Image
31.3.2017 1 Comments

Omráčiť, nasať a odniesť rybárom. RISE chce nasadiť roboty proti rybám ničiacim koralové útesy

Pred viac ako štvrťstoročím bola ryba krídlovec ohnivý, pôvodom z Tichomoria, nechtiac zavlečená do Atlantického oceána, kde zapríčinila ekologickú katastrofu obrovských rozmerov v Karibiku, v okolí Bermúd a pri pobreží Floridy.

Svojou nenásytnosťou, schopnosťou množiť sa udivujúcou rýchlosťou a kompletným nedostatkom predátorov zdecimovala celé ekosystémy, koralové útesy aj podnikanie v oblasti rybolovu.

Logickým riešením by sa zdalo, že by sa krídlovce lovili a jedli, pretože sú veľmi chutné, problém je v tom, že sa nedajú chytať do siete. Loviť ich môže len potápač s harpúnou. Nemožno ich teda loviť hromadne a predávať do obchodov a reštaurácií.

Problém by mohlo rozuzliť riešenie typické pre 21. storočie – roboty. S touto ponukou prišla spoločnosť RISE (Robots in Service of the Environment). Založil ju so svojou manželkou Colin Angle, ktorý je aj spoluzakladateľom a CEO firmy iRobot (známej napr. vďaka robotickým vysávačom Roomba či vojenským robotom Packbot). Angle sa rozhodol použiť robotické technológie na riešenie problémov životného prostredia. No uvažoval o tom, že robot by mohol robiť túto prácu vo väčšom rozsahu.

„Minúť pol milióna dolárov za zhotovenie robota, ktorý by zabil 10 krídlovcov, je absurdné,“ povedal. Chcel využiť sladkovodnú rybársku elektrotechniku a prispôsobiť ju pre slanú vodu. Robot, ktorý je zatiaľ v štádiu prototypu, krídlovca omráči, ale nezabije, potom ho nasaje dovnútra. Keď je už plný omráčených rýb, vystúpi k hladine, kde rybári môžu úlovok vyložiť a dopraviť do reštaurácie či obchodu s potravinami.

„V konečnom dôsledku ovládať toto zariadenie je ako hrať hry na PlayStation,“ povedal výkonný riaditeľ RISE John Rizzi. „Pozeráte sa na obrazovku a pomocou joysticku ho ovládate.“ Na prototype pracuje tím neplatených dobrovoľníkov už viac ako rok. Prvá väčšia demonštrácia robota na lov krídlovcov sa uskutoční 19. apríla v rámci podujatia America's Cup festivities.

Cena jedného by sa mala pohybovať v rozmedzí 500 – 1000 dolárov. Mohol by takýto robot zbaviť Atlantik krídlovcov? Vzhľadom na to, že tieto ryby sa množia veľmi rýchlo (jedna ryba nakladie 30 000 až 40 000 vajíčok každých pár dní), odstrániť ich úplne by bolo veľmi ťažké. No významné zníženie ich počtu by mohlo pomôcť ekosystému zotaviť sa.

Zdroj: Mashable

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 1

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

1 Comments

  1. A reakcia na: Omráčiť, nasať a odniesť rybárom. RISE chce nasadiť roboty proti rybám ničiacim koralové útesy
    17.4.2017 21:04
    Nebolo by jednoduchsie tam priniest tych predatorov ? :D
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button