Image
18.12.2014 0 Comments

Odstrašujúci príklad a veľká hanba. Nádejný slovenský startup Goldee skrachoval

O startupe Goldee, ktorý chcel na Slovensku rozbehnúť výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo, sme písali už v lete. Firma mala za sebou úspešnú crowdfundingovú kampaň, v rámci ktorej vyzbierala za 25 dní viac ako 100 000 dolárov. Ako mal Goldee Light Controller fungovať, to vám pripomenie video.


Náladové osvetlenie vyvolalo záujem nielen na Slovensku, ale aj v Amerike. Produkt v podobe ovládača a aplikácie bol podľa CEO spoločnosti Tomáša Barana vo finále. K zákazníkom sa mal dostať v lete. No nestalo sa tak. Stránka www.getgoldee.com už viac ako mesiac nefunguje, je na nej len ospravedlnenie majiteľa. Na Facebooku startupu sa objavila iba informácia, že stránku znefunkčnili hackeri. Skutočnosť však bola iná. Podľa viacerých nezávislých zdrojov hnonline.sk Baran ešte v novembri zakázal administrátorom prístupy. O stránku sa tak nemal kto starať a navyše nebola zaplatená faktúra za server. Keď potom stránka spadla, nemal ju kto znova spojazdniť.

Podľa vyjadrenia Tomáša Barana bol problém v tom, že všetky peniaze sa investovali do výroby ešte pred tým, ako mala firma isté peniaze od investora. Osudným sa vraj stalo to, že náklady na výrobu, boli vyššie ako sa čakalo.

Podľa informácií, ktoré priniesol server startitup.sk, však bolo všetko inak. Tomáš Baran mal peniaze minúť pre seba na renováciu bytu, auto a dovolenku. Zamestnancom vyplácal nízke mzdy, väčšinu zamestnával na dohodu či živnosť. Údajne nebolo jednoduché vychádzať s ním, v tíme vznikalo napätie. Výsledkom je mínus pol milióna dolárov, sklamaní fanúšikovia a podporovatelia a obchodní partneri. Fanúšikovia, ktorí do projektu investovali, sa so svojimi peniazmi môžu rozlúčiť.

goldee_tomas_baran.jpg

Prípadu sa venoval aj server TechCrunch, ktorý Goldee označil ako „odstrašujúci príklad". Crowdfundingové projekty často postretne takýto osud a prispievatelia si musia uvedomiť riziko, ktoré sa s ich investíciou spája. Je to iná situácia ako predbežné objednanie produktu vo veľkej spoločnosti. No Goldee je ukážkový príklad toho, čo sa stane, keď projekt nezvládne humbug, ktorý sa okolo neho vytvorí.

Zdroj: finweb.hnonline.sk
techcrunch.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 2

Šancu pre mladých Slovákov rozvíjať inovatívne riešenia využili aj študenti s projektom Zabudnuté deti v aute

13.07.2019 00:10

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) pomáha malým a stredným podnikom na Slovensku rásť a rozvíjať sa. Využíva na to model hybridného financovania, ktorý spája verejné fin ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá