Image
2.11.2016 0 Comments

Obrí vysávač na filtrovanie znečisteného ovzdušia zbaví mestá smogu

Holandskí vynálezcovia vyvíjajú čistiaci systém určený na zachytenie drobných toxických častíc z okolitej atmosféry.

„Ide o veľký priemyselný filter, dlhý asi 8 metrov, vyrobený z ocele a umiestnený v podstate na streche budovy, ktorý by fungoval ako veľký vysávač,“ vysvetľuje Henk Boersen, hovorca spoločnosti Envinity Group, ktorá predstavila systém v Amsterdame.

Systém je schopný nasávať vzduch z okruhu 300 metrov a až 7 kilometrov smerom nahor. Mohol by prečistiť asi 800-tisíc kubických metrov vzduchu za hodinu, pričom by vyfiltroval 100 % jemných častíc a  95 % ultrajemných častíc.

Jemné častice sa dostávajú do vzduchu emisiami z horiaceho dreva a iných palív, ako aj z priemyselného spaľovania a majú nepriaznivé účinky na zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 % obyvateľov EÚ je vystavených účinkom týchto častíc, ktoré môžu byť karcinogénne.

Ultrajemné častice sú uvoľňované emisiami z automobilov a lietadiel a môžu viesť k poškodeniu nervového systému vrátane mozgových buniek a spôsobiť infekcie.

Ďalší systém na čistenie vzduchu, nazvaný Smog Free Tower, inštalovala spoločnosť Envinity v septembri v Pekingu. Ten použitím patentovanej bezozónovej iónovej technológie očistí okolo 30 000 kubických metrov vzduchu za hodinu a odstráni z neho 75 % škodlivých častíc.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

Technológie

DJI RoboMaster S1 je programovateľný robotický tank vybavený umelou inteligenciou

13.06.2019 00:00

Výrobca dronov DJI urobil odvážny krok do oblasti vzdelávacích technológií. Predstavil svoj prvý pozemný robot RoboMaster S1, ktorý pripomína miniatúrny tank. Jeho úlohou je ukázať novým používateľom ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button