Image
7.4.2017 0 Comments

Obrovské drony prepravia tovar cez oceán až o polovicu lacnejšie

Kalifornský startup Natilus sa snaží o vytvorenie obrovského dronu, ktorý bude schopný prenášať cez oceán obrovské náklady, a to dokonca lacnejšie a rýchlejšie ako lodné spoločnosti.

Desaťmetrový prototyp dronu by mohol svoj prvý let absolvovať už tento rok. Ak všetko pôjde podľa plánu, už v roku 2019 by chceli do prevádzky uviesť 26-metrový dron, ktorého letecká trasa by smerovala z Los Angeles na Havaj. Najoptimistickejšie odhady hovoria o dokonca 40-metrovom drone, ktorého nákladná kapacita by zvládla prepravu až 90 ton nákladu.

Vďaka uhlíkovým vláknam, z ktorých je tento dron vyrobený, získal veľmi užitočné vlastnosti. Materiál umožňuje prístroju vzlietnúť aj z vody, problém mu nerobí ani absencia pristávacieho podvozka a nie sú potrebné ani dlhé pristávacie dráhy. To umožňuje dronu pristáť blízko prístavu, kde bez nutnosti zakotvenia možno náklad naložiť len za pomoci žeriava.

Tento obojživelník by mal letieť pomalšie ako nakladné lietadlá, vďaka čomu sa znížia palivové náklady približne o polovicu.

Na porovnanie, odoslanie 90-tonového nákladu dronom z Los Angeles do Šanghaja, ktoré by trvalo okolo 30 hodín, by spoločnosť stálo 130 000 dolárov, zatiaľ čo odoslanie rovnakého nákladu Boeingom 747 by trvalo síce 11 hodín, ale spoločnosť by to finančne vyšlo na 260 000 dolárov.

Vývojári Natilusu dúfajú, že svoj prototyp predajú doručovateľským spoločnostiam ako FedEx, UPS a podobne. Predpokladá sa však, že taký malý startup nezvládne konštrukčne splniť svoje predstavy, a preto jednou z možností ostáva spojiť sa s väčšou leteckou spoločnosťou.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Slováci sa dostali na mapu TOP európskych startupov

30.09.2019 00:00

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim úmrtnosť v prípade infarktu, zástavy srdca a mozgovej príhody je doba medzi nástupom príznakov a liečbou. Cieľom slovenského tímu zo startupu STEMI Global je urýchlenie ...

Startupy

Startup chce 3D tlačou vyrábať pilulky „na mieru“. Pacient by užil len jednu denne

29.07.2019 00:15

Plastové organizéry na lieky sa môžu stať čoskoro minulosťou. Farmaceutický startup Multiply Labs, ktorý založil Fred Parietti, totiž pracuje na technológii umožňujúcej 3D tlač jedinej tabletky denne ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019