Image
11.8.2017 0 Comments

Odborníci potvrdili, že digitálne technológie nemajú vplyv ani na inteligenciu, ani na rýchlejší spôsob učenia sa

Obchodníci a sociálni teoretici často hovoria o novej generácii ako o „digitálnych domorodcoch“. Ide o skupinu mladých ľudí dnešnej doby vo veku do 35 rokov, ktorí sú odchovaní na technológiách a vďaka tomu sú rýchlejší v učení a inteligentnejší ako staršia generácia. Podľa všetkého však digitálne technológie nemajú vplyv ani na inteligenciu, ani na zázračne rýchlejší a efektívnejší spôsob učenia sa.

V článku, ktorý bol v júni uverejnený v časopise Teaching and Teacher Education, sa hovorí o tom, že „digitálni domorodci“ neexistujú. Tvrdenia o tom, že mladšia generácia sa učí rýchlejšie práve vďaka technológiám, ktorými sa od narodenia obklopuje, je vraj mýtus. Podľa niektorých obchodníkov a sociálnych teoretikov by sme mali k tejto generácii pristupovať pri vyučovaní ináč, ako sme v školstve pristupovali k starším generáciám. Vraj by táto nová generácia mala mať multimediálne vyučovanie. Autori článku tvrdia, že dôkazy o tom, že „digitálni domorodci“ sú technicky zdatnejší alebo lepší v multi-taskingu oproti staršej generácii, je výmysel obchodníkov, ktorí nás touto informáciou kŕmia už niekoľko rokov.

Táto myšlienka o technicky zdatnejšej generácie sa prvýkrát zrodila v eseji z roku 2001 pedagóga Marca Prenského, ktorý v nej tvrdil, že nová generácia je obzvlášť zručná pri spracovávaní viacerých informácií naraz a pri využívaní najnovších technológií. Podľa Prenského by sa mal vyučovací systém pre túto generáciu prispôsobiť.

V publikácii v časopise Teaching and Teacher Education písal jeden zo spoluautorov, Paul Kirschner, profesor pedagogickej psychológie na Open University v Holandsku, že sa nemôžeme prispôsobovať nejakej jednej konkrétnej skupine, aby mala špeciálne požiadavky, systém a metódu výučby. Na vyučovací proces sa treba, podľa neho, pozerať vcelku a zahrnúť do nej všetky ďalšie špeciálne skupiny a generácie študentov.

Táto myšlienka je podporená ďalším výskumom, ktorý dokazuje, že mladšia generácia nemusí mať nevyhnutne lepšie základné zručnosti v základných počítačových programoch než staršia generácia. A tiež sa ukázalo, že ospevovaný multi-tasking nie je osobitnou doménou mladých, ani efektívnym spôsobom, ako získať dobré výsledky v práci či pri štúdiu. Ak by teda myšlienka „digitálneho domorodcu“ bola len žargónom niektorých obchodníkov, učebné osnovy by sa ináč neformovali a tiež by sa zásadne nemenilo ani pracovné prostredie. Podľa odborníkov by bolo lepšie prehodnotiť definície generácií ľudí. Digitálni domorodci nemajú jedinečné intelektuálne zručnosti a schopnosti kvôli skorému kontaktu s technológiami, pretože základné ľudské poznanie sa z generácie na generáciu nemení.

Jean Twenge, profesorka psychológie na Štátnej univerzite v San Diegu, tvrdí, že kategorizácia ľudí do rôznych generácií môže byť v budúcnosti veľmi užitočná. Poukazuje iba na to, že rozdiely sú hlavne v životných cieľoch, náboženstva, užívania alkoholu a drog, dôvery v inštitúcie, inými slovami, generácie môžu mať rôzne zvyky a svetonázory, ale spôsob akým sa ľudia učia sa tak rýchlo nezmení, ani vďaka technológiám. 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019