Objavili nový a lacný spôsob premeny CO2 na palivo

3

Vedci z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky objavili lacný a efektívny spôsob premeny oxidu uhličitého na kvapalné palivo, čím by sa mohlo znížiť množstvo CO2 vypúšťaného do atmosféry.Metóda, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Energy, používa katalyzátor na báze medi na premenu oxidu uhličitého na etanol. Katalyzátory sú dôležitý nástroj v priemyselných procesoch, používaný na urýchlenie chemických reakcií.

Nový katalyzátor by sa použil na premenu oxidu uhličitého emitovaného elektrárňami na fosílne palivá alebo alkoholovou fermentáciou na etanol, ktorý by sa mohol buď recyklovať ako palivo, alebo využiť pri výrobe chemikálií, liekov alebo kozmetiky. Katalyzátor elektrochemickou reakciou štiepi molekuly CO2 a vody a selektívne zostavuje rozštiepené molekuly na etanol pôsobením vonkajšieho elektrického poľa. Účinnosť tohto procesu je viac ako 90 percent, teda oveľa vyššia ako pri akomkoľvek inom procese. Navyše funguje pri nízkych tlakoch a teplotách a môže byť spárovaný s technológiami obnoviteľnej energie.

Zdroj: ecowatch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

90% ucinnost je fajn reakcia na: Objavili nový a lacný spôsob premeny CO2 na palivo

17.8.2020 22:08
No kde zobrat tu energiu? Solarna a veterna energia to bude vyrabat z prebytkov? V tom pripade bude treba vacsie vykony.
Reagovať

Grétka sa aj zblázni... reakcia na: Objavili nový a lacný spôsob premeny CO2 na palivo

13.8.2020 10:08
keď sa už nebude môcť realizovať!
Reagovať

RE: Grétka sa aj zblázni... reakcia na: Grétka sa aj zblázni...

13.8.2020 13:08
Ona sa nezblázni , pretoze je už dávno blázon!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať