Image
3.7.2018 2 Comments

Osvetlenie inteligentnej domácnosti

Inteligentné osvetlenie bytu plní aj inú funkciu, ako tú estetickú, napríklad bezpečnostnú, keď riadiaci systém rozsvecovaním a zhasínaním svetiel simuluje vašu prítomnosť v dome, alebo byte. Aby riadiaci systém inteligentnej domácnosti mohol ovládať svetelné zdroje, potrebujete mať možnosť minimálne spínať elektrické obvody svietidiel.

Oveľa širšie možnosti ohľadne ovplyvňovania svetelnej pohody získate, ak budete môcť pomocou centrálneho ovládania, či už ovládacími prvkami v byte, alebo pomocou mobilnej aplikácie jednotlivé svetelné zdroje stmievať, prípadne meniť farbu svetla.

Postup konfigurácie Philips Hue a ovládanie originálnou aplikáciou je vo videu:

Postup konfigurácie v aplikácii Domácnosť od Apple ukazuje video:

Na demonštrovanie možností inteligentného osvetlenia sme vybrali najjednoduchší so „štartovacích“ balíčkov žiaroviek Philips Hue Starter Kit, ktorá obsahuje tri stmievateľné LED žiarovky, jednotku Bridge a vypínač s možnosťou ovládania stmievania. Táto najlacnejšia súprava neumožňuje meniť ani farbu osvetlenia, ani farebnú teplotu bielej farby.

Každá zo žiaroviek má v sebe riadiacu elektroniku a dokáže bezdrôtovo komunikovať s riadiacou jednotkou Bridge. Ako napovedá názov, jednotka Bridge slúži ako premostenie medzi internetovou sieťou a bezdrôtovou zbernicou ZigBee, pomocou ktorej sa komunikuje so žiarovkami, vypínačmi, prípadne ďalšími prvkami systému Philips Hue, napríklad senzormi pohybu. Akonáhle z niektorého ovládacieho prvku, alebo mobilnej aplikácie vydáte povel, či už jednoduchý, alebo komplexný, Bridge ho po bezdrôtovej zbernicio dovzdá príslušnému spárovanému príslušenstvu.  

Philips Hue funguje s digitálnymi asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Microsoft Cortana, či systémom Apple Homekit. Výhodou systému Hue je, že žiarovky tvoria s hubom mash sieť, ktorá zabezpečuje pokrytie a pripojenie k Bridge. V praxi to znamená, že každá žiarovka sa navzájom prepája s ostatnými, ktoré sú v dosahu. Ak žiarovka nie je v dosahu centrálneho bridge, tak sa naň pripojí prostredníctvom inej žiarovky.

Súprava Philips Hue Starter Kit

K jednotke Bridge môže byť pripojené až 50 žiaroviek a svietidiel

Riadiaca elektronika potrebuje napájanie, preto je žiarovky potrebné zaskrutkovať do svietidiel a zabezpečiť, aby boli obvody vypínačov zopnuté. Následne pripojíte riadiacu jednotku k napájaniu pomocou adaptéra, ktorý je súčasťou balenia a pripojíte ju ethernetovým káblom k domácemu routru. Počkajte, až sa rozsvietia všetky tri kontrolky. V tejto fáze môžete vyskúšať ovládanie bezdrôtovým vypínačom, ktorý je taktiež súčasťou sady. Ak niektoré zo svietidiel systém nerozpoznal, je potrebné zadať ho do mobilnej aplikácie ručne pomocou sériového čísla.

Pomocou jednej jednotky Bridge je možné ovládať sústavu 50 žiaroviek. Každú žiarovku môžete priradiť do miestnosti podľa ich fyzického umiestnenia a pre každú miestnosť môžete definovať niekoľko svetelných scén, v ktorých každej žiarovke priradíte intenzitu jasu, prípadne aj farbu svetla.

Po konfigurovaní miestností a scén sa môžete pustiť do nastavovania takzvaných rutín, ktoré umožňujú realizovať automatizované scenáre osvetlenia podľa dennej doby, plánu príchodu a odchodu členov domácnosti a podobne. Môžete si napríklad nastaviť, aby vás ráno budilo postupné rozsvecovanie svetiel a večer aby svetlá zmenili farebnú teplotu do žlta a postupne za začali stmievať.  Aplikácia taktiež podľa toho, či ste, pripojení k domácej sieti polohy, pozná, či ste prišli, alebo odišli. Aby ste mohli využívať túto funkciu, musíte byť prihlásení do služby My Hue.

Začlenenie Philips Hue do Apple HomeKit

Logo na balení Philips Hue Starter Kit prezrádza, že rodina produktov Hue je kompatibilná s Apple HomeKit a taktiež inteligentnými asistentmi, ako je Alexa, či Google Assistant. Na zariadeniach Apple s operačným systémom iOS stačí spustiť aplikáciu Domácnosť, ktorá je súčasťou operačného systému. Konfigurácia a párovanie iOS zariadenia s jednotkou Bridge je zjednodušená na maximum.

Pri párovaní sa zapne kamera a stačí do jej zorného poľa umiestniť zadnú stranu jednotky Bridge, kde sa automaticky rozpozná jej sériové číslo. Následne pridáte do konfigurácie žiarovky, vypínače a senzory, ktoré sú pripojené k Bridge a môžete si nakonfigurovať miestnosti a scény. Je to veľmi jednoduché a intuitívne.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Startup chce ukladať energiu stláčaním vzduchu v zinkovej bani

22.02.2019 00:30

Začínajúca firma Hydrostor prišla s nápadom skladovať energiu v podobe stlačeného vzduchu v podzemných priestoroch bývalej zinkovej bane. Projekt s názvom Advanced Compressed Air Energy Storage (A-CAE ...

Technológie 1

Nové solárne panely spoločnosti Insolight dosahujú rekordnú účinnosť až 29 %

22.02.2019 00:35

Solárne panely vyvinuté startupom Insolight sa môžu pochváliť pôsobivou účinnosťou až 29 %, čo je rekord na maloobchodnom trhu. Tieto systémy, ktoré sa teraz štandardizujú na hromadnú výrobu, obsahujú ...

Technológie

Nanoprepínače zhotovené z grafénu môžu urobiť našu elektroniku ešte menšou

20.02.2019 00:05

Akcelerometre v smartfónoch, mikrofóny v laptopoch či mikrozrkadlá v digitálnych projektoroch majú niekedy rozmery len niekoľko mikrometrov, ale vedci a inžinieri by ich potrebovali dokonca ešte menši ...

q

2 Comments

 1. pripojenie do xboxu reakcia na: Osvetlenie inteligentnej domácnosti
  3.7.2018 08:07
  Zdravím, všetkých, prosím Vás, akým spôsobom preopjiť HUE s xboxom, TV, plex serverom ... Ďakujem
  Reagovať
  • RE: pripojenie do xboxu reakcia na: pripojenie do xboxu
   Autor: Lubo
   3.7.2018 09:07
   Možností je veľa. Priamo sa dá sada Phillips Hue prepojiť iba s TV Phillips čo majú ambient osvetlenie a zladiť to s osvetlením miestnosti. Nepriamo sa ponúka možnoť prepojiť to cez digitálnych asistentov. Reproduktor Amazon Echo, alebo Google Home spárujete cez mobilnú aplikáciu z Hua aj ostatnými zariadeniami. Funguje to perfektne. na túto tému sme mali článok a videá https://www.pcrevue.sk/a/Testovali-sme--Digitalni-asistenti-v-inteligentnom-dome-a-byte---video ďalšia možnosť je použiť riadiacu jednotku pre smarthome, napríklad Zipato. Článok na túto tému pripravujeme
   Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button