Od imitátorov k inovátorom. Čína sa čoskoro môže stať svetovým technologickým lídrom

0

Pred desiatimi rokmi technologický svet považoval Čínu za obyčajného imitátora. Čínske firmy kopírovali západné produkty namiesto toho, aby rozvíjali vlastné inovatívne nápady. V poslednom období však vďaka podpore vlády, silnému rastu HDP a významným investíciám do vzdelávania došlo k zmene. Čína sa z imitátora mení na inovátora a očakáva sa, že v oblastiach, ako sú finančné technológie, biotechnológie či strojové učenie, môže nadobudnúť globálnu vedúcu úlohu.

Čo spôsobilo tento obrat? Existujú tri hlavné faktory, ktoré podporujú rast čínskych technológií. Po prvé, hospodárky rast stimuluje rozmach internetových spoločností. Čínsky internetový trh vzrástol vlani o 6,2 % a zahŕňa 731 miliónov ľudí. Pritom podľa údajov Čínskeho internetového informačného centra (China Internet Network Information Center) ich až 95,1 % pristupuje na web z mobilných zariadení. Rastúca stredná trieda povedie k zvýšeniu dopytu po inovatívnych produktoch a službách.

Druhý faktor súvisí so vzdelaním. V posledných rokoch došlo v krajine k prílivu vysoko odborne vzdelaných ľudí do oblasti vedy a techniky. Objavila sa mocná a sofistikovaná pracovná sila, ktorá môže uspokojiť dopytu po budúcich technológiách.

A po tretie nemožno opomenúť silnú podporu vlády. V Číne sa vytvoril stabilný a predvídateľný režim s podpornou regulačnou politikou. Významné vládne investície takisto napomohli prosperitu technologického sektora. Pozornosť sa venuje najmä polovodičovému priemyslu. Počítačové čipy sú hlavným objektom záujmu. Čína sa zaviazala do roku 2025 investovať 150 miliárd dolárov do domáceho polovodičového priemyslu. Vďaka tomu by mohla na pozícii dominantného hráča nahradiť USA. Silný trh s polovodičmi má pritom strategický význam, pretože Čína sa usiluje uspokojiť rastúci dopyt po smartfónoch, modernizovať svoje kritické odvetvia a minimalizovať závislosť od dovozu z USA.

Očakáva sa aj expanzia čínskych technológií v zámorí. Čínskym technologickým gigantom pri tom pomôžu fúzie a akvizície. Predpokladá sa ich rozširovanie v oblasti finančných technológií, ako sú mobilné platby, internetové pôžičky, internetové bankovníctvo, on-line správa majetku, poisťovanie a pod.

Najviac zastúpené v zámorí sú tri najväčšie čínske internetové spoločnosti - Baidu, Alibaba a Tencent. Služba Ant Financial patriaca spoločnosti Alibaba expanduje do juhovýchodnej Ázie, Indie a Kórey a má uzavretú dohodu aj s americkou firmou MoneyGram International. Tencent, ktorý vlastní aplikáciu WeChat, použiteľnú na všetko od zasielania správ až po platby, investoval do spoločnosti SnapChat. Baidou sa zasa v zámorí zameriava na strojové učenie a umelú inteligenciu.

Ďalšia oblasť, ktorá v Číne zažíva rozmach, sú biotechnológie a farmaceutické technológie. Zahraniční investori sa aktívne snažia investovať do sľubných čínskych biotechnologických spoločností a vláda podporuje inovácie prostredníctvom stimulov, ako sú napríklad regionálne biotechnologické zóny.

Napriek tomu všetkému čínske súdne, legislatívne a regulačné systémy sú stále ďaleko od dokonalosti. Na ťažkosti narážajú najmä menšie spoločnosti a startupy. Ide najmä o roztrieštený regulačný systém, problémy pri získavaní licencií na prevádzku a zamestnávaní osôb mimo ich domovských regiónov. Čínska vláda by mala podniknúť kroky na zvýšenie pružnosti svojho trhu práce. Krajina má špičkových inžinierov a manažérov, uvoľnenie pracovných obmedzení by jej pomohlo v konkurenčnom zápase v oblasti technológií.

Zdroj: Forbes

Redakcia

Všetky autorove články
Čína technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať