PC REVUE
Image
31.3.2017 1 Comments

Omráčiť, nasať a odniesť rybárom. RISE chce nasadiť roboty proti rybám ničiacim koralové útesy

Pred viac ako štvrťstoročím bola ryba krídlovec ohnivý, pôvodom z Tichomoria, nechtiac zavlečená do Atlantického oceána, kde zapríčinila ekologickú katastrofu obrovských rozmerov v Karibiku, v okolí Bermúd a pri pobreží Floridy.

Svojou nenásytnosťou, schopnosťou množiť sa udivujúcou rýchlosťou a kompletným nedostatkom predátorov zdecimovala celé ekosystémy, koralové útesy aj podnikanie v oblasti rybolovu.

Logickým riešením by sa zdalo, že by sa krídlovce lovili a jedli, pretože sú veľmi chutné, problém je v tom, že sa nedajú chytať do siete. Loviť ich môže len potápač s harpúnou. Nemožno ich teda loviť hromadne a predávať do obchodov a reštaurácií.

Problém by mohlo rozuzliť riešenie typické pre 21. storočie – roboty. S touto ponukou prišla spoločnosť RISE (Robots in Service of the Environment). Založil ju so svojou manželkou Colin Angle, ktorý je aj spoluzakladateľom a CEO firmy iRobot (známej napr. vďaka robotickým vysávačom Roomba či vojenským robotom Packbot). Angle sa rozhodol použiť robotické technológie na riešenie problémov životného prostredia. No uvažoval o tom, že robot by mohol robiť túto prácu vo väčšom rozsahu.

„Minúť pol milióna dolárov za zhotovenie robota, ktorý by zabil 10 krídlovcov, je absurdné,“ povedal. Chcel využiť sladkovodnú rybársku elektrotechniku a prispôsobiť ju pre slanú vodu. Robot, ktorý je zatiaľ v štádiu prototypu, krídlovca omráči, ale nezabije, potom ho nasaje dovnútra. Keď je už plný omráčených rýb, vystúpi k hladine, kde rybári môžu úlovok vyložiť a dopraviť do reštaurácie či obchodu s potravinami.

„V konečnom dôsledku ovládať toto zariadenie je ako hrať hry na PlayStation,“ povedal výkonný riaditeľ RISE John Rizzi. „Pozeráte sa na obrazovku a pomocou joysticku ho ovládate.“ Na prototype pracuje tím neplatených dobrovoľníkov už viac ako rok. Prvá väčšia demonštrácia robota na lov krídlovcov sa uskutoční 19. apríla v rámci podujatia America's Cup festivities.

Cena jedného by sa mala pohybovať v rozmedzí 500 – 1000 dolárov. Mohol by takýto robot zbaviť Atlantik krídlovcov? Vzhľadom na to, že tieto ryby sa množia veľmi rýchlo (jedna ryba nakladie 30 000 až 40 000 vajíčok každých pár dní), odstrániť ich úplne by bolo veľmi ťažké. No významné zníženie ich počtu by mohlo pomôcť ekosystému zotaviť sa.

Zdroj: Mashable

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Na Slovensku pribudne až 7 nových ultrarýchlych nabíjacích staníc

20.11.2018 22:16

O prvej ultrarýchlej nabíjacej stanici a ďalších plánoch v budovaní nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily sme sa rozprávali so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR a zástupcami Západos ...

Technológie

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, o elektromobilite na Slovensku

20.11.2018 20:48

Pri príležitosti spustenia prvej ultrarýchlej nabíjacej stanice v rámci strednej a východnej Európy na Slovensku nám pán Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, porozprával ...

Technológie 1

Prvá ultrarýchla nabíjacia stanica projektu NEXT-E v rámci strednej a východnej Európy bola otvorená na Slovensku

20.11.2018 16:19

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uvádza do prevádzky vôbec prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu v rámci strednej a východnej Európy a iba druhú v rámci celej Európy. Nabíjacia stanica Ultra-f ...

q

1 Comments

  1. A reakcia na: Omráčiť, nasať a odniesť rybárom. RISE chce nasadiť roboty proti rybám ničiacim koralové útesy
    17.4.2017 21:04
    Nebolo by jednoduchsie tam priniest tych predatorov ? :D
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button