PC REVUE
Image
7.4.2017 0 Comments

Obrovské drony prepravia tovar cez oceán až o polovicu lacnejšie

Kalifornský startup Natilus sa snaží o vytvorenie obrovského dronu, ktorý bude schopný prenášať cez oceán obrovské náklady, a to dokonca lacnejšie a rýchlejšie ako lodné spoločnosti.

Desaťmetrový prototyp dronu by mohol svoj prvý let absolvovať už tento rok. Ak všetko pôjde podľa plánu, už v roku 2019 by chceli do prevádzky uviesť 26-metrový dron, ktorého letecká trasa by smerovala z Los Angeles na Havaj. Najoptimistickejšie odhady hovoria o dokonca 40-metrovom drone, ktorého nákladná kapacita by zvládla prepravu až 90 ton nákladu.

Vďaka uhlíkovým vláknam, z ktorých je tento dron vyrobený, získal veľmi užitočné vlastnosti. Materiál umožňuje prístroju vzlietnúť aj z vody, problém mu nerobí ani absencia pristávacieho podvozka a nie sú potrebné ani dlhé pristávacie dráhy. To umožňuje dronu pristáť blízko prístavu, kde bez nutnosti zakotvenia možno náklad naložiť len za pomoci žeriava.

Tento obojživelník by mal letieť pomalšie ako nakladné lietadlá, vďaka čomu sa znížia palivové náklady približne o polovicu.

Na porovnanie, odoslanie 90-tonového nákladu dronom z Los Angeles do Šanghaja, ktoré by trvalo okolo 30 hodín, by spoločnosť stálo 130 000 dolárov, zatiaľ čo odoslanie rovnakého nákladu Boeingom 747 by trvalo síce 11 hodín, ale spoločnosť by to finančne vyšlo na 260 000 dolárov.

Vývojári Natilusu dúfajú, že svoj prototyp predajú doručovateľským spoločnostiam ako FedEx, UPS a podobne. Predpokladá sa však, že taký malý startup nezvládne konštrukčne splniť svoje predstavy, a preto jednou z možností ostáva spojiť sa s väčšou leteckou spoločnosťou.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Zaujímavé riešenia z AT&T Hackathonu v Košiciach

05.11.2018 00:15

Hackathon je nepretržitý maratón spravidla v trvaní 24 hodín na ktorom tímy programátorov a hardvérových špecialistov premieňajú kávu a energetické nápoje na programový kód a hardvérové návrhy. V kniž ...

Startupy

V Košiciach dostanú príležitosť inovatívne nápady. Registrácia na IT Innovation Boot Camp je už spustená

26.09.2018 00:02

Študenti, start-upisti aj nadšenci pre IT dostanú šancu predstaviť svoj projekt na prvom ročníku IT Innovation Boot Camp, ktorý organizuje spoločnosť T-Systems Slovakia v spolupráci s UVP TECHNICOM a ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button