Orange prezradil čísla z 10-ročnej prevádzky služieb optického internetu aj plány do budúcnosti

Telekomunikácie
1

Spoločnosť Orange na neformálnom stretnutí s novinármi predstavila svoje plány na rozvoj služieb FTTH (Fiber to the Home), teda optického pripojenia k internetu. Orange v tejto oblasti pôsobí už od roku 2006, keď bola začatá pilotná prevádzka v lokalitách Bratislava-Petržalka, Piešťany a Trnava. Dodnes je pokrytých 19 miest a 350 000 domácností, z čoho služby FTTH využíva 70 000 zákazníkov.

Na najbližšie dva roky Orange potvrdil investíciu vo výške 36 miliónov eur, prostredníctvom ktorej plánuje zdvojnásobiť pokrytie služieb FTTH a priniesť tak optiku do ďalších 38 miest na Slovensku. Okrem toho sa bude pokrytie postupne rozširovať aj v už pokrytých oblastiach. Ešte do konca tohto roka sa na optické pripojenie môžu tešiť zákazníci piatich miest, a to v Galante, Holíči, Šali, Skalici a Seredi. Žiaľ, ako sa vyjadril Ivan Golian, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí v Orange, plány sú jedna vec a skutočnosť môže byť trochu odlišná.

Na vine sú často byrokratické prekážky pri vybavovaní stavebných povolení, ale aj neochota niektorých zastupiteľstiev, prípadne rôzne osobné záujmy. S týmito problémami sa však neborí iba Orange, ale aj ďalší operátori. „Zatiaľ čo v prvých fázach budovania optickej siete sme stavebné konanie mali za sebou do 3 mesiacov, v súčasnosti sme radi, ak sa to podarí do roka, pričom sa stáva, že povolenie nakoniec nezískame.“  Vďaka tomu sa môže stať, že aj napriek tomu, že sa vaše mesto nachádza na plánovacej mape, skutočnosť môže byť nakoniec iná. Zmieňovaná investícia je však iba prvá fáza, Orange plánuje ďalší rozvoj optických sietí aj do budúcnosti.

Za 10 rokov prevádzky bolo v optickej sieti Orange prenesených 372 666 TB dát, v tomto čísle sú však zarátané iba dáta využívané na internet, ďalší obrovský balík tvoria dáta televíznych služieb FiberTV. Zatiaľ čo v roku 2008 bol priemerný objem dát na zákazníka 36 GB mesačne, dnes je toto číslo 113 GB, pričom viac ako tretinu tvoria bezplatné videoslužby typu YouTube a podobne. Podiel platených služieb ako  Netflix je zatiaľ zanedbateľný. Infraštruktúra optických sietí je už dnes dimenzovaná aj na streamovanie 4K obsahu. Orange do budúcnosti plánuje rozširovať služby aj týmto smerom, už v budúcom roku má predstaviť 4K set-top box.

René Hubinský

Všetky autorove články
Orange

1 komentár

+1 reakcia na: Orange prezradil čísla z 10-ročnej prevádzky služieb optického internetu aj plány do budúcnosti

9.10.2016 21:10
s optikou odviedol orange dobru pracu, som s nimi od zaciatku a super spokojnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať