Image
25.4.2018 2 Comments

Oslepuje nás „kozmická gorila“? Mimozemské civilizácie možno nehľadáme správnym smerom

Experiment s ľuďmi prihrávajúcimi si loptu ukázal, že ak sa veľmi sústredili na počítanie prihrávok, viac ako polovica z nich si nevšimla, že po scéne prešla osoba maskovaná za gorilu. Podľa vedcov z Univerzity v Cádize (Španielsko) by sa nám mohlo niečo podobné stať, keď sa pokúšame objaviť inteligentné mimozemské signály. Tie sa možno prejavujú v podobách, ktoré uniknú nášmu vnímaniu, napr. ako neznáma temná hmota a energia.

V štúdii publikovanej v časopise Acta Astronautica sa neuropsychológovia Gabriel de la Torre a Manuel García pýtajú, či naozaj hľadáme v správnom smere.

„Keď premýšľame o iných inteligentných bytostiach, máme tendenciu vidieť ich optikou nášho vnímania a vedomia, my sme však obmedzovaní našou víziou sveta,“ hovorí de la Torre. Mali by sme uvažovať aj o iných možnostiach, napríklad o bytostiach v takých dimenziách, ktoré naša myseľ nemôže pochopiť, alebo o inteligencii založenej na temnej hmote alebo energetických formách, ktoré tvoria takmer 95 % vesmíru a ktoré len začíname objavovať.

Autori tvrdia, že naša vlastná neurofyziológia, psychológia a vedomie môžu zohrávať dôležitú úlohu pri hľadaní mimozemských civilizácií. V súvislosti s tým uskutočnili experiment so 137 ľuďmi, ktorí museli prezerať letecké fotografie a rozlišovať na nich umelé štruktúry (budovy, cesty atď.) od prírodných prvkov (hory, rieky...). Na jednom z obrázkov bola vložená malá postava, prestrojená za gorilu, a vedci zisťovali, či si ju účastníci všimnú. Výsledky boli podobné ako v teste s loptou.

Pred testom vedci položili účastníkom sériu otázok, zameraných na určenie ich kognitívneho štýlu (či sú intuitívnejší alebo racionálnejší). Ukázalo sa, že intuitívni jednotlivci identifikovali gorilu na fotografii viackrát ako tí, ktorí sú racionálnejší a metodickejší.

Autori štúdie takisto tvrdia, že by mohli existovať rôzne kategórie inteligentných civilizácií. Sami predstavujú klasifikáciu troch typov, založenú na piatich faktoroch: biológii, dĺžke života, psychosociálnych aspektoch, technologickom pokroku a distribúcii v priestore.

Príkladom civilizácie 1. typu je tá naša – môže dôjsť k jej vyhynutiu, ak bude nesprávne používať technológiu alebo planetárne zdroje, prípadne ak neprežije katastrofu. Civilizácia 2. typu je charakterizovaná dlhovekosťou svojich členov, ktorí ovládajú kvantovú a gravitačnú energiu, riadia priestor a čas a dokážu preskúmať galaxie.

Tretí typ inteligentnej civilizácie je najrozvinutejší. Tvorili by ju exotické bytosti s večným životom, schopné tvoriť v multidimenzionálnych priestoroch a absolútne ovládať temnú energiu a hmotu.

Zdroj: sciencedaily.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

2 Comments

 1. toto reakcia na: Oslepuje nás „kozmická gorila“? Mimozemské civilizácie možno nehľadáme správnym smerom
  25.4.2018 19:04
  mi je za novinka. To video je z 80 rokov?
  Reagovať
 2. Nech ta sila sprevadza reakcia na: Oslepuje nás „kozmická gorila“? Mimozemské civilizácie možno nehľadáme správnym smerom
  25.4.2018 12:04
  Tak
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button