Ohybné televízory a nositeľná smart technológia sú o krok bližšie

Technológie
1

Ohybné televízory, tablety, telefóny a nositeľná smart technológia sú o krok bližšie vďaka tranzistoru, vytvorenému vedcami z University of Manchester a Shandong University v Číne. Tento medzinárodný tím vyvinul ultrarýchly nanotranzistor – známy ako tranzistor s tenkým filmom (TFT, Thin Film Transistor) z oxidového kompozitného polovodiča. 

TFT je typ tranzistora, ktorý sa zvyčajne používa v displejoch z tekutých kryštáľov (LCD). 

Ako fungujú?
TFT sa v LCD nachádza za každým pixelom a funguje ako nezávislý spínač, ktorý umožňuje pixelom rýchlo zmeniť svoj stav. Momentálne sú TFT založené na silikóne, ktorý je nepriehľadný, tuhý a drahý. Ak sa miesto neho použije oxidový polovodič, vylepší sa nielen vzhľad, ale aj flexibilita elektroniky.

Navyše je nový tranzistor schopný pracovať s frekvenciou 1 GHz. Len na porovnanie, predstavme si, že bežný, „iba“ 100 Hz displej dokáže zmeniť obraz zobrazovaný na matici displeja 100 x za sekundu, čo zabezpečuje pre diváka veľmi slušný plynulý obraz.

Nanotranzistor nájde využitie nielen v pružných displejoch, ale najmä pri príprave vysokovýkonných flexibilných elektronických obvodov, teda takých, aké sa  používajú v nositeľnej elektronike.

Profesor Aimin Song z University of Manchester vysvetľuje: "Využiť oxidovú technológiu v komerčných výrobkoch stále vyžaduje výskum a vývoj, ktorým musia prejsť materiály, litografia, dizajn zariadení, testovanie a samozrejme samotná výroba. Hoci silikónová technológia potrebovala dekády, aby sa dopracovala tam, kde je dnes, technológia oxidov napreduje podstatne rýchlejšie. Vyrobiť vysokovýkonné zariadenie, ako sú naše IGZO tranzistory, je náročné, pretože to vyžaduje nielen optimalizáciu materiálu, množstvo problémov s dizajnom, ale aj s výrobou a testami. V roku 2015 sme dokázali úspešne demonštrovať najrýchlejšie flexibilné diódy použitím oxidových polovodičov, dosahujúcich frekvenciu 6,3 GHz. To je zatiaľ rýchlostný rekord v tejto oblasti, preto novej technológii veríme."

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart TV displej smartfon tablet

1 komentár

Opravte si: reakcia na: Ohybné televízory a nositeľná smart technológia sú o krok bližšie

30.4.2018 09:04
TFT tranzistory sa klasicky vyrábajú na báze kremíka, či silícia a nie silikónu.
Silikón sa využíva na:

oleje a pasty (zdravotně nezávadné, vykazující velmi dobré tepelně vodivé a zároveň elektroizolační vlastnosti)
např. malé množství silikonové pasty se používá na lepší chlazení mezi procesorem počítače a chladičem. Je výhodou, pokud tato pasta je tepelně vodivá (parametr tepelné vodivosti ve W/m.K), ovšem zlepšení výkonu nastane již po pouhém vytěsnění vzduchu pastou zpod chladiče.
emulze silikonových olejů
impregnační laky na stany, bundy
jednosložkové tmely vulkanizující vzdušnou vlhkostí za normální teploty - tzv. RTV silikony (Room temperature vulcanizing)
inertní pružný materiál složený z polysiloxanového polymeru, silikonového plastifikátoru a různých plniv či barviv.
Vyrábějí se dva různé vulkanizační systémy (adiční a kondenzační).
dvousložkové kaučuky vulkanizující po přídavku katalyzátoru, pro výrobu pružných forem a k zalévání součástek, zapouzdření napěťových (nebo proudových) zdrojů
hydrofobizační přípravky (po aplikaci odpuzují vodu)
laky (vysoce tepelně odolné)
tmely - ochrana osazených desek plošných spojů, sanitární a stavební využití
odpěňovače
kosmetika - používá se v různých kategoriích výrobků jakou jsou např. mýdla, sprchové gely, šampony na vlasy, pěny na holení atd.[1]
ploutve
koupací čepice
prsní implantáty
reklamní silikonové náramky
pěny - těsnění (např. kabelových průchodů)
kuchyňské náčiní - formy na pečení, vály
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať