Obojsmerná nabíjačka elektromobilu Nissan Leaf umožní napájať domácnosť z jeho batérie

Technológie
0

Japonská automobilka Nissan a jedna z najväčších energetických spoločností v Európe Enel Group podpísali dohodu o zaujímavom pilotnom projekte, ktorý je prvý svojho druhu. Umožní totiž využívať elektrické vozidlá ako záložný zdroj elektrickej energie.

Vďaka technológii nazvanej Vehicle to Grid (V2G) sa elektromobil premení na pojazdnú zásobáreň energie. Japonská automobilka je výrobcom celosvetovo najpredávanejšieho elektromobilu Nissan Leaf.

Pomocou špeciálnej obojsmernej nabíjačky, ktorú automobilka ukázala minulý týždeň v Paríži na 21. konferencii OSN o klimatických zmenách, možno tieto vozidlá dobíjať, ale aj využívať energiu z ich batérie pri chode domácnosti, a to napríklad v špičke, keď je tarifa za odber zo siete najvyššia. Prebytočnú energiu možno dokonca vrátiť do siete a získať tak peniaze do rodinného rozpočtu. Systém V2G poskytne prevádzkovateľom sietí väčšiu flexibilitu a lepšiu stabilitu.

„Domnievame sa, že integrácia s elektrickými vozidlami bude tvoriť základný kameň budúcnosti elektrického systému. Implementácia technológie Vehicle-to-Grid umožní majiteľom elektromobilov ukladať zelenú energiu a uvoľniť ju späť do siete," povedal Ernesto Ciorra, riaditeľ spoločnosti Enel zodpovedný za inovácie.

Pilotný projekt V2G sa začne v Dánsku a neskôr sa rozšíri aj do Nemecka a Holandska.

Zdroj: forbes.com
telegraph.co.uk

automobilka nissan bateria

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať