Image
22.5.2019 1 Comments

Openshift – jedna z najlepších platforiem pre moderné aplikácie

Špeciálny projekt

Škálovanie, mikroservisy, DevOps, Cloud a High availability možno zaradiť medzi často skloňované termíny v IT sfére, ktoré sa snažia nájsť riešenie na už notoricky známy problém:  „Naša appka je stará, nemoderná, nestíha spracovať narastajúce množstvo dát“. Ak sú použité správne a na dobre zvolenej platforme, sú tieto nástroje perfektným riešením na odstránenie vyššie spomínaných problémov.

Základom tohto riešenia je platforma RedHat Openshift Container Platform (komerčná verzia produktu Kubernetes od Google), ktorá prichádza s viacerými výhodami a synergiami s už spomínanými vývojovými praktikami a nástrojmi. Openshift je kontajnerová platforma, ktorej využitie a význam vzrástol poslednú dobu aj vďaka čoraz viac používanejšej architektúre mikroservisov (rozčlenenie aplikácie na samostatné služby zodpovedné primárne za jednu úlohu). Toto riešenie si pri transformácii vybral aj RiBS tím zo spoločnosti T-Systems Slovakia. Vyvíja aplikáciu, ktorá komplexne vyhodnocuje zákazníkov spoločnosti Deutsche Telekom a poskytuje tak finančnému oddeleniu dôležité informácie.

Vlastnosti kontajnerov a jednoduchosť ich automatizovaného nasadenia sú podmienkou pre správne fungujúci DevOps (development - operations, zefektívnenie samotného cyklu vývoja a spravovania aplikácie), a s tým spojený spôsob vývoja CI/CD (continous integration/delivery- kontinuálna integrácia a automatizované nasadzovanie produktu).

Platforma umožňuje vývojárom aplikovať zmeny okamžite na pripravené prostredia, automaticky ich otestovať, poslať na posúdenie zákazníkom a následne ich nasadiť do produkcie, a to dokonca za behu aktuálnej verzie.

Ak je to potrebné, zmeny možno kedykoľvek vrátiť späť a vrátiť do obehu predošlú verziu. Vďaka tomu je napríklad „klonovanie“ alebo presun prostredia hračkou.

Architektúra samotného Openshift-u je založená na tom, že dochádza k spájaniu jednotlivých sieťových uzlov (tzv. nodov) do clustrov. Týmto spôsobom je možné škálovať samotný hardvér, ktorý dokážeme v prípade potreby pridať aj počas činnosti daného clustra. Na nový uzol sa jednoducho nainštalujú komponenty Openshift-u a jeho hardvérové prostriedky budú dynamicky pridelené na rozdelenie pre prebiehajúce služby alebo aplikácie.

Rovnakým spôsobom prebieha aj aktualizácia na novšie verzie platformy v korporátnych komerčných prostrediach, kde sú aktualizované jednotlivé uzly postupne. Kým prebehne aktualizácia na jednom z nich, bežiace služby sú zatiaľ presunuté na iné uzly, kým nedôjde k aktualizácii celého clustra.  Aktualizácia tak prebehne bez jediného výpadku a služby nie sú žiadnym spôsobom obmedzené. To sa však nedá uplatniť na aplikácie, kde je potrebná aktualizácia, ale sú založené na princípe High availibity (vysoká dostupnosť). Ak v tomto prípade platforma zistí, že časť clustra alebo niektorý uzol nie je dostupný, snaží sa ho ihneď nahradiť iným, a tak znížiť výpadok na nutné minimum.

Silným komponentom tejto platformy je automatické horizontálne škálovanie, ktoré podľa definovaných podmienok (napr. prekročenie 80 % využitia CPU) vytvorí novú inštanciu služby a pridelí jej hardvér v rámci nakonfigurovaných možností.

Prakticky to znamená, že napríklad pri RiBS aplikácii, ktorej rozdelenie zaťaženia nie je pravidelné a mení sa počas dňa, sa časť hardvérových prostriedkov rozdeľuje a presúva automaticky podľa potreby medzi mikroservismi v závislosti od toho, ktorý servis je v daný moment vyťaženejší.

Táto platforma poskytuje oveľa viac možností, záleží iba na nápaditosti, ako konkrétny problém vyriešiť - dynamicky sa vytvárajúce a samonasadzujúce mikroservisy konfigurované ako cloudové služby nepredstavujú problém. Samozrejme, existuje mnoho podobných platforiem, rozhodujúca je však konkrétna situácia nasadenia.

Článok pripravil: Peter Kmec
Autor: T-Systems Slovakia s.r.o


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

01.12.2019 14:49

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností ...

Technológie

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

Technológie

Ďalší skladací smartfón Samsungu bude údajne stáť menej ako 1000 dolárov

05.12.2019 00:15

Skladacie telefóny sú dosť drahá novinka, ktorú si môže dovoliť zatiaľ len málokto. Model, ktorý Samsung uvedie v budúcom roku, by to mohol zmeniť. Jeho cena by nemala dosiahnuť 1000 dolárov. Informov ...

1 Comments

  1. Neviem preco .... reakcia na: Openshift – jedna z najlepších platforiem pre moderné aplikácie
    22.5.2019 09:05
    ... mi to strasne pripomina stare dobre casy unixu a princip pisania aplikacii tam.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá