Image
30.5.2019 5 Comments

Odborníci varujú: 5G siete môžu znížiť presnosť predpovede počasia. Výstraha pred hurikánom by mohla prísť neskoro

Je čoraz jasnejšie, že priemysel sa snaží presadiť zavedenie 5G sietí prv, ako je technológia skutočne pripravená. Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy. Šéfovia NASA a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) varujú, že tento problém by mohol vrátiť predpovede počasia o 40 rokov nazad, čím by sa znížila schopnosť predpovedať cestu smrtiacich hurikánov a čas, ktorý je k dispozícii na evakuáciu.

Je to tak preto, že jedna z kľúčových bezdrôtových frekvencií určených pre rýchle siete 5G – pásmo 24 GHz – je veľmi blízko frekvenciám, ktoré používajú mikrovlnné satelity na pozorovanie vodných pár a detekciu zmien v počasí. Je tu teda možnosť interferencie. Podľa NASA a NOAA až do takej miery, že by to mohlo oneskoriť prípravu na extrémne poveternostné udalosti.

Neil Jacobs, ktorý stojí na čele NOAA, sa vyjadril, že na základe súčasných plánov s 5G by satelity mohli prísť približne o 77 % údajov, ktoré v súčasnosti zbierajú, čím by sa schopnosť predpovedania počasia znížila o 30 %, čím by sme sa vrátili na úroveň okolo roku 1980. Čas na predikciu hurikánov by sa skrátil zhruba o 2 až 3 dni. Podľa európskej štúdie by pri redukcii dostupných údajov o 77 % mohol model chybne predpovedať, že búrka sa bude držať nad oceánom a nezasiahne pevninu.

Nič z toho by nemalo byť prekvapením, pretože odborníci diskutovali o tejto téme už roky počas prípravy na zavedenie 5G sietí. Nedávne verzie špecifikácie 5G NR organizácie 3GPP počítali s ochranou satelitných meteorologických služieb znížením úrovne vyžarovania susedných 5G signálov medzi 24,25 a 27,5 GHz. NOAA však argumentuje, že súčasné požiadavky na vyžarovanie nie sú dostatočné. „Som optimista, verím, že môžeme prísť s elegantným riešením, kde pasívne mikrovlnné snímanie a 5G budú môcť koexistovať,“ povedal Jacobs.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy budú hlásiť, keď taxikár zíde z optimálnej trasy

14.06.2019 00:15

Zistenie optimálnej trasy je jedna z najužitočnejších funkcií mapovej služby Googlu. Teraz Google Mapy získavajú ďalšiu funkciu, ktorá vám pomôže najmä pri ceste taxíkom. Budú sledovať trasu a upozorn ...

Internet

Waze zdedí jednu z najlepších funkcií Google Maps

12.06.2019 00:05

Počas posledných rokov pridával Google do svojej mapovej služby mnoho funkcií, ktoré robia populárnou navigačnú aplikáciu Waze. Teraz však Waze ohlásil novú funkciu, ktorá by mohla ešte viac zlepšiť v ...

Internet

Google Stadia: Ceny, termín uvedenia a podporované hry

11.06.2019 00:05

Google odhalil množstvo informácií o svojej pripravovanej hernej platforme Stadia vrátane ceny, dátumu uvedenia a hier. Stadia je systém na streamovanie špičkových herných titulov, ako je napr. Assass ...

q

5 Comments

 1. hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: Odborníci varujú: 5G siete môžu znížiť presnosť predpovede počasia. Výstraha pred hurikánom by mohla prísť neskoro
  30.5.2019 09:05
  Ludske zivoty su v stavke, kvoli smerackym zlodejskym, pokroku brzdiacim ludom na SVK. Podobne ich kopii vo svete.
  Reagovať
  • RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy."
   30.5.2019 13:05
   Čo toto má s politikou??? Áno, smer môže aj za technológie, ktoré sa vyvíjajú v Číne a USA. :)
   Reagovať
   • RE: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy."
    30.5.2019 14:05
    Nehovorim o politike. Ale o zlocincoch, ktorych 90% ludi ignoruje, ako napr. ty (inak by si hned chapal suvislosti). A zlocincov netreba skryvat za slova stat a politika. Potom sa cudujete, ked sa spomenu konkretne osoby a strany.
    Btw. len som zvyraznil nelogicke bulvarizovanie autora tohoto clanku. Nech sa zamysli, v ktorej teme ma pisat o zivotoch.
    Reagovať
    • RE: RE: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: RE: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy."
     30.5.2019 19:05
     :D Chod si podat ruku s autorom, urcite ste na rovnakej mysliacej "urovni". Btw. vdake mne citas uzitocne prispevky a mas menej bludov na nete, ako by inak bolo. Plosna registraciu komentov si dovolia ako tak kvalitne weby, co maju dost komentov. Tuto to uz mali a nikto nepisal. A teraz ked nemaju, tiez skoro nikto nepise. Btw. tuna redakcia nerozmysla, takze sa neda nic predpokladat, co spravia a je aj jedno, ci zaniknu.
    • RE: RE: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy." reakcia na: RE: RE: hrabe redakcii ..."Až doteraz sme si však neuvedomili, že v stávke by mohli byť aj ľudské životy."
     30.5.2019 16:05
     Pocuvaj prepinacik, koli takym pomatencom ako ty chcu plosne zavies povinne registracie na forach a v komentov lebo su to furt rovnaki prispievatelia zamorujuci weby. Predpokladam ze mas nejaky papier na hlavu od doktora (paranoja, stihomam) :)

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button