Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)

Telekomunikácie
2

Na Slovensku denne používa posunkový jazyk viac ako 10-tisíc nepočujúcich. Funguje vynikajúco pri ich vzájomnej komunikácii, no problém nastane, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s ľuďmi, ktorí tento jazyk nepoznajú, napríklad na úradoch, v obchodoch či pri riešení bežných životných situácií.

Pre nepočujúcich je množstvo bežných úloh ťažko riešiteľných, a tak sú odkázaní na pomoc blízkych alebo profesionálov. Len vybavenie akejkoľvek úradnej záležitosti, pri ktorej nepočujúci potrebuje komunikovať s klientskym pracovníkom, je bez spoluúčasti tretej strany takmer nemožné. Pomoc tlmočníka do posunkového jazyka vyžadujú aj každodenné neočakávané situácie.

Práve na základe tejto potreby vznikla v roku 2015 platforma on-line pomoci pod názvom Online tlmočník, ktorá reaguje na potreby nepočujúcej komunity. Služba Online tlmočník je jedna z ďalších cielených aktivít Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, ktorý už 14 rokov pomáha nepočujúcim riešiť každodenné výzvy a skvalitňovať ich život.

Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu.

Ako Online tlmočník funguje v reálnej praxi, ukazuje naše video, ktoré zachytáva situáciu, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s predavačkou.

Pre nepočujúcich, aby mohli túto službu využívať, ponúka Telekom službu Mobilný internet L, jej súčasťou je balík 15 GB dát a bez koncového zariadenia bude stáť zákazníka 0,99 eura, s koncovým zariadením 1,99 eura mesačne.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Telekom tlmocnik posunkova rec

2 komentáre

nechapem reakcia na: Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)

28.9.2016 10:09
"Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu."

Nepocujuci predsa vedia pisat a citat, tak ked uz tam je potrebne nejake to zariadenie, stacilo by nanom napsiat poziadavku a posunut ju cloveku ktory neovlada posunkovu rec a ten by odpisal... aj ked to nie je elegantnejsie riesenie, pride mi ovela jednoduchsie, kedze tam odpada potreba tretej osoby a kvalitneho pripojenia k internetu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať