Image
9.10.2018 0 Comments

Oficiálne: Takto vyzerá nový čipset Intel Z390 a prvá vlna dosiek ASUS

Okolo čipovej súpravy Intel Z390 už nejaký čas panujú rôzne dohady. Najprv sa špekulovalo o tom, že dosky vybavené týmto čipsetom budú mať spolu s novými procesormi pozmenenú konfiguráciu napájacích pinov v pätici/na PCB. To sa nestalo, takže kompatibilita je zachovaná ako so súčasnou ôsmou generáciou procesorov, tak i s tou nadchádzajúcou – deviatou, ktorá pôjde von koncom tohto mesiaca.

Z dôvodu nedostatku výrobných kapacít bol otázny i výrobný postup a to, či nezostane na 22 nm. Nakoniec je 14-nanometrový. Udávané TDP (6 W) sa nezmenilo, no reálna spotreba bude najskôr o trochu nižšia. Tak ako i u B360 je tu natívna podpora USB 3.1 gen 2 a integrácia Wi-Fi, resp. podporných digitálnych blokov (CNVi), rádiofrekvenčná časť samozrejme zostáva vo forme prídavného modulu M.2 zvlášť. Predovšatkým však konečne uzatvára tristovkový rad, do ktorého Z370 (preznačená zo Z270) po správnosti nepatrí. Oproti B360 má Z390 dvojnásobný počet (24) liniek PCIe, viac vyvedených slotov M.2 a na to sa viažucu podporu RAIDu NVMe. A pravdaže nechýba ani možnosť pretaktovať CPU zmenou násobiča. No to už poznáte podľa tradičného „OC“ písmena Z v názve.

Bloková schéma čipovej súpravy Intel Z390

Na uzatvorenej prezentácii ASUSu sme mali možnosť vidieť väčšinu modelov nových základných dosiek, ktoré sa v týchto chvíľach už naskladňujú a každým dňom sa začnú predávať. Najväčšiu pozornosť pútala Maximus XI Formula s OLED displejmi a chladičom VRM, ktorý je pripravený na zapojenie do okruhu kvapalinového chladenia. Poriadnu 10-fázovú napájaciu kaskádu má i už trochu konzervatívnejšiaMaximus XI Hero, ale so stále s nadštandardne robustným EPS (8 + 4 piny).

Zástupkyňou strednej triedy je Strix Z390-E Gaming (zachytená na titulnej fotografii) – bez ovládacích tlačidiel i POST displeju. Ale snáď stále so silnými MOSFET-mi. Z lacnejších potom Prime Z390A, ktorú momentálne testujeme. Najpočetnejšie zastúpenie mal na stolčeku rad TUF. Ten sa za posledné roky z elity zmenil takmer na low-end. Napriek tomu nikde nechýbajú chladiče (a štandardom je i ten pre M.2 SSD). Variant ATX (TUF Z390-Pro Gaming) na výstavke dopĺňala i menšia sestra (microATX) TUF Z390M-Pro Gaming.

 

Skôr či neskôr sa vo formáte mATX dostane na trh i modernizovaná populárna Maximus XI Gene či Strix Z390-I (Mini-ITX) z rodu najmenších. V spomínaných štyroch modelových radoch má pripravených ASUS viac dosiek, spolu okolo pätnásť, ktoré sa jedna od druhej mierne odlišujú, či už výbavou alebo rozmerovo.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button