Image
9.10.2018 0 Comments

Oficiálne: Takto vyzerá nový čipset Intel Z390 a prvá vlna dosiek ASUS

Okolo čipovej súpravy Intel Z390 už nejaký čas panujú rôzne dohady. Najprv sa špekulovalo o tom, že dosky vybavené týmto čipsetom budú mať spolu s novými procesormi pozmenenú konfiguráciu napájacích pinov v pätici/na PCB. To sa nestalo, takže kompatibilita je zachovaná ako so súčasnou ôsmou generáciou procesorov, tak i s tou nadchádzajúcou – deviatou, ktorá pôjde von koncom tohto mesiaca.

Z dôvodu nedostatku výrobných kapacít bol otázny i výrobný postup a to, či nezostane na 22 nm. Nakoniec je 14-nanometrový. Udávané TDP (6 W) sa nezmenilo, no reálna spotreba bude najskôr o trochu nižšia. Tak ako i u B360 je tu natívna podpora USB 3.1 gen 2 a integrácia Wi-Fi, resp. podporných digitálnych blokov (CNVi), rádiofrekvenčná časť samozrejme zostáva vo forme prídavného modulu M.2 zvlášť. Predovšatkým však konečne uzatvára tristovkový rad, do ktorého Z370 (preznačená zo Z270) po správnosti nepatrí. Oproti B360 má Z390 dvojnásobný počet (24) liniek PCIe, viac vyvedených slotov M.2 a na to sa viažucu podporu RAIDu NVMe. A pravdaže nechýba ani možnosť pretaktovať CPU zmenou násobiča. No to už poznáte podľa tradičného „OC“ písmena Z v názve.

Bloková schéma čipovej súpravy Intel Z390

Na uzatvorenej prezentácii ASUSu sme mali možnosť vidieť väčšinu modelov nových základných dosiek, ktoré sa v týchto chvíľach už naskladňujú a každým dňom sa začnú predávať. Najväčšiu pozornosť pútala Maximus XI Formula s OLED displejmi a chladičom VRM, ktorý je pripravený na zapojenie do okruhu kvapalinového chladenia. Poriadnu 10-fázovú napájaciu kaskádu má i už trochu konzervatívnejšiaMaximus XI Hero, ale so stále s nadštandardne robustným EPS (8 + 4 piny).

Zástupkyňou strednej triedy je Strix Z390-E Gaming (zachytená na titulnej fotografii) – bez ovládacích tlačidiel i POST displeju. Ale snáď stále so silnými MOSFET-mi. Z lacnejších potom Prime Z390A, ktorú momentálne testujeme. Najpočetnejšie zastúpenie mal na stolčeku rad TUF. Ten sa za posledné roky z elity zmenil takmer na low-end. Napriek tomu nikde nechýbajú chladiče (a štandardom je i ten pre M.2 SSD). Variant ATX (TUF Z390-Pro Gaming) na výstavke dopĺňala i menšia sestra (microATX) TUF Z390M-Pro Gaming.

 

Skôr či neskôr sa vo formáte mATX dostane na trh i modernizovaná populárna Maximus XI Gene či Strix Z390-I (Mini-ITX) z rodu najmenších. V spomínaných štyroch modelových radoch má pripravených ASUS viac dosiek, spolu okolo pätnásť, ktoré sa jedna od druhej mierne odlišujú, či už výbavou alebo rozmerovo.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

23.05.2019 15:38

Návrhár čipov ARM zasadil ďalšiu ranu spoločnosti Huawei, keď s ňou prerušil väzby. Bez Googlu by Huawei mohol prežiť, ale bez ARM asi nie. Podľa britskej BBC ARM Holdings rozoslal zamestnancom inter ...

Technológie

Májová aktualizácia Windows 10 je už dostupná na stiahnutie cez Windows Update

22.05.2019 14:32

Microsoft už zverejnil finálnu verziu májovej aktualizácie Windows 10. Prináša novú svetlú tému pre základný panel, ponuku Štart a notifikačné centrum, funkciu Windows sandbox a zlepšené vyhľadávanie, ...

Technológie 1

Openshift – jedna z najlepších platforiem pre moderné aplikácie

22.05.2019 00:09

Špeciálny projekt Škálovanie, mikroservisy, DevOps, Cloud a High availability možno zaradiť medzi často skloňované termíny v IT sfére, ktoré sa snažia nájsť riešenie na už notoricky známy problém:  „ ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button