Image
10.10.2018 1 Comments

Otestovali sme novú mobilnú aplikáciu 365 banky

ŠPECIÁLNY PROJEKT

V súčasnosti prebieha beta testovanie novej mobilnej aplikácie 365 banky. Môžete sa do neho zapojiť cez pozvánku od priateľa, ktorý je klientom tejto banky, cez facebookovú burzu s pozvánkami alebo najjednoduchšie na webe banky, kde zadáte svoj e-mail, na ktorý vám príde pozvánka. Po prijatí pozvánky do testovacieho programu som bol zvedavý, čím zásadným by mohla nová banková mobilná aplikácia prekvapiť. A musím konštatovať že prekvapila a to hneď na začiatku pri vytváraní nového účtu, ktorý si môžete za niekoľko málo minút založiť priamo z mobilnej aplikácie. 

Pozvánku do programu betatestovania môžete získať na webovej stránke 365.banky

Účet v 365 banke je úplne zadarmo vrátane vydania platobnej karty Mastercard. Na vytvorenie účtu cez mobilnú aplikáciu potrebujete len občiansky preukaz a selfie. Účet však budete môcť používať až po overení a to môžete realizovať dvomi spôsobmi. Buď prevodom akejkoľvek finančnej čiastky z iného vášho účtu, alebo môžete za účelom overenia navštíviť najbližšiu poštu.

Proces vytvárania účtu funguje veľmi jednoducho a musím konštatovať, že tvorcovia používateľského rozhrania a dizajnéri grafiky odviedli vynikajúcu prácu. Celkovo je štýl interakcie aplikácie s používateľom prispôsobený dynamickým mladým ľuďom. V jednom z úvodných dialógov sa vás aplikácia opýta na meno, či prezývku a navrhne vám tykanie. V dialógu „Budeme si tykať, alebo vykať?“ je implicitne označené tykanie. 

Aplikácia komunikuje s používateľom neformálnym moderným jazykom

 Aplikácia je prehľadná a pri vytváraní účtu funguje ako interaktívny sprievodca. Ako prvé zadáte svoje telefónne číslo a email. Telefónne číslo bude slúžiť ako jeden z prvkov na vašu identifikáciu Ešte predtým povolíte aplikácii prístup k SMS správam, takže keď vám po zadaní čísla, príde SMS správa s overovacím kódom, nemusíte tento kód nikam zadávať, aplikácia si ho na Android zariadeniach prečíta sama. Kliknutím na odkaz v mailovej správe overíte mailovú adresu.  

Nasleduje vytváranie zmlúv a ďalších dokumentov. Nemusíte nič vyplňovať, aplikácia si všetky údaje načíta z fotografie vášho občianskeho preukazu. Aj používateľské rozhranie na fotenie preukazu je dotiahnuté k maximálnej jednoduchosti. Stačí podľa pokynov umiestniť občiansky preukaz naležato a nasmerovať fotoaparát tak, aby bol doklad vo vnútri zobrazeného rámčeka. Na fotografii musí byť celý neorezaný doklad, pričom žiadna jeho časť nesmie byť prekrytá prstami.  Zosnímanie sa urobí automaticky, keď bude doklad v tomto rámčeku. Takto odfotíte obidve strany občianskeho preukazu. Nasleduje zhotovenie selfie, aby si v banke mohli overiť, či vaša podoba korešponduje s fotografiou na občianskom preukaze.   

V ďalšom kroku sa zobrazia údaje načítané z občianskeho preukazu, ktoré budú v zmluve. Údaje skontrolujete a v prípade potreby upravíte. U mňa boli všetky údaje načítané správne s výnimkou krstného mena. Namiesto „Ľuboslav“ bolo v návrhu „Ľuboslava“. Algoritmus na načítanie údajov to skutočne nemá ľahké pretože práve v oblasti kde je na prednej strane meno a priezvisko je na pozadí plastovej kartičky ochranný prvok – okrúhly hologram veľkosti mince. Vytváranie účtu pokračuje niekoľkými doplňujúcimi otázkami, napríklad či plánujete posielať peniaze do zahraničia, typ povolania, či zadanie DIČ.

Štýl blízky mladým ľudom je vyjadrený aj v mnohých textoch formulára na vytvorenie účtu, napríklad spomínaný dialóg na zadanie doplňujúcich údajov je odôvodnený konštatovaním v záhlaví „Nech majú právnici radosť“, alebo v texte o ochrane osobných údajov je konštatovanie že: „Vaše osobné údaje budeme chrániť do roztrhania tela“ a nájdete tam aj niekoľko ďalších podobných viet oživujúcich inak nudný text.

Po zadaní všetkých údajov vás aplikácia upozorní že vám bol odolaný mail obsahujúci Zmluvu o osobnom účte, Spotrebiteľskú zmluvu, Obchodné podmienky a niekoľko ďalších dokumentov.

Dokumenty vo formáte PDF sú zašifrované a heslo na ich otvorenie nájdete v mobilnej aplikácii. Pozrieť a prečítať si ich môžete aj priamo v aplikácii, kde už heslo na ich otvorenie zadávať nemusíte. Na uzatvorenie zmluvy je potrebné na tri sekundy pridržať príslušné tlačidlo. Nasleduje zadanie hesla na prístup do internetbankingu. Ani netreba pripomínať, že heslo musí byť dostatočne „silné“.

Do aplikácie sa môžete prihlasovať pomocou PIN kódu, alebo takzvaného PIE kódu. Skratka znamená Personal Identification Emoji, takže na prihlásenie do aplikácie nemusíte zadávať len číselný kód, ale aj pre mnohých ľahšie zapamätateľný štvormiestny kód zložený  z Emoji. V prípade ak budete chcieť niečo s bankou riešiť telefonicky, aplikácia vás vyzve aby ste zadali odpoveď na niektorú z ponúknutých kontrolných otázok.

Posledným krokom je už spomínané overenie novovytvoreného účtu. Môžete naň poslať ľubovoľnú sumu peňazí z iného účtu, ktorého ste majiteľom, alebo môžete využiť možnosť overenia na pošte, kam prídete so svojím občianskym preukazom.

Moja „zákaznícka skúsenosť“ pri vytváraní nového účtu vysoko prekonala očakávania. Veľmi dobre a hlavne používateľsky príjemne je zvládnutá kľúčová funkcia – načítanie údajov zo skenov občianskeho preukazu a autorom používateľského rozhrania sa vynikajúco podarilo zvládnuť aj dialógy na overenie údajov. Aplikácia 365 má potenciál osloviť hlavne mladých ľudí, pretože má ich štýl a komunikuje s nimi ich jazykom. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Test 2

Nikon Z7 vs. Nikon D850: Pokorila bezzrkadlovka Z7 svoju staršiu sestru?

15.01.2019 00:03

Spoločnosť Nikon určite nepatrí medzi patriotov v oblasti fotoaparátov. Full frame bezzrkadlovky od Sony a Olympusu sú na trhu už dlho, ale práve Nikon oznámením nových modelov Z6 a Z7 predznamenáva v ...

Test

Ako fotí Huawei Mate 20 Pro - makrofotografia

05.01.2019 00:10

Keď som pred dvomi rokmi písal článok o makrofotografii, týkal sa výhradne fotoaparátov s výmennými objektívmi, v drvivej väčšine zrkadloviek. Vtedy by som pokladal za sci-fi, že onedlho zvládnu tento ...

Test 3

Ktorý smartfon fotí najlepšie - Huawei Mate 20 Pro, Samsung Galaxy Note 9 alebo iPhone XS Max?

04.01.2019 00:15

V našom komplexnom teste sme sa zamerali na fotoaparáty vlajkových smartfónov. V prvom semifinále  sme porovnávali iPhone XS Max a  iPhone XR. V druhom semifinále zas vlajkové modely Huawei P20 Pro a  ...

q

1 Comments

  1. super tah reakcia na: Otestovali sme novú mobilnú aplikáciu 365 banky
    11.10.2018 11:10
    Super tah, namiesto toho aby si zaplatili testerov tak z toho urobia takuto sutaz a trenderi sa im pohrnu testovat zadarmo lebo sak len prvych X bude mat tu "cest". Mam pocit ze v dnesnej dobe je investicia do reklamy a marketingu lepsia ako investicia do samotneho vyvoja. Vid ebanking vsetkych nasich vacsich bank s ohromnou reklamnou kampanou a podpriemernou funkcionalitou.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button