Image
15.11.2017 3 Comments

Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti

Svet sa v súčasnosti presúva od fosílnych palív k obnoviteľnej energii, ale skupina vedcov z Výskumného inštitútu pre prírodné zdroje (Natural Resources Research Institute – NRRI), ktorý je súčasťou University of Minnesota Duluth, prišla s novým materiálom, ktorý funguje ako obnoviteľná náhrada uhlia.

„Instantné uhlie“ je biopalivo, ktoré ponúka vysokú energetickú účinnosť bez obvyklých škodlivých vedľajších účinkov (hĺbková ťažba, znečistenie ovzdušia spôsobené spaľovaním a uvoľňovaním nečistôt). Navyše sa nemusí vytvárať celé veky pod zemou, ale sa dá vyrobiť z poľnohospodárskeho odpadu vrátane dreva a rastlín. Potenciálne teda ide o nevyčerpateľný zdroj materiálu.

„Keď sa zamyslíme nad tým, ako matka príroda vyrobila fosílne uhlie, chcelo to čas, tlak a teplo,“ hovorí Tim Hagen z tímu NRRI. „My robíme tie isté procesy, ale namiesto miliónov rokov to robíme len niekoľko hodín, a pretože minerály sa nedostanú do zmesi, nemáme tu tieto potenciálne znečisťujúce látky.“

Jednotka BTU (British Thermal Unit) je ukazovateľom skladovanej energie: jedna libra (0,45 kg) klasického uhlia má 12 500 BTU, zatiaľ čo toto nové biopalivo ponúka 8000 až 9500 BTU na libru. Iný variant, známy ako energetické bahno, môže dosiahnuť ešte vyššie hodnoty.

Brikety tohto biopaliva sa vyrábajú spôsobom podobným praženiu kávy. Sušená surová biomasa sa zahreje na 249 °C v atmosfére s nízkym obsahom kyslíka. Technicky je tento proces známy ako torefakcia.

„Možno máte radi len zľahka opraženú kávu, tá nie je taká koncentrovaná... alebo ju môžete pražiť dlhšie a získať tmavú praženú kávu. My môžeme robiť to isté,“ vysvetľuje výskumník NRRI Don Fosnacht.

Energetické bahno sa zasa vyrába pomocou alternatívneho systému, podobného tlakovému hrncu. Proces sa nazýva hydrotermálna karbonizácia a vynecháva sa v ňom fáza sušenia. Týmito dvoma technológiami vyrába Renewable Energy Lab 4 až 6 ton biopalív denne.

Potrvá nejaký čas, kým sa „instantné uhlie“ pripraví na komerčné využitie, ale mohlo by obmedziť emisie z tepelných elektrární a znížiť našu závislosť od ťažby uhlia na výrobu ocele a iných výrobkov zo železa. Zároveň by sa tak využil prírodný odpad z rastlín a stromov. Navyše sa tieto materiály ľahko prepravujú, odpudzujú vodu a nerozkladajú sa.

Renewable Energy Lab teraz hľadá obchodných partnerov, ktorí mu pomôžu zintenzívniť proces tvorby uhoľných náhrad.

Zdroj: Sciencealert 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Poznáme prvých držiteľov vedeckých cien ESET Science Award

19.10.2019 16:28

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award pozná svojich prvých laureátov. Vybrala ich medzinárodná komisia na základe náročného hodnotiaceho procesu. V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej ved ...

Výskum

Vedci prekonali ďalšiu prekážku na ceste k umelej očnej sietnici

17.10.2019 00:10

Vedci už viac ako 10 rokov pracujú na vytvorení umelej sietnice, ktorá by umožnila nevidiacim znova vidieť. Teraz výskumníci zo Stanfordovej univerzity možno našli riešenie jedného z najväčších probl ...

Výskum

Robot Archimedes disponuje obratnosťou a silou, ale vie byť aj jemný

16.10.2019 00:15

Vlani sa výskumníci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure pochválili robotom, ktorý dokáže poskladať stoličku IKEA. Ten istý tím stojí za spin-off spoločnosťou NTU Eureka Robotics, ktor ...

3 Comments

 1. Drevene uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  18.11.2017 22:11
  suhlas, je to drevene uhlie. Pri spaleni sa vytvori rovnake mnozstvo oxidu uhliciteho ako z uhli. Navyse pri jeho vyrobe je potrebna energia.
  Reagovať
 2. Drevne uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  16.11.2017 08:11
  zasa dakto objavil teplu vodu
  Reagovať
 3. Drevne uhlie reakcia na: Obnoviteľné „instantné uhlie“ by mohlo byť palivom budúcnosti
  16.11.2017 08:11
  zasa dakto objavil teplu vodu
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019