Image
22.7.2019 0 Comments

Obľúbená aplikácia FaceApp valcuje internet. Sú s ňou naozaj spojené bezpečnostné riziká?

Aplikácia FaceApp, ktorá vám umožní pozrieť si, ako budete vyzerať v staršom veku, nie je horúca novinka, je tu už viac ako dva roky, no teraz zažíva novú vlnu popularity. Ibaže v poslednom čase sa s ňou spájajú obavy o ochranu súkromia. Nie sú síce neoprávnené, ale často sa zveličujú. Ruská aplikácia posiela fotografie, na ktoré treba pridať efekt veku, na svoje servery, kde ich spracúvajú neurónové siete. Potom vám upravenú fotku pošle späť do mobilnej aplikácie.

V článku na webe Fast Company sa píše, že aplikácia neupozorňuje používateľov, že ich fotografie boli nahrané do cloudu, a ani v jej pravidlách sa nešpecifikuje, či si spoločnosť zachováva pôvodné fotografie. Dokonca sa objavili zvesti, že aplikácia nahrá do akejsi ruskej databázy všetky fotografie z vášho telefónu. Francúzsky bezpečnostný výskumník, ktorý používa pseudonym Elliot Alderson, však zistil, že sa nahrá len snímka, ktorá sa upravuje.

Mnohí znepokojení používatelia potom zdieľali na Twitteri úryvky zo zmluvných podmienok služby FaceApp, kde sa opisuje, čo spoločnosť môže robiť s fotografiami, ktoré jej používatelia odovzdávajú. Licenčné podmienky dovoľujú prevádzkovateľom aplikácie použiť fotografie akokoľvek, pričom ich môžu ľubovoľne upravovať, modifikovať, distribuovať či publikovať. Dávate im vlastne „trvalú, neodvolateľnú, bezvýhradnú, bezplatnú, celosvetovú“ licenciu na to, aby s fotografiami mohli robiť čokoľvek, čo chcú.

To každopádne neznie dobre, no ak ste svoju fotografiu už nahrali do aplikácie, nemusíte prepadnúť panike. Pokiaľ máte obavy, v budúcnosti si radšej zvoľte iné aplikácie s podobnými funkciami, ktoré sa dajú spúšťať lokálne vo vašom telefóne bez odosielania fotografií na vzdialený server. Je síce čudné, že FaceApp uchováva vaše fotografie na prípadné „komerčné využitie“. No pravdepodobne sa budú využívať iba na trénovanie nových funkcií založených na umelej inteligencii. Pravda, je tu aj riziko, že sa takéto fotky použijú na vytvorenie falošných profilov na šírenie falošných správ, prípadne sa objavia niekde v reklame. Neexistuje však žiadny dôvod nazdávať sa, že firma je spojená s ruskou vládou, ktorá by mohla robiť niečo nehorázne s vašimi fotkami.

Ruský startup sa vyjadril pre web TechCrunch v tom zmysle, že fotografie sa nahrajú do cloudu len na krátky čas – pre prípad, že by používateľ chcel na tej istej fotografii vykonať ďalšej úpravy. „Väčšina obrázkov sa z našich serverov odstráni do 48 hodín od dátumu nahrania,“ uvádza sa vo vyhlásení. Navyše žiadne používateľské údaje sa „neprenášajú do Ruska“, ukladanie aj cloudové spracovanie sa vykonávajú pomocou infraštruktúry mimo Ruska. Podľa vyjadrenia zakladateľa firmy Jaroslava Gončarova sa používa AWS a Google Cloud. „Nepredávame ani nezdieľame žiadne používateľské údaje s tretími stranami,“ dodáva. Takisto hovorí, že používatelia môžu požiadať o vymazanie svojich údajov. Je to síce dosť zložitý proces, no pracuje sa „na lepšom používateľskom rozhraní“.

Nemožno teda dať jednoznačné odporúčanie, či aplikáciu, ktorá je dostupná pre Android aj iOS, používať, alebo nie. Znepokojenie zrejme stupňuje aj skutočnosť, že ide o ruskú službu. Krajina je totiž známa svojimi kybernetickými aktivitami, podporou fake news a pod. No nedávno napríklad aj o aplikácii na ukladanie fotografií Ever vyšlo najavo, že fotografie používa na trénovanie softvéru na rozpoznávanie tváre, ako informoval web NBC News.

Napokon nemusíte ani nič nahrávať na internet na to, aby ste sa stali podkladom na výcvik AI. Začiatkom tohto roka sa ukázalo, že Coloradská univerzita v Colorado Springs v rokoch 2012 - 2013 odfotografovala 1700 študentov bez ich vedomia alebo súhlasu. Snímky sa potom dostali do súboru údajov, ktorý sa používa na tréning algoritmov na rozpoznávanie tváre.

Zdroj: vox.comtheguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Prieskum: Aká je pripravenosť bánk a technologických spoločnosti v otvorenom bankovníctve?

18.10.2019 00:00

Smernica PSD2 - známa aj pod označením otvorené bankovníctvo - zavádza bezpečnostné opatrenia nielen pre banky, ale aj pre technologické spoločnosti, ktoré spracovávajú dáta o zákazníkoch. Prieskum p ...

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019