PC REVUE magazín: Odhaľte tajomstvá makrofotografie

0

Predmety okolo nás obsahujú mnoho fascinujúcich detailov a veľa fotografov sa ich snaží viac alebo menej úspešne zachytiť. Aké sú možnosti makrofotografie s bežnou a špeciálnou výbavou?

Klasická a marketingová definícia

Makrofotografia je fotografovanie detailov z veľmi malých vzdialeností, no nie každú fotografiu detailu zblízka môžeme označiť ako makro. Definícia hovorí, že obraz musí byť zosnímaný minimálne v mierke 1:1, teda obraz zachytený v takzvanej rovine filmu, v ktorej je v digitálnych fotoaparátoch umiestnený obrazový senzor, musí byť rovnako veľký, prípadne väčší ako fotografovaný subjekt. Aby sme si zjednotili mierku, budeme uvažovať rozmery a plochu full frame snímača, ktorý má rovnakú veľkosť ako snímka na kinofilme, teda 24 × 36 mm. Pri zväčšení 1:1 musí byť objektív schopný zaostriť na oblasť s veľkosťou 24 × 36 mm.

Aby čo najviac objektívov a fotoaparátov mohlo mať v označení makro, marketingové oddelenia výrobcov fototechniky sa snažili už v ére papierovej fotografie túto definíciu trochu zjemniť a podľa nich je makro už fotografia, ktorá na rozmere pohľadnicového formátu 4 × 6 palcov čiže 102 × 152 mm zobrazuje rovnako veľký objekt ako v skutočnosti. Zväčšenie je pri tejto definícii len 1:4, takže označenie makro nájdete aj na mnohých setových a lacných objektívoch. Na ilustráciu skúsime vypočítať faktor zväčšenia bežného setového objektívu Canon 18-55 mm s fotoaparátom, ktorý má senzor APS-C s rozmermi 22,2 × 14,8 mm. Pri minimálnej vzdialenosti, na ktorú je objektív schopný zaostriť, sme zosnímali oblasť so šírkou 63 mm, takže možno dosiahnuť zväčšenie 1:2,8.

Naopak, výrobcovia špeciálnych makroobjektívov sa snažia dosiahnuť zväčšenie niekoľkonásobne väčšie než 1:1, napríklad objektív Canon MP-E 65 mm f/2.8 umožňuje nastaviť zväčšenie až 5:1, čiže na full frame umožní zaostriť na oblasť s rozmermi 7,2 × 4,8 mm. Takéto rozmery má napríklad mravec.

Ak zosnímame objektívom so zväčšením 5:1 mravca, zaberie celé obrazové pole. Fotografie však pozeráme na rôznych zariadeniach, počnúc 5-palcovým displejom telefónu až po monitory s uhlopriečkou v priemere 27 palcov či televízory s uhlopriečkami 100 a viac palcov. Mravec, ktorý má na dĺžku 7, 2 mm, bude pri zobrazení snímky na 27-palcovom monitore s rozmermi obrazovky 580 × 360 mm 80-násobne zväčšený, takže bude mať dĺžku 58 cm. Pri takomto zväčšení už môžete pozorovať detaily štruktúry oka hmyzu.

Špeciálne príslušenstvo

Zatiaľ sme spomínali makroobjektívy, ale na fotografovanie detailov môžete použiť aj bežné objektívy a špeciálne príslušenstvo. Najčastejšie sa využívajú medzikrúžky. Ich úlohou je posunúť objektív ďalej od „roviny filmu“ a dosiahnuť tak možnosť zaostrenia na kratšiu vzdialenosť. Mezdzikrúžky neobsahujú vnútri žiadne optické členy, takže nijako neovplyvňujú kvalitu obrazu. Predávajú sa v súpravách s rôznou hrúbkou, napríklad 12-20-36 mm, a môžete ich použiť viac súčasne. Moderné medzikrúžky majú kontakty, ktoré sprostredkujú prenos signálov medzi objektívom a telom zrkadlovky, ak máte medzikrúžky bez kontaktov, musíte zaostrovať len manuálne. Jediná nevýhoda medzikrúžkov je zníženie svetelnosti. Čím bude objektív ďalej od roviny filmu, tým dosiahnete väčšie zväčšenie. Ekvivalentom medzikrúžkov je mech s variabilnou dĺžkou.

Medzikrúžky Súprava medzikrúžkov (AliExpres 58 USD)

Na zväčšenie môžete použiť aj makropredsádku. Naskrutkuje sa do závitu na filter. Takáto predsádka funguje ako dioptrická lupa. Platí jednoduchá zásada: čím má predsádka viac dioptrií, tým má väčšie zväčšenie, ale zároveň horšiu kvalitu obrazu. Jednoduchá optika spôsobuje predovšetkým chromatickú chybu. Dodávatelia predsádok využívajú skutočnosť, že ak sa zo širokouhlého konvertora odoberie predná šošovka, zvyšné optické členy fungujú ako lupa, takže dodávajú širokouhlé konvertory, ktoré majú prednú šošovku odoberateľnú.

Makroobjektív zadarmo

Zaujímavá možnosť, ako skrátiť minimálnu vzdialenosť, na ktorú je objektív schopný zaostriť, je obrátiť ho. Dá sa to pomocou reverzného krúžku, ktorý má na jednej strane bajonet pre príslušnú značku zrkadlovky a na druhej filtrový závit. Túto metódu môžete dokonca operatívne použiť aj bez akéhokoľvek príslušenstva. Jednoducho odoberiete objektív, obrátite ho a pridržíte prírubou na filtrový závit na tele zrkadlovky. Na príležitostné fotenie v prírode je to neoceniteľný trik úplne zadarmo. Ak sa vám zapáči, nalepte si po obvode príruby UV filtra, ktorý určite máte stále na objektíve, čiernu textilnú izolačnú pásku, aby pol milimetra prečnievala dopredu a po priložení objektívu opačným koncom utesnila spoj, aby do fotoaparátu neprenikalo falošné svetlo. Setovým objektívom Canon 18-55 mm sme tak dosiahli šírku zaostreného záberu len 14 mm (pri normálne nasadenom objektíve je to 63 mm), čo je zväčšenie 2,5:1, A znovu zdôrazňujeme – zadarmo. Zaostrujeme približovaním k fotografovanému predmetu alebo vzďaľovaním od neho.

Snímka dielenského metra obráteným objektívom pridržaným rukou

Vráťme sa však od tejto ručnej metódy k reverznému krúžku, ktorý je pomerne lacný. Samozrejme, k dispozícii sú aj krúžky s elektrickým prenosom signálov. Bajonetová príruba s káblom sa nasunie na koniec objektívu smerujúci k fotografovanému predmetu. Potom môžete aj nastavením clony meniť hĺbku ostrosti a zaostrovať pri odclonenom objektíve.

Zákonitosti a úskalia makrofotografie

Dosiaľ sme písali o zväčšení ako základnom parametri. To platí pri obstarávaní objektívov a ďalšieho príslušenstva. Pri fotografovaní musíte mať na zreteli predovšetkým správne zaostrenie, hĺbku ostrosti a expozičný čas. Aby ste dosiahli prijateľnú hĺbku ostrosti, musíte viac zacloniť objektív, z čoho potom vyplývajú expozičné časy dlhé často aj niekoľko sekúnd. Z toho vyplýva, že ak nechcete snímku rozhýbať, potrebujete masívny statív, diaľkové ovládanie a odporúčame použiť aj predklopenie zrkadla, aby svojím pohybom tesne pred otvorením uzávierky nerozhýbalo fotoaparát. Aj nepatrný pohyb ktoréhokoľvek komponentu znehodnotí vašu snahu o ostrú snímku. Zaostrovanie sa robí zmenou vzdialenosti objektívu od fotografovaného predmetu a na väčšie zaostrenie sa nezaobídete bez koľajničiek na makrofotografiu, najlepšie s posunom mikrometrickou skrutkou.

Koľajničky na makrofotografiu

Pri veľkom zväčšení je hĺbka ostrosti len niekoľko desatín milimetra, takže ak fotíte pri odclonenom objektíve, musí byť zaostrenie mimoriadne presné. Zaclonením objektívu sa pásmo ostrosti prehĺbi. Pri maximálnej clone však klesá ostrosť detailov, takže nám sa v prípade požadovanej čo najväčšej hĺbky ostrosti osvedčila clona f/11.

Vynikajúci pomocník je prstencový makroblesk, ktorý sa pripevní na objektív. Najkvalitnejšie blesky majú prstenec rozdelený na dve časti, pričom si môžete pre každú z nich nastaviť inú intenzitu záblesku a dosiahnuť tak osvetlenie zvýrazňujúce plastickosť priestorového objektu.

Praktické skúsenosti

Pri testovaní sme používali setový objektív Canon EF-S 18-55 mm 1:3.5-5.6 IS II, makroobjektív Canon EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM (1:1) a makroobjektív Canon MP-E 65 mm f/2.8 (1:1 - 5:1).

Objektívy a príslušenstvo pri fotografovaní zrkadlovkou Canon

Najatraktívnejšími objektmi na makrofotografiu by boli zástupcovia ríše hmyzu, pretože majú veľa zaujímavých a často pestrofarebných detailov, ale vzhľadom na hĺbku ostrosti by sme museli fotografovaného živočícha znehybniť. Skúšali sme často publikovaný trik so schladením v chladničke, po ktorom by mal byť chrobáčik určitý čas nehybný, ale nefungovalo to. Asi o tom triku nepočul alebo bol adaptovaný na zimu a po pár sekundách sa začal pohybovať. Keďže nedisponujeme znalosťami, ako chrobáčika či mravca chemicky uspať, aby naše pokusy prežil, vybrali sme si ako objekt rastlinu - miniatúrny kaktus, vysoký 7 cm.

Verdikt

V článku sme predstavili širokú paletu možností zachytenia detailov, ktoré ľudské oko nie je schopné postrehnúť, počnúc fotografovaním obráteným objektívom až po špeciálne objektívy na extrémnu makrofotografiu. Kľúčové však nie je technické vybavenie, ale znalosti a trpezlivosť fotografa.

» Porovnanie veľkosti miniatúrneho kaktusa

» Detail vyfotený setovým objektívom 18 - 55 mm pri minimálnej clone – všimnite si zmenšenie hĺbky ostrosti (1/80 s f/5,6)

» Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11 3:1)

» Na porovnanie detail vyfotený pri zväčšení 1:1 c (f/11 1:1)

» Detail vyfotený objektívom Micro NIKKOR 85 mm pri extrémne vysokej clone (f/45)

» Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11 5:1)

» Naša zostava na extrémnu makrofotografiu

» Hrot guľôčkového pera (autor: Peter Mydliar, Canon MP-E 65)

 

 

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať