SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Oxid uhličitý možno premeniť na chemické stavebné bloky lega na výrobu užitočných produktov

0

Vývoj nových technológií, ktoré dokážu zachytávať oxid uhličitý z emisií z elektrární a konvertovať ich na užitočné produkty, je dôležitá oblasť výskumu. Austrálski vedci tvrdia, že vyvinuli novú technológiu, ktorá premieňa CO2 na jednoduché chemické stavebné bloky, ktoré prirovnávajú ku kockám lega. Tie sa potom môžu zmeniť na produkty, ako sú syntetické palivá a plasty. Tím sa rozhodol používať CO2 na ekologickejšiu výrobu syntézneho plynu, ktorý sa dá použiť na výrobu palív a materiálov a zvyčajne sa získava zo zemného plynu.

Vedci využili ako východisko odpadový oxid uhličitý a dúfali, že prídu s lacnejšími a škálovateľnejšími výrobnými procesmi a zároveň znížia emisie. Ako katalyzátor v novej chemickej reakcii použili nanočastice oxidu zinočnatého. Nanočastice sa tvoria vystavením oxidu zinočnatého plameňu s teplotou 2000 °C. Keď sa oxid uhličitý zmiešal so vzniknutými nanočasticami oxidu zinočnatého vnútri elektrolyzéra, tím zistil, že môžu redukovať skleníkový plyn na zmes vodíka a oxidu uhoľnatého, známu ako syntézny plyn (syngas).

Syntézny plyn sa často označuje ako chemický ekvivalent lega, pretože jeho  dva stavebné kamene – vodík a oxid uhoľnatý – sa môžu používať v rôznych pomeroch na výrobu rôznych vecí, ako je syntetická nafta, metanol, alkohol alebo plasty. Napríklad pomer vodíka a oxidu uhoľnatého 1:1 by bol veľmi vhodný pri výrobe paliva, zatiaľ čo pomer 4:1 by bol lepší pri výrobe plastov.

Veľmi sľubná stránka novej technológie je účinnosť pyrolytického systému pri redukcii oxidu uhličitého na stavebné bloky syntézneho plynu, čo možno podľa vedcov dosiahnuť za 10 minút. Technológia by sa dala použiť napríklad v tepelných elektrárňach, ktoré uvoľňujú obrovské množstvo čistého CO2, ktorý by sa dal zachytiť a premeniť na produkty nesmierne cenné pre priemysel. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Energy Materials.

Zdroj: newatlas.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať