PC REVUE
Image
25.10.2017 3 Comments

Obrovský magnetický štít by mohol ochrániť IT na Zemi pred slnečnými erupciami

V dnešnom modernom svete je ľudská činnosť veľmi závislá od elektrickej infraštruktúry. Ak dôjde k poruche na elektrických sieťach, naše klimatizačné systémy sa vypnú, počítače prestanú fungovať a všetky elektronické formy obchodu a komunikácie sa zastavia. Navyše v 21. storočí sme čoraz závislejší od infraštruktúry, ktorá sa nachádza na nízkej obežnej dráhe (Low Earth Orbit – LEO).

Okrem mnohých telekomunikačných satelitov, ktoré sú v súčasnosti vo vesmíre, je tu aj Medzinárodná kozmická stanica a flotila satelitov GPS. Preto sa slnečná aktivita považuje za potenciálne nebezpečenstvo, ktorého zmiernenie patrí medzi priority.

So zámerom vyriešiť tento problém tím vedcov z Harvardovej univerzity nedávno vydal štúdiu, ktorá navrhuje odvážny postup – umiestniť na obežnú dráhu obrovský magnetický štít. Štúdia, ktorej autormi sú Manasavi Lingam a Abraham Loeb z Harvard Smithsonian Center for Astrophysicist (CfA), sa nedávno objavila na internete pod názvom Účinky a stratégia zmierňovania následkov slnečných erupcií.

Ako vysvetľujú vedci, solárne erupcie predstavujú v dnešnom svete mimoriadne vážne riziko. Tento jav spôsobuje starosti už viac ako 150 rokov. V roku 1859 sa totiž odohrala známa Carringtonova udalosť. Zem vtedy zasiahla veľmi silná geomagnetická solárna búrka, vtedajšej civilizácii však nespôsobila veľké škody. No odvtedy sa štúdiu slnečnej aktivity venuje veľká pozornosť. A vďaka pokroku v oblasti astronómie a prieskumu vesmíru sa nazbieralo veľa poznatkov o javoch známych ako „kozmické počasie“. Zároveň sa pre zvýšenú závislosť od elektrickej energie a vesmírnej infraštruktúry stávame aj zraniteľnejšími extrémnymi kozmickými udalosťami.

Odhaduje sa, že dnes by Carringtonova udalosť spôsobila celosvetové škody na elektrických rozvodoch, satelitnej komunikácii a globálnych dodávateľských reťazcoch. Kumulatívne celosvetové hospodárske straty by podľa správy Rady pre vesmírne štúdie z roku 2009 predstavovali 10 biliónov dolárov a zotavenie by trvalo niekoľko rokov. A napriek tomu sa podľa Loeba tejto hrozbe venuje oveľa menšia pozornosť ako iným hrozbám z vesmíru, napríklad asteroidom. Tie kedysi vyhubili dinosaury, no slnečné erupcie majú malý biologický dosah, vplývajú skôr na technológie.

„Pred sto rokmi tu nebolo veľa technologickej infraštruktúry, technológia však rastie exponenciálne, a tak budúca škoda bude neporovnateľná s minulosťou,“ povedal Loeb. Preto Lingham a Loeb vyvinuli jednoduchý matematický model na posúdenie ekonomických strát spôsobených slnečnou aktivitou v priebehu času. Model zvažuje rastúce riziko poškodenia technologickej infraštruktúry založené na dvoch faktoroch: na skutočnosti, že energia slnečných erupcií sa časom zvyšuje, a to v spojitosti s exponenciálnym rastom technológií. V dlhšom časovom horizonte sa zriedkavé typy veľmi silných slnečných erupcií stanú oveľa pravdepodobnejšími.

„Predpokladáme, že v priebehu asi 150 rokov nastane udalosť, ktorá spôsobí škodu porovnateľnú so súčasným americkým HDP vo výške asi 20 biliónov dolárov,“ vysvetľuje Loeb, „a škoda sa v neskorších obdobiach exponenciálne zvýši.“

Na riešenie tohto narastajúceho rizika Lingham a Loeb zvažujú možnosť umiestnenia magnetického štítu medzi Zemou a Slnkom. Ten by bol schopný odkloniť nabité častice a vytvoriť umelý oblúk okolo Zeme. Chránil by teda Zem podobným spôsobom, ako to už robí jej magnetické pole, ibaže by mal väčší účinok.

Lingham a Loeb tvrdia, že takýto štít je technicky uskutočniteľný z hľadiska jeho základných fyzikálnych parametrov. Loeb uviedol, že by mohol byť postavený ešte pred koncom tohto storočia, a to za zlomok nákladov v porovnaní so škodami, ktoré by vznikli vplyvom extrémnej solárnej erupcie. Odhaduje, že náklady na vynesenie potrebnej infraštruktúry s hmotnosťou okolo 100 000 ton budú pravdepodobne rádovo 100 miliárd dolárov.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Video: Húf nanobotov v tvare červíka dokáže liečiť oko zvnútra

19.11.2018 00:15

Predstava toho, že do oka lezie červík, je odpudivý. A teraz si predstavte, že vám doň lekári vložia celú takúto pohybujúcu sa skupinu červíkov. Našťastie, nie sú to hocijaké červy, ale miniatúrne rob ...

Výskum

Vedci predstavili nový 10-minútový test „inteligencie“

09.11.2018 00:10

Psychológovia vyvinuli nový 10-minútový test, o ktorom tvrdia, že je vynikajúcim hodnotením „fluidnej inteligencie“. Ide o prácu vedcov z Kalifornskej univerzity v Riverside a Irvine a má názov Univer ...

Výskum

BrainNet umožnil trom ľuďom komunikovať pomocou mozgových vĺn a zahrať si Tetris

22.10.2018 00:10

Tím zložený z výskumníkov z Washingtonskej univerzity a univerzity Carnegie Mellon vyvinul systém BrainNet, ktorý umožňuje vzájomnú komunikáciu troch ľudí pomocou mozgových vĺn. Dokument opisujúci sys ...

q

3 Comments

 1. Dnes väčšina uvážlivých ľudí vie reakcia na: Obrovský magnetický štít by mohol ochrániť IT na Zemi pred slnečnými erupciami
  25.10.2017 10:10
  Nič nové medzi slnkom a zemou, zvažovanie možnosti umiestnenia magnetického štítu medzi Zemou a Slnkom bolo súčasťou rôznych zvláštnych projektov. Systém by bol schopný odkloniť nabité častice a vytvoriť umelý oblúk okolo Zeme. Manipuloval by teda Zem podobným spôsobom, ako to už robí jej magnetické pole, ibaže by mal väčší účinok, v zmysle zámeru systému. Manipulácia biosféry technickými prostriedkami umiestnenými vo vesmírnom priestore za účelom vytýčených viacúrovňových cieľov s rôznym stupňom utajenia a uvolnenia komunikačných konštruktorov a deštruktorov štrukturálnych rozhraní biosféry (a jej konštrukčných prvkov ako je magnetosféra a rôzne iné silové polia vrátane nosného pola sily) bola už nie raz predmetom rôznych "troyských akcií". Uveďme si nejaký príklad. Systém 12 družíc podpory kontingentu "pracovníkov z O**** E***** životných podmienok" (nevyhovujúca základná frekvencia zemského elektromagnetického pola). Pôsobenie bolo ukončené bezpečnostným opatrením v rámci akcie "čisté nebo nad zemou". Bezpečnostné zložky disponovali vysoko modernou detekčnou technológiou PRF (P************** Range Finding), dovoľujúcou spoľahlivo sledovať pohyb aj veľmi malých predmetov v hlbinách oceánov a iných priestoroch. Ak sa zakladá táto informácia na pravde, môžeme očakávať mnohé zmeny a dúfajme, že v dobrom smere.

  Napríklad mnohé koordináty anomálií počasia sú zrejme prejavom čohosi viacej významnejšieho, a to rastúcou geotermálnou a geotektonickou aktivitou vo veľkých hĺbkach Zeme. Podľa údajov pochádzajúcich z pracovných porád vzájomnej spolupráce v etickom jednaní, dochádza od roku 1995 k zjavnému odkláňaniu zemskej osy a posunu globálnych pólov (miest polárneho prieniku zemskej osy) od normálnej polohy približne o 22-26 cm za každých 14 mesiacov a odklon sa naďalej zvyšuje. Existenciu anomálneho chovania geomagnetického pola v arktickej oblasti a v južnom Atlantiku zistila aj dánska družica Orsted. Dánski vedci ústami Nilsa Olsena hovoria o nebezpečenstve pomerne rýchlej zmeny polohy zemskej osy a pripisujú prebiehajúce rotačné dislokácie geomagnetického pola zmene situácie v zemskom jadre. Príčiny odkláňania sú stále záhadné. Môže to byť zmena ťažiska Zeme, zmena osy gravitačného pola vyvolaná aktivizáciou jadrovej fúzie v jadre, ale svojím vplyvom sa môžu podieľať aj zvýšené emisie niektorých druhou energie vyžarovaného Slnkom, môže to byť aj dôsledok pochybných ************* *********** experimentov, ktoré otvorili obrovskú dislokáciu na morskom dne v Pacifiku. Od vtedy už boli vykonané systémové opatrenia v rámci projektu "čistá záplata".
  Reagovať
  • RE: Dnes väčšina uvážlivých ľudí vie reakcia na: Dnes väčšina uvážlivých ľudí vie
   25.10.2017 10:10
   Ty nie si "uvážlivý" človek ani náhodou.
   Reagovať
   • Inštruktor a Inštruktorka reakcia na: RE: Dnes väčšina uvážlivých ľudí vie
    25.10.2017 16:10
    Čírosť a jasnosť poznávania mysle. Čírosť a jasnosť poznávania umenia. Myseľ, základnou vlastnosťou mysle je čírosť a jasnosť poznávania.

    Veci také aké sú. Dôležitým bodom prítomného umenia účasti jasnosti, je priznanie zásad v srdci. Prenesene, priznanie zásad v srdci, znamená, premennú hladinnosť tíšin a javiská rozoznávania, celú cestu plavby k hladine vynorenia sa. Tieto cesty plavby sa nazývajú zásady v srdci priznania sa prítomného umenia účasti jasnosti. Ak sú zásady v srdci jarné, každé hľadisko prítomnej jasnosti v našej účasti bude tiež jarné či svieže, keďže také srdce maľuje postupnosti. Práve to je príčina, že hľadíme na hladené srdce, ako na má dnom.

    Keď je taká účasť prítomná umením priznania zásad v srdci, je to skutočne iné, ako keď je taká účasť neprítomná umením priznania zásad v srdci. Keď tá účasť prítomná umením priznania zásad v srdci koná slovesnosti v súlade s udalosťami kedy vtedy či kde tam, a s predstaviteľmi dohodnutia sa, urovnať, ustúpiť, premaľovať, dohodnúť kompromis odmaskovania vyrovnania sa, a keď je vhladná so sebou v bežnej prítomnosti zmyslu, taká koná dôvedne - čarom odlišne od takej tej účasti síce rozhodnej, však neprítomnej umením priznania zásad v srdci. Aj keď taká účasť môže byť rozhodná a statočná, je účastná chyby, pýchy, a domýšľavosti. Neúčastná tak ako by mala byť v svojej prítomnosti nechania vecí slávnostne byť súladnými, odčarovaním prekážok k vyčisteniu šmúh pýchy a domýšľavosti kvasiacich účasťou. Tieto body, toto telo je taká záležitosť sveta, ako svet vo všeobecnosti je. Musí byť zapojená so svetom, pojená prijatím súladností s takými ľuďmi, na takých miestach, a za takých okolností či príležitostí. Avšak, keď musíme konať prijatie súladností, nemôžeme tak činiť z dôvodu strachu, že zanechávame svoju rozhodnosť, totižto, je to záležitosť píšenia sa v každom prípade, a nemôže byť tak nápomocná, ale má len účinok na naše sprítomnenie a sprítomnenie iných, v oboch účastiach, keď sme rozhodný a keď konáme prijatie súladností v súlade s dianím či zjavom.

    Keď taká účasť prítomná umením priznania zásad v srdci zhliada príhodnosť, v súlade s vysvetlením, účasť činí prijatie súladností vtedy, keď sa má s takými rozlíšeniami, miestami, a dianím či zjavom, ktoré sa stávajú z času na čas. Ale, keď je táto potreba prešlá, účasť sa vracia k svojej rozhodnosti bez ťažkostí nútenia sa. Je tomu tak dôvodne, zjavnosť Umenia, už maľuje srdcom, takže účasť nevlastní ťažkosti, ani v konaní prijatia súladností, ani keď nasleduje sprítomnenie odovzdania rozhodne tak, ako účasti zvykom svedčí.
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button