Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Odhalili 12 nových vedľajších príznakov koronavírusu

12

Hoci najbežnejšie príznaky COVID-19 sa prevažne zhodujú s tými, ktoré sa zvyčajne vyskytnú aj pri chrípke, úplný zoznam možných príznakov koronavírusu je oveľa rozsiahlejší. Koronavírus je obzvlášť nepríjemný tým, že môže spôsobiť aj množstvo závažných dlhodobých ťažkostí. Čoraz viac pacientov hlási symptómy, ktoré pretrvávajú mesiace po počiatočnej diagnóze. Tieto dlhodobé príznaky dostali pomenovanie Long COVID.

Medzi najčastejšie z nich patria únava, lapanie po dychu, kašeľ, bolesť kĺbov a bolesti v hrudi. Z ďalších možno spomenúť problémy s koncentráciou, bolesť hlavy, bolesť svalov a občasnú horúčku či búšenie srdca. Napríklad nedávna štúdia, ktorá zahŕňala 84 000 pacientov s koronavírusom, uviedla, že pokles kognitívnych schopností pozorovaný u pacientov s Long COVID bol ekvivalentný zostarnutiu mozgu o 10 rokov.

A je tu aj niekoľko závažnejších symptómov Long COVID, ktoré sa však objavujú menej často. Patrí sem zápal srdcového svalu, abnormality vo funkcii pľúc, akútne poškodenie obličiek, vyrážky, vypadávanie vlasov, problémy s čuchom a chuťou, so spánkom a s pamäťou, depresia, úzkosť, zmeny nálady.

Štúdia uskutočnená v septembri v Rakúsku zistila, že 88 % pacientov hospitalizovaných s koronavírusom vykazovalo príznaky poškodenia pľúc šesť týždňov po opustení nemocnice. Toto číslo kleslo na 56 % dvanásť týždňov po prepustení. Zvlášť znepokojivé je, že u niektorých úplne bezpríznakových pacientov sa niekedy môžu vyvinúť príznaky Long COVID. Inými slovami, dlhodobé príznaky spojené s koronavírusom sa netýkajú výlučne pacientov vyžadujúcich hospitalizáciu.

365.bank

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: Odhalili 12 nových vedľajších príznakov koronavírusu

16.11.2020 10:11
Mám pocit, že väčšína z nich, ak nie všetky, môžu vzniknúť aj pri tažších prípadoch chrípky.
Bohužiaľ mám pocit, že väčšina sveta a masmédií sa upriamuje len na koronavírus, lebo ten je teraz in a na ostatné ochorenia ako keby sa zabudlo :-(.
Reagovať

RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 11:11
No vies, este nikdy v zime cez chripkove obdobie nebolo paralelne 120 ludi na ventilatoroch s tym, ze 30 ludi denne zomieralo.
Reagovať

RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 14:11
Este napis, co nikdy v zime nebolo ostatnym ludom, ktori na ventilatoroch nie su. Kolko ludi umiera, nedostoava zdravotnu starostlivost a kolko rodin je bez prace, kvoli tucnym lenivcom a inym primitivom, co sa o zdravie nikdy nestarali a preto na covid zomieraju.
Reagovať

RE: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 14:11
Niektorí sú proste tuční lebo majú na to preddispozície či už fyzické alebo psychické. Niektorí proste nemajú kapacity fungovať v tomto svete chaosu a sociálnych sietí, a radšej prokrastinujú pred telefónom a televízorom namiesto toho aby niečo pre seba urobili. Prejedanie je zlozvyk, ktorý im z krátkodobého hľadiska robí dobre a väčšína ľudí nedokáže plánovať do vzdialenejšej budúcnosti. Väčšinou sa spämätajú až keď ke príliš neskoro a vtedy sa už z toho málokto vie sám dostať.

Prosím vyhnime sa ich urážaniu. Radšej porozmýšľajme ako im z toho nezdravého spôsobu života pomôcť. Ja osobne tajne dúfam že táto korona kríza aspoň v malej miere prinúti ľudé zdravšie žiť. Ale bolo by dobré keby médiá viac informovali o tom že každé kilo navyše zhoršuje predpoklady na bezproblémový priebeh.

RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 13:11
Tito zomreli v roku 2017 tiež na Covid?
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/417794-umrelo-13-ludi-urady-nenasli-ziadne-pochybenia/
Pripominam ze ide len o jediny domov dochodcov a pritom na chripku sa da relativne ucinne ockovat
Reagovať

RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 13:11
Môj komentár bol k tomu že uvedené príznaky môžu vzniknúť aj pri iných virózach ktoré napríklad prejdú do komlikovaného zápalu pľúc

Keď už ste odklonili od témy tak dám Vám nejaké argumenty na romýšľanie:
- Chrípka.... Dá sa na ňu relatívne efektívne očkovať a tým ochrániť časť rizikového obyvateľstva (seniori, obézny a chronicky chorí)
- Keď starý človek v minulosti dostal napr. v domove dôchodcov teplotu a sťažené dýchanie tak myslím si že málokto tomu venoval toľko pozornosti ako v dnešnej dobe. Myslím že vo väčšine prípadov im nenapadlo spraviť test na chrípku a pripojiť na pľúcnu ventiláciu... Proste ľudia umierali s odôvodnením že boli starí a pochybujem že sa vôbec do štatistík o úmrtnosti na chrípku vôbec dostali...

Tým nechcem tvrdiť že koronavírus je menej nebezpečný ako chrípka, ale nemyslím si že ide o niekoľko rádov horšie ochorenie ako by sa podľa množstva pozornosti ktoré dostáva mohlo zdať.
Zatiaľ ľudia potichu chorejú a umierajú na iné choroby vo väčších množstvách ale zďaleka sa im nevenuje toľko pozornosti, ani sa neinvestuje toľko do ich prevencie a liečenia.
Reagovať

RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 11:11
A to ochorelo zatial len 2% az 3% obyvatelstva

https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/
Reagovať

RE: RE: RE: Antigenove testy reakcia na: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

18.11.2020 16:11
To si asi mýlite antigénové testy s protilátkovými testami.
Antigénové testy detekujú prítomnosť bielkoviny ktorá obaľuje vírus a sú určené pre ľudí s príznakmi, pretože potrebujú aby bol človek výrazne vírusom zasiahnutý. V takomto stave je nakazený človek max. niekoľko dní. Teda nie ani na začiaku infekcie, ani na jej konci. Teda už vôbec nedetekuje tých čo už infekciu prekonali a dostatočné množstvo vírusovej bielkoviny na slizniciach už nemajú.
Na testy premorenosti sú používané testy na protilátky z krvi.

RE: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 19:11
ta premorenost nebude nijak vysoka. cakal som ze antigenove testy odhalia podstatne vyssie cisla co by svedcilo o tom ze kopec ludi ziadne zavazne priznaky nema. Nestalo sa tak, to znamena ze si nemozeme fandit ze chorobu prekonalo vyrazne percento populacie.

RE: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie? reakcia na: RE: RE: Je to naozaj také prelomové zistenie?

16.11.2020 13:11
Dajte štatistiku z ktorej vyplýva, že iba 2-3% ochorelo? Či chcete tvrdiť že keď bol niekto chorý z toho automaticky vyplýva, že bol pozitívne testovaný?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať