Oculus Rift prináša zatiaľ najlepšie spracovanie virtuálnej reality v hrách

0

Ďalší zaujímavý produkt, ktorý začína na serveri Kickstarter, je Oculus Rift. Ide o zariadenie určené špeciálne na hry, ktoré okamžite reaguje na pohyby hlavy, pričom vnútorné displeje sprostredkujú virtuálny zážitok. Projekt potreboval na rozbehnutie 250 000 dolárov, no nazbieranie tejto sumy netrvalo ani deň, po 28 dňoch sa dodnes vyzbieralo 1 054 645 dolárov. Podľa vyjadrenia autorov Oculus Rift „posúva hranie 3D hier na ďalšiu úroveň" . Chválami nešetria herné magazíny, ktorých redaktori vyskúšali zariadenie na E3 v Los Angeles, ale ani vývojári hier.

oculus_rift.jpg

„To, čo som teraz videl, úprimne povedané, je to najlepšie demo virtuálnej reality, s akým som sa doteraz stretol," povedal herný vývojár John Carmack z id Software.

Headsety, ktoré úplne vtiahnu hráča do virtuálnej reality, sa vyvíjali už v 90. rokoch, no v tom čase ešte technológie neboli na dostatočnej úrovni, hráči sa sťažovali na bolesti hlavy, navyše zariadenia boli aj veľmi drahé. V čom je Oculus Rift iný? Jeho zorné pole je 110 stupňov diagonálne, čo eliminuje účinok „tunelového videnia" niektorých displejov s menšími obrazovkami. Navyše sledovací systém má ultranízku latenciu, čo zabraňuje nevoľnosti vznikajúcej v prípade, že obraz mierne zaostáva za pohybom hlavy.

Oculus Rift SDK bude podporovať hry s enginom Unreal a Unity, takže by bolo možné používať tento stereoskopický headset pri širokej škále hier.

Zatiaľ nevedno, kedy sa hotový produkt dostane na trh, ale intenzívny záujem herných vývojárov mu dáva šance na väčší úspech, ako mali niektoré podobné projekty v minulosti.

Pre záujemcov uvádzame niekoľko technických parametrov prototypu (pri konečnom produkte môžu byť odlišné).

Sledovanie pohybu hlavy: 6 stupňov voľnosti, ultranízka latencia
Zorné pole: 110° diagonálne / 90° horizontálne
Rozlíšenie: 1280 × 800 (640 × 800 pre každé oko)
Vstupy: DVI/HDMI a USB
Platformy: PC a mobilné zariadenia
Hmotnosť: 0,22 kg

Zdroj: arstechnica.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať