Image
2.11.2016 0 Comments

Obrí vysávač na filtrovanie znečisteného ovzdušia zbaví mestá smogu

Holandskí vynálezcovia vyvíjajú čistiaci systém určený na zachytenie drobných toxických častíc z okolitej atmosféry.

„Ide o veľký priemyselný filter, dlhý asi 8 metrov, vyrobený z ocele a umiestnený v podstate na streche budovy, ktorý by fungoval ako veľký vysávač,“ vysvetľuje Henk Boersen, hovorca spoločnosti Envinity Group, ktorá predstavila systém v Amsterdame.

Systém je schopný nasávať vzduch z okruhu 300 metrov a až 7 kilometrov smerom nahor. Mohol by prečistiť asi 800-tisíc kubických metrov vzduchu za hodinu, pričom by vyfiltroval 100 % jemných častíc a  95 % ultrajemných častíc.

Jemné častice sa dostávajú do vzduchu emisiami z horiaceho dreva a iných palív, ako aj z priemyselného spaľovania a majú nepriaznivé účinky na zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 % obyvateľov EÚ je vystavených účinkom týchto častíc, ktoré môžu byť karcinogénne.

Ultrajemné častice sú uvoľňované emisiami z automobilov a lietadiel a môžu viesť k poškodeniu nervového systému vrátane mozgových buniek a spôsobiť infekcie.

Ďalší systém na čistenie vzduchu, nazvaný Smog Free Tower, inštalovala spoločnosť Envinity v septembri v Pekingu. Ten použitím patentovanej bezozónovej iónovej technológie očistí okolo 30 000 kubických metrov vzduchu za hodinu a odstráni z neho 75 % škodlivých častíc.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 PRO v predaji | EISA Award

16.08.2019 10:20

HONOR, globálna značka smartfónov, dnes spustila predaje modelu HONOR 20 Pro. Modelzískal od ExpertImaging and Sound Association (EISA) ocenenie „EISA Lifestyle Smartphone 2019–2020“ zavynikaj ...

Technológie

Cesta developera: Od pevných diskov po DevOps

15.08.2019 00:01

Špeciálny projekt K článku ma inšpirovala reč Johna Romera na konferencii WeAreDevelopers. John je jedným zo zakladateľov firmy id Software, ktorá stojí za vývojom populárnych počítačových hier, ako ...

Technológie

Systém Dentis pomáha zubárom byť efektívnejším

09.08.2019 00:10

Špeciálny projekt Aj slovenský softvér vie preraziť a konkurovať tým zabehnutým. Príkladom nie je len Eset, či Sygic, ale i  špeciálny softvér určený pre zubných lekárov a kliniky – Dentis.  Ten v je ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá