
Oblečenie z „Faradayovej textílie“ nás ochráni pred elektromagnetickým žiarením
Výskumníci z Drexel University vytvorili „Faradayove textília“, ktoré dokážu blokovať takmer všetky elektromagnetické vlny. Ich kľúčová ingrediencia je 2D materiál s názvom MXene a mohli by chrániť nositeľné zariadenia pred interferenciou a ľudí pred potenciálne nebezpečným žiarením. Elektromagnetické vlny sú veľmi užitočné pre moderné technológie, ale medzi rádiovými, televíznymi signálmi, Wi-Fi, bluetooth, sieťami mobilných operátorov a inými zariadeniami vzniká rušenie.
Životne dôležité komponenty v zariadeniach sú preto zabalené do tieniacich materiálov, napríklad medenej fólie. Vodivé dvojrozmerné materiály z triedy MXenes sú sľubné v oblasti výroby striekateľných antén, vodivých hlín a batériových elektród s rýchlejším nabíjaním. Konkrétny MXene, titánkarbonitrid, je vynikajúci materiál na tienenie elektromagnetických vĺn. Nielenže je neuveriteľne tenký (má len pár atómov), ale v skutočnosti skôr absorbuje signály, ako ich odráža.
V nedávnej štúdii vedci našli novú aplikáciu MXene na tienenie – textílie, ktoré blokujú elektromagnetické vlny. Namočili vzorky bavlny a ľanu do roztoku MXene a zistili, že výsledok môže blokovať viac ako 99,9 percenta signálov. Vločky materiálu vďaka elektrickému náboju dobre priľnú k vláknam tkaniny, čím sa vytvorí odolný povlak, ktorý nepotrebuje ďalšie úpravy. V testoch tkaniny preukázali vysokú stálosť, po dvojročnom skladovaní pri správnych podmienkach sa pokles účinnosti tienenia pohyboval medzi 8 a 13 percentami.
Tím hovorí, že tieto tieniace textílie by sa mohli použiť na ochranu nositeľnej elektroniky pred rušením, na výrobu ochranných oblekov pre ľudí, ktorí sa musia odvážiť na miesta s nebezpečne vysokým elektromagnetickým žiarením. Výskum bol publikovaný v časopise Carbon.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu