OnePlus Nord / Hrdý zástupca strednej triedy

0

OnePlus Nord nemá ambície konkurovať vlajkovým modelom, mieri však do strednej triedy, kde môže ponúknuť kvalitný displej AMOLED s rozlíšením 2400 × 1080 bodov, uhlopriečkou 6,44" a pomerom strán 20:9, ktorý navyše pracuje s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Prvé prekvapenie po doručení mobilu bola nezvyčajne veľká škatuľa. Ukázalo sa, že tá okrem mobilu a príslušenstva obsahuje ešte tri balenia s originálnymi obalmi k mobilu v troch farbách. V škatuli s mobilom nájdete ďalšie ochranné puzdro, tentoraz priesvitné, nabíjací adaptér s výkonom až 30 W, kábel USB-C a prípravok na vyťahovanie SIM karty. Zadná časť prístroja je tvorená sklom, ale rámik je plastový, na rozdiel od kovových rámikov ktoré musia byť prerušované pre antény, tento je z jedného kusa. Tlačidlá sú rozmiestnené trocha nezvyčajne, na ľavej strane nájdete kolísku hlasitosti, na pravej tlačidlo zapnutia a posuvný prepínač, ktorým prepínate medzi režimom zvonenia a vibrovania. Na spodnej strane je konektor USB-C, zásuvka na dvojicu micro SIM kariet a výduchy na reproduktor. 

O pohon sa stará výkonný procesor Snapdragon 765G, ktorý spolupracuje s 12 GB pamäte RAM a 256 GB úložiskom. Prístroj má podľa súčasnej módy dokonca až päť fotoaparátov plus snímač hĺbky ostrosti. V úlohe ultraširokého objektívu je nasadený 8 Mpx snímač a v úlohe makroobjektívu dokonca iba 2 Mpx. Fotky z týchto snímačov nevyzerajú ktovieako skvele. Ultraširokouhlé snímky sú aj za dobrého osvetlenia zaťažené šumom, ktorý sa elektronika snaží odstrániť, čím zbytočne znižuje ostrosť obrazu. Podobné je to aj pri makrofotografiách, kde však do hry vstupuje navyše nízke rozlíšenie snímača. Iná situácia je pri fotení hlavným snímačom, ktorý obsahuje aj optickú stabilizáciu obrazu a kvalitné zaostrovanie. Mimochodom, tento snímač by sám osebe pre prístroj stačil, ale móda je móda, a kto má viac objektívov, ten má lepší fotoaparát. Snímky možno vytvárať v plnom rozlíšení 48 Mpx alebo v redukovanom 12 Mpx, ktoré je vhodné na scény s nižšou úrovňou osvetlenia. Fotky sú dostatočne ostré, dobre prekreslené, so slušným podaním farieb a nízkou úrovňou šumu. Pri fotení s rozlíšením 12 Mpx majú aj lepší dynamický rozsah. Trochu paradoxne možno zadnou kamerou natáčať videá s maximálnym rozlíšením 4K 30p, prednou kamerou 4K 60p. Videá sa dajú natáčať aj vo formáte h.265/HEVC. Kvalita videa zo zadnej kamery je veľmi slušná, je dostatočne ostro, bez zbytočných artefaktov a s dobrou stabilizáciou. Predné kamery sú rovno dve, jedna používa snímač s rozlíšením 32 Mpx, druhá 8 Mpx. Video z prednej kamery je za dobrých svetelných podmienok kvalitné, ale s ubúdajúcim svetlom pribúda šum a kompresné artefakty. Oproti zadnej kamere je však kvalita vcelku nižšia.

Batéria s kapacitou 4115 mAh udrží prístroj pri živote bez problémov po celý deň. Dodávanou 32 W nabíjačkou ju nabijete doplna zhruba za 50 minút. Ak potrebujete väčšiu záťaž, možno ušetriť prepnutím do 60 Hz režimu displeja.

OnePlus Nord ma príjemne prekvapil. Napriek tomu, že spadá do strednej triedy, ponúka veľmi kvalitný displej, aj keď bez HDR, viac než postačujúci výkon a aj dobrú výdrž na batériu. Hardvérová výbava je takisto veľmi dobrá, bohaté možnosti konektivity vrátane NFC a sietí piatej generácie dnes nemajú ani všetky vlajkové modely. Chýbať by vám mohol 3,5 mm jack alebo bezdrôtové nabíjanie, ale za tú cenu to nie je zas taký veľký problém.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, výbava, vysoký výkon v danej triede, výborný hlavný fotoaparát, rýchlonabíjačka v cene
- Zbytočne veľa fotoaparátov

PARAMETRE:

• Model: OnePlus Nord, procesor: Qualcomm Snapdragon 765G, 7 nm, grafika: Adreno 620, pamäť: 12 GB RAM, úložisko: 256 GB, displej: 6,44'' , Fluid AMOLED, 1080 × 2400 b., pomer 20:9, 90 Hz, Gorilla Glass 5, konektivita: LTE/5G, bluetooth 5.1, Wi-Fi, NFC, USB-C, USB OTG, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, snímač odtlačkov (v displeji), 2× Nano SIM, batéria: 4115 mAh, rýchle 30 W nabíjanie, zadný fotoaparát: 48 Mpx , PDAF, OIS, širokouhlý fotoaparát: 8 Mpx , makro fotoaparát: 2 Mpx, selfie fotoaparát: 5 Mpx, predný fotoaparát: 32 Mpx, širokouhlý predný fotoaparát: 8 Mpx, rozmery: 158 × 73 × 9,5 mm, hmotnosť: 187 g

• Cena: 520 EUR

HODNOTENIE: 8/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať