Odborníci varujú: 5G siete môžu znížiť presnosť predpovede počasia. Výstraha pred hurikánom by mohla prísť neskoro

5

Je čoraz jasnejšie, že priemysel sa snaží presadiť zavedenie 5G sietí prv, ako je technológia skutočne pripravená. Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy. Šéfovia NASA a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) varujú, že tento problém by mohol vrátiť predpovede počasia o 40 rokov nazad, čím by sa znížila schopnosť predpovedať cestu smrtiacich hurikánov a čas, ktorý je k dispozícii na evakuáciu.

Je to tak preto, že jedna z kľúčových bezdrôtových frekvencií určených pre rýchle siete 5G – pásmo 24 GHz – je veľmi blízko frekvenciám, ktoré používajú mikrovlnné satelity na pozorovanie vodných pár a detekciu zmien v počasí. Je tu teda možnosť interferencie. Podľa NASA a NOAA až do takej miery, že by to mohlo oneskoriť prípravu na extrémne poveternostné udalosti.

Neil Jacobs, ktorý stojí na čele NOAA, sa vyjadril, že na základe súčasných plánov s 5G by satelity mohli prísť približne o 77 % údajov, ktoré v súčasnosti zbierajú, čím by sa schopnosť predpovedania počasia znížila o 30 %, čím by sme sa vrátili na úroveň okolo roku 1980. Čas na predikciu hurikánov by sa skrátil zhruba o 2 až 3 dni. Podľa európskej štúdie by pri redukcii dostupných údajov o 77 % mohol model chybne predpovedať, že búrka sa bude držať nad oceánom a nezasiahne pevninu.

Nič z toho by nemalo byť prekvapením, pretože odborníci diskutovali o tejto téme už roky počas prípravy na zavedenie 5G sietí. Nedávne verzie špecifikácie 5G NR organizácie 3GPP počítali s ochranou satelitných meteorologických služieb znížením úrovne vyžarovania susedných 5G signálov medzi 24,25 a 27,5 GHz. NOAA však argumentuje, že súčasné požiadavky na vyžarovanie nie sú dostatočné. „Som optimista, verím, že môžeme prísť s elegantným riešením, kde pasívne mikrovlnné snímanie a 5G budú môcť koexistovať,“ povedal Jacobs.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články
5G siet web online internet bezpečnosť clovek smartfon smart telefon

5 komentárov

hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: Odborníci varujú: 5G siete môžu znížiť presnosť predpovede počasia. Výstraha pred hurikánom by mohla prísť neskoro

30.5.2019 09:05
Ludske zivoty su v stavke, kvoli smerackym zlodejskym, pokroku brzdiacim ludom na SVK. Podobne ich kopii vo svete.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať