Image
6.1.2019 2 Comments

Osvetlenie v inteligentnom dome – farebné variácie Philips Hue

Osvetleniu v inteligentnom dome sa venujeme úmerne dôležitosti tejto témy tak z hľadiska energetickej úspornosti, ako aj komfortu. Či už komfortu v zmysle jednoduchosti ovládania, alebo v zmysle komfortu ako svetelnej pohody. Námety článkov v rámci témy striedame jedna čo sa týka značiek, pričom sme sa zamerali na najdostupnejšie produkty IKEA Tradfri a Philips Hue, aj cenových relácií. V článku sme predstavili cenovo dostupnú štartovaciu sadu troch žiaroviek umožňujúcich reguláciu jasu a farebnej teploty a jednotky Bridge umožňujúcej ovládanie smartfónom a ďalšími metódami. V tomto článku predstavíme možnosti farebných RGB žiaroviek Philip Hue. Lepšie raz vidieť, ako dvakrát čítať, tak si pozrite naše video

Každá zo žiaroviek má v sebe riadiacu elektroniku a dokáže bezdrôtovo komunikovať s riadiacou jednotkou Bridge. Ako napovedá názov, jednotka Bridge slúži ako premostenie medzi internetovou sieťou a bezdrôtovou zbernicou ZigBee, pomocou ktorej sa komunikuje so žiarovkami, vypínačmi, prípadne ďalšími prvkami systému Philips Hue, napríklad senzormi pohybu. Akonáhle z niektorého ovládacieho prvku, alebo mobilnej aplikácie vydáte povel, či už jednoduchý, alebo komplexný, Bridge ho po bezdrôtovej zbernici odovzdá príslušnému spárovanému príslušenstvu.  

Philips Hue funguje s digitálnymi asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Microsoft Cortana, či systémom Apple Homekit. Výhodou systému Hue je, že žiarovky tvoria s hubom mash sieť, ktorá zabezpečuje pokrytie a pripojenie k Bridge. V praxi to znamená, že každá žiarovka sa navzájom prepája s ostatnými, ktoré sú v dosahu. Ak žiarovka nie je v dosahu centrálneho bridge, tak sa naň pripojí prostredníctvom inej žiarovky.

Riadiaca elektronika potrebuje napájanie, preto je žiarovky potrebné zaskrutkovať do svietidiel a zabezpečiť, aby boli obvody vypínačov zopnuté. Následne pripojíte riadiacu jednotku k napájaniu pomocou adaptéra, ktorý je súčasťou balenia a pripojíte ju ethernetovým káblom k domácemu routru. Počkajte, až sa rozsvietia všetky tri kontrolky. V tejto fáze môžete vyskúšať ovládanie bezdrôtovým vypínačom, ktorý je taktiež súčasťou sady. Ak niektoré zo svietidiel systém nerozpoznal, je potrebné zadať ho do mobilnej aplikácie ručne pomocou sériového čísla.

Pomocou jednej jednotky Bridge je možné ovládať sústavu 50 žiaroviek. Každú žiarovku môžete priradiť do miestnosti podľa ich fyzického umiestnenia a pre každú miestnosť môžete definovať niekoľko svetelných scén, v ktorých každej žiarovke priradíte intenzitu jasu, prípadne aj farbu svetla.

Po konfigurovaní miestností a scén sa môžete pustiť do nastavovania takzvaných rutín, ktoré umožňujú realizovať automatizované scenáre osvetlenia podľa dennej doby, plánu príchodu a odchodu členov domácnosti a podobne. Môžete si napríklad nastaviť, aby vás ráno budilo postupné rozsvecovanie svetiel a večer aby svetlá zmenili farebnú teplotu do žlta a postupne za začali stmievať.  Aplikácia taktiež podľa toho, či ste, pripojení k domácej sieti polohy, pozná, či ste prišli, alebo odišli. Aby ste mohli využívať túto funkciu, musíte byť prihlásení do služby My Hue.

Pre úplnosť, komponentom pre inteligentné osvetlenie IKEA sme sa venovali v článku a taktiež v článku  sme ukázali možnosti ovládania mobilnou aplikáciou a hlasom. V článku  sme ukážali možnosti ovládania hlasovými povelmi prostredníctvom inteligentných asistentov Amazon Alexa a Google Assistant. 

Sadu farebných žiaroviek Philips Hue zapožičala Alza.sk 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Domotron má smart home centrálu riadenú umelou inteligenciou

20.11.2019 00:00

Domotron predstavil smart home technológiu, ktorá používa umelú inteligenciu (AI). Vďaka nej je Domotron schopný zisťovať preferencie používateľov a vytvárať tak personalizované automatizácie pre ich ...

Technológie

Nový bezdrôtový nabíjací štandard Ki: Kuchynské spotrebiče budú bez káblov

28.10.2019 00:10

Organizácia Wireless Power Consortium pracuje na návrhu nového nabíjacieho štandardu Ki Cordless Kitchen, ktorý má umožniť vývoj bezpečnejších, inteligentnejších a pohodlnejších kuchynských spotrebičo ...

Technológie

Akustická kamera - ako funguje a na čo sa používa

08.10.2019 00:08

Na sprievodnej výstave konferencie CEIT & Trend konferencia Smart Industry 2019 v Žiline mohli účastníci vidieť aj akustickú kameru určenú na lokalizáciu hluku či už pri meraní prototypov elektros ...

2 Comments

 1. Hue reakcia na: Osvetlenie v inteligentnom dome – farebné variácie Philips Hue
  7.1.2019 20:01
  Amazon Echo nemám odskúšané ale podľa webu vraj netreba bridge.

  Ale ako dali nový firmware na Bridge 2.0 tak dokáže ovládať aj zariadenia iných výrobcov - všetko čo funguje cez Zigbee
  Reagovať
 2. Komunikacia reakcia na: Osvetlenie v inteligentnom dome – farebné variácie Philips Hue
  Autor: Steve
  7.1.2019 15:01
  Super clanok, IoT predstavuje nieco ako scifi technologie dostupne uz teraz. Predstavy vizionarov co vsetko bude mozne v "roku 2000" sa pomaly zacinaju menit na realitu.

  Mam otazku ku komunikacii medzi smart zariadeniami. Mam zariadenie Amazon Echo Dot (3rd Gen).
  Na ovladanie ziaroviek alebo smart zasuvok potrebujem extra riadiace centrum (napr. od Zigbee) alebo to zvladne aj Echo dot?
  Dalej by ma zaujimalo ci Philips Bridge funguje len na ziarovky od Philipsu alebo sa da vyuzit ako "riadiace centrum" aj na smart zariadenia inych vyrobcov.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá