Image
15.11.2017 3 Comments

Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti

Svet sa v súčasnosti presúva od fosílnych palív k obnoviteľnej energii, ale skupina vedcov z Výskumného inštitútu pre prírodné zdroje (Natural Resources Research Institute – NRRI), ktorý je súčasťou University of Minnesota Duluth, prišla s novým materiálom, ktorý funguje ako obnoviteľná náhrada uhlia.

„Instantné uhlie“ je biopalivo, ktoré ponúka vysokú energetickú účinnosť bez obvyklých škodlivých vedľajších účinkov (hĺbková ťažba, znečistenie ovzdušia spôsobené spaľovaním a uvoľňovaním nečistôt). Navyše sa nemusí vytvárať celé veky pod zemou, ale sa dá vyrobiť z poľnohospodárskeho odpadu vrátane dreva a rastlín. Potenciálne teda ide o nevyčerpateľný zdroj materiálu.

„Keď sa zamyslíme nad tým, ako matka príroda vyrobila fosílne uhlie, chcelo to čas, tlak a teplo,“ hovorí Tim Hagen z tímu NRRI. „My robíme tie isté procesy, ale namiesto miliónov rokov to robíme len niekoľko hodín, a pretože minerály sa nedostanú do zmesi, nemáme tu tieto potenciálne znečisťujúce látky.“

Jednotka BTU (British Thermal Unit) je ukazovateľom skladovanej energie: jedna libra (0,45 kg) klasického uhlia má 12 500 BTU, zatiaľ čo toto nové biopalivo ponúka 8000 až 9500 BTU na libru. Iný variant, známy ako energetické bahno, môže dosiahnuť ešte vyššie hodnoty.

Brikety tohto biopaliva sa vyrábajú spôsobom podobným praženiu kávy. Sušená surová biomasa sa zahreje na 249 °C v atmosfére s nízkym obsahom kyslíka. Technicky je tento proces známy ako torefakcia.

„Možno máte radi len zľahka opraženú kávu, tá nie je taká koncentrovaná... alebo ju môžete pražiť dlhšie a získať tmavú praženú kávu. My môžeme robiť to isté,“ vysvetľuje výskumník NRRI Don Fosnacht.

Energetické bahno sa zasa vyrába pomocou alternatívneho systému, podobného tlakovému hrncu. Proces sa nazýva hydrotermálna karbonizácia a vynecháva sa v ňom fáza sušenia. Týmito dvoma technológiami vyrába Renewable Energy Lab 4 až 6 ton biopalív denne.

Potrvá nejaký čas, kým sa „instantné uhlie“ pripraví na komerčné využitie, ale mohlo by obmedziť emisie z tepelných elektrární a znížiť našu závislosť od ťažby uhlia na výrobu ocele a iných výrobkov zo železa. Zároveň by sa tak využil prírodný odpad z rastlín a stromov. Navyše sa tieto materiály ľahko prepravujú, odpudzujú vodu a nerozkladajú sa.

Renewable Energy Lab teraz hľadá obchodných partnerov, ktorí mu pomôžu zintenzívniť proces tvorby uhoľných náhrad.

Zdroj: Sciencealert 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

3 Comments

 1. Drevene uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  18.11.2017 22:11
  suhlas, je to drevene uhlie. Pri spaleni sa vytvori rovnake mnozstvo oxidu uhliciteho ako z uhli. Navyse pri jeho vyrobe je potrebna energia.
  Reagovať
 2. Drevne uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  16.11.2017 08:11
  zasa dakto objavil teplu vodu
  Reagovať
 3. Drevne uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  16.11.2017 08:11
  zasa dakto objavil teplu vodu
  Reagovať

Vyhľadávanie

HAMA_06

Najnovšie videáPC forum button