Image
16.8.2018 0 Comments

Ochráňte svoje zdravie pred škodlivým látkam vo vzduchu s novým CAT S61

Kvalita ovzdušia je často rozoberanou témou. Nielen doma, ale najmä pri práci, v ktorej trávime veľkú časť dňa, by sme sa mali chrániť pred škodlivými látkami, ktoré sa z času na čas vo vzduchu objavia. A práve preto je nová vlajková loď CAT S61 vybavená technológiou monitorovania kvality vzduchu v interiéri, ktorá vám pomôže žiť a pracovať každý deň inteligentnejšie a bezpečnejšie.

Vstavaný snímač kvality vzduchu a úplne nová aplikácia Air vás okamžite informujú o tom, keď okolité ovzdušie zasiahli nezdravé prvky (alebo aj tzv. VOC) zvýšenej úrovni. Vďaka tejto hardvérovo-softvérovej kombinácii tak budete presne vedieť, kedy je vaše zdravie ohrozené, aby ste sa mohli včas a dostatočne chrániť.

Čo sú to VOC?
VOC označuje prchavú organickú zlúčeninu. Obsahuje typ látok, ktoré znečisťujú ovzdušie a s najväčšou pravdepodobnosťou ich nájdete vo vnútri domácností a budov, kde je slabé vetranie. Koncentrácie VOC sú totiž viac ako päťkrát vyššie v interiéri, ako sú vonku. Výraz "VOC" zahŕňa rad chemikálií a iných látok, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v bežných výrobkoch pre domácnosť a stavebníctvo.

Keďže budovy sú stále energeticky efektívnejšie a vzduchotesnejšie a nové stavebné výrobky sú nepretržite nasadzované, úroveň VOC v interiéroch sa zvyšuje. Dôsledkom toho je znečistenie ovzdušia v interiéri a jeho vplyv na zdravie obyvateľov či pracovníkov. Tieto organické zlúčeniny sa do ovzdušia dostávajú z bežne používaných výrobkov pri práci či v domácnosti, ako napríklad:

  • Farby
  • Rozpúšťadlá
  • Lepidlá
  • Koberce
  • Podlaha
  • Bytové zariadenie
  • Kozmetika
  • Čistiace prostriedky

VOC sa do ovzdušia však môžu dostať aj prostredníctvom iných činností, ako napríklad fajčenie. Takéto látky znečisťujúce ovzdušie nemusia zmiznúť, keď prestanete používať zdrojový produkt. Môžu zostať dlho po dokončení práce, takže nie je nezvyčajné, že nové stavby a renovácie budú vykazovať veľmi vysoké hladiny VOC aj počas ďalších mesiacov.

Ako môžu VOC ohroziť zdravie?
Napríklad, po maľovaní je čerstvý náter cítiť pomerne dlho. Ak sa v takomto prostredí budete pohybovať dlhšie, môžeme už hovoriť o expozícii VOC. Znečisťujúce látky môžu spôsobiť príznaky, ako sú bolesti hlavy, respiračné problémy, podráždenie očí, kože, nosa a hrdla a pocity závratov a nevoľnosti - a majú škodlivý vplyv na vaše kognitívne schopnosti, pohodlie a celkovú pohodu.

Kto je ohrozený vnútornými VOC?
Nezdravé úrovne VOC môžu postihnúť každého, kto pracuje v tesnej blízkosti so zdrojmi znečistenia vzduchu v uzavretých priestoroch. Napríklad inštalatéri, obkladači, montéri kobercov, maliari, dekoratéri, tesári, elektrikári a ďalší odborníci v stavebníctve. Okrem nich sa to týka tiež nábytkárov, obchodníkov či domácností; skrátka kohokoľvek, kto používa výrobky ako domáce čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu, sviečky a rozpúšťadlá.

Ako môže pomôcť monitor kvality vzduchu S61?
CAT S61 je prvý smartfón svojho druhu, ktorý je vybavený integrovanou technológiou monitorovania VOC. Je to vnútorný monitor kvality vzduchu vo vrecku, ktorý vďaka vstavanému snímaču kvality vzduchu je naprogramovaný tak, aby vedel zmerať úroveň takmer všetkých „bežne dostupných“ VOC. Okrem sledovania znečisťujúcich látok v ovzduší v interiéri CAT S61 upozorňuje používateľov, keď VOC v miestnosti dosahujú nezdravé úrovne. S lepším pochopením kvality vzduchu v interiéroch je pre používateľov jednoduchšie podniknúť kroky na obmedzenie ich vystavenia.

Aplikácia CAT S61 Air môže tiež merať vnútornú teplotu a vlhkosť, ktorá je užitočná pre maliarov, dekoratérov a každého, kto potrebuje zistiť úroveň vlhkosti miestnosti.

Treba poznamenať, že monitor kvality vzduchu v budove nie je nástrojom na kontrolu, či je oblasť bezpečná (nie je schopná odhaliť jednotlivé plynné pary ako dym, azbest, oxid uhoľnatý, oxid uhličitý alebo iné škodlivé častice a plyny) - jednoducho hlási úroveň VOC v okolitom ovzduší.

Pomocou funkcií grafu aplikácie môžete však sledovať, ako sa VOC okolo vás menia počas dňa. S historickými údajmi, ktoré majú až týždenný archív, je jednoduché odhaliť vzory a akékoľvek konzistentné obdobia expozície, ktorým sa je potrebné vyhnúť.

Ako môžem znížiť vystavenie VOC?
Akonáhle vás váš smartfón CAT S61 upozorní na nezdravé prostredie kvality ovzdušia v interiéri, najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom zníženia expozície je vyjsť von a urobiť si prestávku. Správna ventilácia miestnosti je tiež kľúčová: buď mechanicky prostredníctvom klimatizácie alebo ventilátora, alebo len otvorením okien a dverí.

Zobrazit Galériu
Autor: TAILOR I PR

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Canon PowerShot SX70 HS: 65-násobný optický zoom so vzhľadom a ergonómiou digitálnej zrkadlovky v kompaktnom prevedení

21.09.2018 00:00

Canon predstavil svoj nový bridge fotoaparát – PowerShot SX70 HS. Najnovší model so 65-násobným optickým zoomom (rozsah ohniskových vzdialeností 21 až 1 365 mm) využíva špičkové technológie, vďaka kto ...

Tlačové správy

CZ: Nová limitovaná edícia periferií SteelSeries v duchu populárneho CS:GO skinu HOWL

20.09.2018 15:55

Společnost SteelSeries, přední světový výrobce herních periferií, uvádí ve spolupráci s herním vývojářem Valve na trh limitovanou edici myší Rival 310 a podložek pod myš QcK+ se speciálním designem mo ...

Tlačové správy

Zyxel ponúka základnú správu sietí cez cloud za 0 Kč ročne

20.09.2018 15:44

Spoločnosť Zyxel Communications dnes predstavila bezplatnú licenciu pre svoju podnikovú platformu Nebula. Táto novinka výrazne zjednodušuje prechod malých organizácií na správu sietí pomocou cloudu. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button