Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Olympijské hry v Londýne lákali aj počítačových útočníkov

0
Symantec Corp. (Nasdaq: SYMC) prináša výsledky júlovej štúdie informačnej bezpečnosti Symantec Intelligence Report. Počas tohto mesiaca zachytil Symantec rozličné útoky vzťahujúce sa k téme Olympijských hier. Útočníci si vybrali za cieľ najmä sociálne siete a zamerali sa hlavne na mobilné zariadenia zasielaním spamových správ a podvodných webových stránok vzťahujúcich sa k Olympiáde.

"Obdobne ako pred Olympiádou v Pekingu v roku 2008 alebo v priebehu Majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike v roke 2010 boli útoky zamerané na sociálne siete a spameri využili zvýšený záujem používateľov sociálnych sietí o tieto športové udalosti", hovorí Jakub Jiříček, bezpečnostný expert spoločnosti Symantec. "Našou snahou je neustále - nielen pri týchto príležitostiach - varovať používateľov pred ľahkovážnym klikaním na podozrivé linky a e-maily a poskytovaním svojich osobných údajov. Dôveryhodná stránka by mala byť šifrovaná a zabezpečená SSL certifikátom a v neposlednom rade by mali používatelia pravidelne aktualizovať svoj bezpečnostný software", dodáva Jakub Jiříček.

V priloženej správe sú uvedené príklady botov zachytených na sieti Twitter. Bol zachytený napr. aj podvodný e-mail, ktorý informoval o dopingovom škandále a pri kliknutí na linku sa namiesto spustenia videa infikoval počítač používateľa. Vzniklo tiež mnoho falošných webových stránok, ktoré obsahovali ponuky na rôzne podvodné súťaže a výhry.
Počet spamov sa v júli oproti júnu mierne zvýšil - predstavuje už 67,6% všetkých cielených útokov. Zaujímavá je ich analýza, najväčšie percento 17% pochádza z Indie, zo Saudskej Arábie 13,6% , potom nasledujú krajiny s nižším percentom 5,2 % z Brazílie, 5,1 % z Vietnamu. Najviac "spamovanou" krajinou je Saudská Arábie, ktorá s 79% predbehla Maďarsko. V USA bolo odhalených 67,7% spamov zo všetkých mailov, v Anglicku sa pohyboval počet spamov okolo 68,5%. Najviac bola napadaná oblasť vzdelávania s 70,3%, automobilový priemysel bol na tom o niečo lepšie s 69%.

Viac informácií, grafov a tabuliek k zachyteným spamom, botom, malware a phishingu nájdete v priloženej správe. Aktuálnu i staršie správy si môžete stiahnuť na:http://www.symanteccloud.com/globalthreats/

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať