Image
14.12.2018 0 Comments

Orezaním na lepšiu kompozíciu: 4 spôsoby, ako zlepšiť fotku

Na kompozíciu je dôležité myslieť už pri fotení. Často sa však stane, že až v počítači zistíte, že snímka môže byť ešte zaujímavejšia práve vďaka orezaniu. Vhodným orezaním fotky totiž môžete docieliť úplne nový vzhľad. Stačí len správne pracovať s kompozíciou.
Ešte než začnete, na chvíľu sa zastavte a premyslite si, čo od úpravy vlastne očakávate.
Zvážte napríklad, či je dôležité všetko, čo je na fotke, alebo bude lepšie niektorú časť orezať. Pokiaľ takú nedôležitú alebo rušivú časť na niektorom kraji nájdete, je orezanie potrebné.
Ďalšia vec, na ktorú by ste mali myslieť hneď od začiatku, je dodržanie určitého pomeru strán. Oceníte to, keď sa rozhodnete fotky vytlačiť.

Ctite základné kompozičné pravidlá
Keď máte v tom jasno, pustite sa do orezávania fotky. Otvorte Zoner Photo Studio a v module Vyvolať zapnite v nástroji Orez (C) Orezové značky.
Je na vás, či zvolíte zlatý rez, tretiny alebo iný režim. Pri orezávaní tieto značky iste oceníte. Vychádzajú totiž zo základných kompozičných pravidiel a uľahčia vám hľadanie tej správnej kompozície.

Zlatý rez
Orezanie podľa zlatého rezu v tomto prípade vyzerá takto:
Pri orezávaní s pomerom 3:2 je zlatý rez ideálny. Horizont kopíruje hornú linku a pás lesa spadá do strednej užšej časti. Pravý dolný priesečník potom vedie k chatke, ktorá tvorí hlavný motív fotky. Vďaky tomuto orezaniu chata oveľa viac vynikne.

Orezanie na výšku
Zamyslite sa, či by nebolo zaujímavé orezať fotku inak ako na šírku. Kliknite na tlačidlo  Prehodiť hodnoty a orezanie sa preorientuje na výšku. V tomto prípade síce prídete o veľký kus fotky, ale výpovedná hodnota zostáva v podstate rovnaká. Tento spôsob orezania sa často používa na vytvorenie tapety do mobilného telefónu.

Skúste filmovú kompozíciu
Ďalšia zaujímavá možnosť je opačný extrém. Nastavte preto pomer strán na 21:9 a zistite, či fotka nebude vyzerať zaujímavejšie v širokom formáte. Tento pomer strán sa používa už nejaký čas vo väčšine filmov.
Na výraznejší filmový vzhľad pridajte čierne pruhy naspodok a navrch fotky. Použite na to funkciu Okraje a rámčeky (Ctrl + Shift + B) v module Editor. Zvoľte čiernu farbu a do kolónky pre okraj Hore a Dole napíšte odhadom nejaké číslo (radšej väčšie). Dôležité je, aby čísla boli rovnaké.
Potom stačí použiť ešte raz Orezanie a fotku orezať v pomere 16:9. Práve takto to väčšinou vidíte na bežných televízoroch pri sledovaní filmu.
Len dajte pozor, aby konečné orezanie bolo v strede a čierne pruhy boli rovnako veľké.
Možno si hovoríte, že nedáva zmysel orezať kus fotky a dať namiesto neho čiernu plochu. A možno máte pravdu. Vyzerá to naozaj filmovo a svojich priaznivcov táto úprava stále má.
Spravidla to však nebýva vhodná voľba na tlač. Na počítači môžu čierne pruhy vyzerať dobre, na papieri alebo bielej stene už je to horšie.

Kompozícia 1:1
Ponúka sa aj variant, kde les v ľavej časti orežete, ale nebo zachováte. Na to je najvhodnejšie štvorcové orezanie. To je určite veľmi zaujímavé a vďaka Instagramu v súčasnosti i veľmi populárne. V prípade tejto fotky je štvorcová kompozícia tá najvhodnejšia.

Nebojte sa experimentovať
Rozlíšenie aktuálnych fotoaparátov dovoľuje i výraznejšie orezania a fotka je stále kvalitná. Tak prečo to nevyužiť? Zapnite si Zoner Photo Studio X  a pusťte sa do experimentovania.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako vypnúť rozmazané pozadie obrazovky prihlásenia vo Windows 10

12.06.2019 14:15

Jedna z grafických zmien, ktorú priniesla nová májová verzia Windows 10 (1903), je dizajnové rozostrenie obrázka pozadia prihlasovacej obrazovky. Microsoft tento krok odôvodnil tým, že to umožňuje lep ...

Ako na to

ZONER: Zatvorené oči na skupinovej fotke? Pomôže vám modul Editor

12.06.2019 13:59

Skupinová fotografia na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Zoženiete ľudí na jedno miesto, zavoláte „úsmev, prosím“ a vyfotíte desať snímok. Ibaže doma pri počítači zistíte, že na každej fo ...

Ako na to

Užitočné SW nástroje

12.06.2019 13:50

ApowerCompress v1.0.1.5 Určenie: aplikácia na kompresiu bitmapových obrázkov, videosúborov a dokumentov vo formáte PDF Vlastnosti: program slúži na kompresiu rôznych typov multimediálnych súborov ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button