Image
11.8.2017 0 Comments

Odborníci potvrdili, že digitálne technológie nemajú vplyv ani na inteligenciu, ani na rýchlejší spôsob učenia sa

Obchodníci a sociálni teoretici často hovoria o novej generácii ako o „digitálnych domorodcoch“. Ide o skupinu mladých ľudí dnešnej doby vo veku do 35 rokov, ktorí sú odchovaní na technológiách a vďaka tomu sú rýchlejší v učení a inteligentnejší ako staršia generácia. Podľa všetkého však digitálne technológie nemajú vplyv ani na inteligenciu, ani na zázračne rýchlejší a efektívnejší spôsob učenia sa.

V článku, ktorý bol v júni uverejnený v časopise Teaching and Teacher Education, sa hovorí o tom, že „digitálni domorodci“ neexistujú. Tvrdenia o tom, že mladšia generácia sa učí rýchlejšie práve vďaka technológiám, ktorými sa od narodenia obklopuje, je vraj mýtus. Podľa niektorých obchodníkov a sociálnych teoretikov by sme mali k tejto generácii pristupovať pri vyučovaní ináč, ako sme v školstve pristupovali k starším generáciám. Vraj by táto nová generácia mala mať multimediálne vyučovanie. Autori článku tvrdia, že dôkazy o tom, že „digitálni domorodci“ sú technicky zdatnejší alebo lepší v multi-taskingu oproti staršej generácii, je výmysel obchodníkov, ktorí nás touto informáciou kŕmia už niekoľko rokov.

Táto myšlienka o technicky zdatnejšej generácie sa prvýkrát zrodila v eseji z roku 2001 pedagóga Marca Prenského, ktorý v nej tvrdil, že nová generácia je obzvlášť zručná pri spracovávaní viacerých informácií naraz a pri využívaní najnovších technológií. Podľa Prenského by sa mal vyučovací systém pre túto generáciu prispôsobiť.

V publikácii v časopise Teaching and Teacher Education písal jeden zo spoluautorov, Paul Kirschner, profesor pedagogickej psychológie na Open University v Holandsku, že sa nemôžeme prispôsobovať nejakej jednej konkrétnej skupine, aby mala špeciálne požiadavky, systém a metódu výučby. Na vyučovací proces sa treba, podľa neho, pozerať vcelku a zahrnúť do nej všetky ďalšie špeciálne skupiny a generácie študentov.

Táto myšlienka je podporená ďalším výskumom, ktorý dokazuje, že mladšia generácia nemusí mať nevyhnutne lepšie základné zručnosti v základných počítačových programoch než staršia generácia. A tiež sa ukázalo, že ospevovaný multi-tasking nie je osobitnou doménou mladých, ani efektívnym spôsobom, ako získať dobré výsledky v práci či pri štúdiu. Ak by teda myšlienka „digitálneho domorodcu“ bola len žargónom niektorých obchodníkov, učebné osnovy by sa ináč neformovali a tiež by sa zásadne nemenilo ani pracovné prostredie. Podľa odborníkov by bolo lepšie prehodnotiť definície generácií ľudí. Digitálni domorodci nemajú jedinečné intelektuálne zručnosti a schopnosti kvôli skorému kontaktu s technológiami, pretože základné ľudské poznanie sa z generácie na generáciu nemení.

Jean Twenge, profesorka psychológie na Štátnej univerzite v San Diegu, tvrdí, že kategorizácia ľudí do rôznych generácií môže byť v budúcnosti veľmi užitočná. Poukazuje iba na to, že rozdiely sú hlavne v životných cieľoch, náboženstva, užívania alkoholu a drog, dôvery v inštitúcie, inými slovami, generácie môžu mať rôzne zvyky a svetonázory, ale spôsob akým sa ľudia učia sa tak rýchlo nezmení, ani vďaka technológiám. 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

Technológie 7

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá