Image
17.12.2018 2 Comments

Objavili vedci konečne „gén človečenstva“, ktorý nás odlišuje od zvierat?

Vedci už dávno skúmajú ľudský genóm, aby v ňom našli gén, ktorý robí človeka človekom. Teraz bádatelia z University of Otago zistili nové informácie o géne, ktorý vydeľuje primáty – veľké opice a človeka – spomedzi ostatných cicavcov. Prišli na to štúdiom zriedkavej vývojovej poruchy mozgu.

Dr. Adam O'Neill uskutočnil výskum v rámci svojej doktorandskej práce pod vedením profesora Stephena Robertsona. Zistil, že gén PLEKHG6 má vlastnosti, ktoré v primátoch riadia aspekty vývoja mozgu inak ako v iných druhoch.

„Všeobecne povedané, tento gén možno považovať za jeden z genetických faktorov, ktoré z nás robia ľudí v neurologickom zmysle,“ vysvetľuje Dr. O'Neill.

Výskum sa zameral na myšlienku, že ľudia by mali mať gény, ktoré spôsobili, že naše mozgy sú väčšie a lepšie fungujúce ako u iných zvierat. Vedci študovali deti s určitou malformáciou mozgu nazývanou periventrikulárna nodulárna heterotopia a našli poškodený genómový prvok PLEKHG6. Pri tejto chorobe sa skupina neurónov vo vyvíjajúcom sa mozgu nedostane do správnej pozície, čo vedie k rôznym symptómom vrátane epilepsie a oneskoreného duševného vývoja.

Dr. O'Neill a jeho tím vyslovili názor, že tento gén riadi aspekty vývoja mozgu, ktoré sú jedinečné pre primáty. Túto teóriu overili kultivovaním a štúdiom ľudských „minimozgov“. Možno totiž odobrať kožnú bunku a transformovať ju pomocou súboru genetických trikov, aby vytvorila v laboratóriu malú mozgovú štruktúru.

Ukázalo sa, že konkrétna genetická zmena, ktorá postihla zložku génu PLEKHG6, zmenila schopnosť podporovať rast špecializovaných kmeňových buniek vo vyvíjajúcom sa mozgu. Niektoré z týchto buniek navyše počas prvých týždňov vývoja mozgu nedokázali migrovať do svojej správnej pozície v rastúcom „minimozgu“.

Vedci tak preukázali, že konkrétna zložka génu PLEKHG6 je regulátorom toho, že ľudia získali počas nedávneho vývoja „výnimočný“ mozog. Dr. O'Neill hovorí, že "existuje veľmi málo genetických prvkov, ktoré sú v genóme primátov špecifické", takže tento objav sa pridáva do veľmi krátkeho zoznamu genetických faktorov, ktoré aspoň v istom zmysle robia človeka človekom. 

Výskum bol zverejnený v medzinárodnom vedeckom časopise Cell Reports

Zdroj: sciencedaily.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Nanočastice zachytávajúce svetlo obmedzia vypúšťanie obrovského množstva emisií skleníkových plynov

21.08.2019 00:00

Syzygy Plasmonics, spinout spoločnosť Rice University, získala 6 miliónov dolárov na výrobu čistejšej formy vodíka pomocou nového typu fotokatalyzátora. Výroba chemikálií vytvára obrovské množstvo emi ...

Výskum 3

Čo keby sa starnutie stalo liečiteľnou chorobou?

20.08.2019 00:20

Starnutie sa oddávna vníma ako nevyhnutný a nezastaviteľný prirodzený proces. Charakterizuje sa ako hromadenie podmienok, ktoré sa s pribúdajúcim vekom stávajú bežnejšími, ako je napr. rakovina, demen ...

Výskum 1

Jadrový reaktor pre misie na Marse by mal byť hotový už o pár rokov

20.08.2019 00:10

Vedci snívajú o tom, že jedného dňa sa budú stavať osady na Mesiaci či dokonca na Marse, kde by ľudia mohli bezpečne žiť celé mesiace alebo aj roky a vykonávať výskumnú činnosť. Jeden z najnaliehavej ...

q

2 Comments

 1. telo bez ducha reakcia na: Objavili vedci konečne „gén človečenstva“ ktorý nás odlišuje od zvierat?
  17.12.2018 12:12
  zabudate ze duch, dusa ozivuje telo,...ktore len tak moze fungovat. Aj zvierata maju svoje animalne duse. to je ako ked mate pocitac bez nainstalovaneho operacneho programu,....je nanic,... Ak je clovek na vyssej duchovnej, dusovnej urovni tak ma vlastne aj pripojenie na nebesky internet,....bez toho ho zaujimaju len hmotne statky,.
  Reagovať
  • RE: telo bez ducha reakcia na: telo bez ducha
   17.12.2018 14:12
   nevyvysujme seba nad zvierata
   zdaleka nie sme tak dobry ako sa nam zda skor sa mozeme hanbit za to co robime

   ale k clanku
   uz je to len krok k planete opic:)
   Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá