Opera má 300 miliónov používateľov, prechádza na WebKit

0
opera.jpg Spoločnosť Opera tento týždeň na blogu oznámila získanie tristomiliónteho používateľa a zároveň aj plány s prehliadačom do budúcnosti. Konkrétne opustenie proprietárneho renderovacieho jadra prehliadača Presto, ktoré pochádza priamo z vlastnej dielne. Po novom bude stránky pre používateľov Opery renderovať WebKit a javascriptový engine V8. Prvým produktom postaveným na novom engine bude prehliadač pre smartfóny, ktorý sa dočká uvedenia na Mobile World Congress v Barcelone koncom mesiaca.

Bruce Lawson z Opery na blogu používateľov uisťuje, že doplnky do prehliadača budú kompatibilné aj s novou verziou prehliadača. Pre tvorcov webových stránok by sa nič nemalo zmeniť a Lawson odkazuje, aby naďalej „písali kód podľa štandardov".

Ako dôvod prechodu na nový engine Lawson uvádza sústredenie sa na vývoj prehliadača namiesto renderovacieho jadra, ktoré by zbytočne len kopírovalo to, čo už je vo WebKite. Situáciu porovnáva s minulosťou, keď sa v roku 1995 Opera pomocou vlastného enginu chcela presadiť proti silným prehliadačom Netscape a Internet Explorer. Vďaka tomu mohli tvoriť aj štandardy a posunúť web dopredu, píše Lawson. Ako príklad uvádza záložky či funkciu Speed Dial, keď sa po otvorení prehliadača zobrazí v hlavnom okne niekoľko ikon, ktoré na jedno kliknutie presmerujú používateľa na konkrétnu webovú stránku. Tieto technológie následne prebrali aj ďalšie webové prehliadače.

Pod blogovým príspevkom na stránke Opery sú rozporuplné reakcie používateľov, tvorcov doplnkov, ako aj webových vývojárov na to, či je prechod na WebKit správny krok.

Zdroj: my.opera.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať