zlepšenia a rozšírenia i cez postupný pozicioning trhového inovátora uvádzajúceho nové technológie ako LTE-Advanced či špeciálne ukážky. Neinvestujeme iba do nových funkcií, ale berieme si poznatky z minulých testov a zlepšujeme zákaznícku skúsenosť,“ zdôraznil na podujatí pre novinárov Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom.


Spoľahlivosť hlasových hovorov

Telekom v teste preukázal, že má najkvalitnejšie pokrytie, najvyššiu kvalitu hlasu, najkratší čas spojenia hovorov, najvyššiu spoľahlivosť pri uskutočnení hovorov, najväčšie prenosové rýchlosti pri sťahovaní i odosielaní dát, najrýchlejšie reakčné časy, doby sťahovania či sledovania YouTube. V oblasti hlasových služieb Telekom dokázal, že má plnú funkčnosť VoLTE vrátane fungovania v náročných podmienkach a dosahovania veľmi krátkeho času spojenia. Merania dátových služieb priniesli najlepšie výsledky pre Slovak Telekom vo všetkých kategóriách: vo veľkých i malých mestách, ako aj na cestách. Navyše výsledky testu potvrdili:

  • Slovak Telekom získal najlepšie skóre v každej kategórii vo všetkých regiónoch (prezeranie stránok, sťahovanie a posielanie súborov, YouTube)
  • Slovak Telekom má najrýchlejšie dátové siete a v teste dosiahol maximá 240 Mb/s na downloade a 48 Mb/s na uploade
  • Slovak Telekom prekonal konkurentov v rýchlosti dát
  • v testoch YouTube má Slovak Telekom najkratší čas štartu videa a celkovo výborné výsledky v streamingu

Odkaz na test: p3-networkanalytics

Pokrytie verzus používateľská skúsenosť
Na tlačovej besede sa hovorilo aj o tom, aké kritériá používa Telekom na vyhodnotenie pokrytia LTE. Za pokryté považuje iba oblasti s používateľskou skúsenosťou >= 2M/512k. Používateľskú skúsenosť (a následne aj pokrytie) ovplyvňuje veľa parametrov, napríklad veľkosť bunky, výška a naklonenie antény a podobne.


Telekom považuje za pokryté iba oblasti s používateľskou skúsenosťou >= 2M/512k

Čím je bunka väčšia, tým sa v nej nachádza viac používateľov a majú slabšiu

používateľskú skúsenosť, pretože zdieľajú rovnaké zdroje, preto v husto obývaných oblastiach, kde by jediná bunka nedokázala poskytnúť dostatočnú používateľskú skúsenosť, treba mať viac buniek. Problematické sú železničné trasy, ich pokrytie je dôležité pre používateľskú skúsenosť, ale keďže v mnohých lokalitách pri trati nik nebýva, nezlepšuje pokrývanie okolia tratí v neobývaných oblastiach percento pokrytia.

 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Združenie Slovensko.Digital rozšírilo svoje rady o nových členov. Chcú presadzovať modernú informatizáciu a zlepšiť etiku v štát

23.02.2018 00:12

Úspešné IT firmy a komunita združená v Slovensko.Digital chce naďalej aktívne presadzovať zmeny v štátnej informatizácii, prinášať inšpiratívne a odborné návrhy pre verejnú správu a zlepšovať etiku v ...

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá